Faith West

September 28, 2019


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Finish List - Boys

Varsity Boys

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace    
1 (< 5) 1102 Gregory McVicker British International School of Houston 17:47.78 5:44/M    
2 1 1306 Isaac Baker Second Baptist 17:59.99 5:48/M    
3 (< 5) 1216 Luke Brooker Houston Homeschool Athletics 18:15.68 5:53/M    
4 2 1341 Joel Hrncir St Thomas Episcopal 18:20.27 5:55/M    
5 3 1309 Jacob Skyles Second Baptist 18:20.51 5:55/M    
6 4 1160 Thomas Langley Frassati Catholic 18:46.94 6:04/M    
7 5 1223 Connor Blake Kinkaid 18:56.48 6:07/M    
8 6 1345 Thomas Ramsey St Thomas Episcopal 19:06.38 6:10/M    
9 7 1344 Aidan ONeil St Thomas Episcopal 19:10.73 6:11/M    
10 8 1368 James Magner St. John XXIII College Prep 19:28.93 6:17/M    
11 9 1065 James Rush Allen Academy 19:36.17 6:19/M    
12 (< 5) 1250 Michael Campbell Lutheran-North 19:37.71 6:20/M    
13 (< 5) 1279 Riley Gould Rosehill Christian 19:43.90 6:22/M    
14 10 1310 Grant Wilson Second Baptist 19:44.70 6:22/M    
15 11 1365 Joseph Cosgray St. John XXIII College Prep 19:49.13 6:24/M    
16 12 1369 Canyon Neundorfer St. John XXIII College Prep 19:55.03 6:25/M    
17 13 1311 Schuyler Clark Second Baptist 20:02.44 6:28/M    
18 14 1367 Abdullah Kenawy St. John XXIII College Prep 20:10.24 6:30/M    
19 15 1229 Daniel Miner Kinkaid 20:13.41 6:31/M    
20 16 1078 John Beltre Bay Area Christian 20:21.70 6:34/M    
21 17 1161 Mark Morrison Frassati Catholic 20:32.58 6:38/M    
22 (< 5) 1145 Joshua Bright Faith Academy (Bellville) 20:33.17 6:38/M    
23 18 1366 Jacob Gordon St. John XXIII College Prep 20:39.96 6:40/M    
24 19 1114 Anthony Lockley Concordia Lutheran 20:43.46 6:41/M    
25 20 1308 Luke Johnson Second Baptist 20:45.06 6:42/M    
26 21 1331 Liam Kilbride St Joseph Catholic 20:45.50 6:42/M    
27 22 1342 Caleb King St Thomas Episcopal 20:46.64 6:42/M    
28 23 1346 Mark Shonbeck St Thomas Episcopal 20:52.10 6:44/M    
29 (< 5) 1147 Eric Carlin Faith Academy (Bellville) 20:55.65 6:45/M    
30 24 1117 Ben Guidry Concordia Lutheran 21:03.43 6:48/M    
31 25 1081 Trey Showen Bay Area Christian 21:09.61 6:50/M    
32 26 1400 Jeremiah Anderson Trinity Classical 21:09.85 6:50/M    
33 27 1402 Carter Rapp Trinity Classical 21:11.48 6:50/M    
34 28 1371 Eric Pink St. John XXIII College Prep 21:18.15 6:52/M    
35 29 1225 Alexander Farahbod Kinkaid 21:37.78 6:59/M    
36 (< 5) 1283 Stephen Bellows Salt and Light Homeschool 21:44.11 7:01/M    
37 30 1224 Michael Camp Kinkaid 21:52.05 7:03/M    
38 31 1405 Connor Rapp Trinity Classical 21:56.50 7:05/M    
39 32 1119 William Karim Concordia Lutheran 22:08.92 7:09/M    
40 (< 5) 1151 Jay Sauceda First Baptist Christian 22:13.68 7:10/M    
41 33 1228 Ian Kim Kinkaid 22:33.24 7:17/M    
42 (< 5) 1146 Landen Bright Faith Academy (Bellville) 22:42.81 7:20/M    
43 34 1157 Nathaniel Bartsch Frassati Catholic 22:49.22 7:22/M    
44 35 1328 Austin Labowitz St Joseph Catholic 22:50.74 7:22/M    
45 36 1406 Hunter Rapp Trinity Classical 22:50.86 7:22/M    
46 37 1113 Gary Coates Concordia Lutheran 22:53.28 7:23/M    
47 38 1158 Paul Eisterhold Frassati Catholic 23:00.28 7:25/M    
48 39 1064 Dominic Lampo Allen Academy 23:09.99 7:28/M    
49 40 1080 Ryan Rullman Bay Area Christian 23:13.66 7:30/M    
50 41 1340 Andrew Grimley St Thomas Episcopal 23:14.26 7:30/M    
51 42 1312 Max Worley Second Baptist 23:16.69 7:31/M    
52 43 1159 Juan Pablo Esparza Frassati Catholic 23:36.49 7:37/M    
53 44 1079 Jacob Plummer Bay Area Christian 23:42.69 7:39/M    
54 45 1063 Ryan Hassell Allen Academy 23:46.02 7:40/M    
55 46 1404 David Husband Trinity Classical 23:52.30 7:42/M    
56 (< 5) 1272 Isaak Townsend Post Oak 23:54.16 7:43/M    
57 47 1077 Matthew Anderson Bay Area Christian 23:57.15 7:44/M    
58 48 1116 Ben Bowen Concordia Lutheran 24:35.03 7:56/M    
59 49 1118 Brodie Howell Concordia Lutheran 24:48.80 8:00/M    
60 50 1329 Samuel Seago St Joseph Catholic 24:56.98 8:03/M    
61 51 1403 Sage Steffen Trinity Classical 24:59.14 8:04/M    
62 52 1307 Tristan Ellis Second Baptist 25:10.85 8:07/M    
63 53 1162 Matthew Padilla Frassati Catholic 25:20.93 8:11/M    
64 54 1163 Lucas Rivera Frassati Catholic 25:26.73 8:12/M    
65 (< 5) 1285 Elijah Kelly Salt and Light Homeschool 25:37.93 8:16/M    
66 55 1082 Caleb Smith Bay Area Christian 25:43.11 8:18/M    
67 (< 5) 1286 Reid Sumner Salt and Light Homeschool 25:55.99 8:22/M    
68 56 1332 Sean Provin St Joseph Catholic 26:02.22 8:24/M    
69 57 1083 Joshua Tennis Bay Area Christian 28:03.45 9:03/M    
70 58 1115 Koehn Mailand Concordia Lutheran 28:20.23 9:08/M    
71 59 1062 John Cairns Allen Academy 29:14.20 9:26/M    
72 60 1066 Andrew Jung Allen Academy 29:38.00 9:34/M    
73 (< 5) 1143 Tyler Dean Covenant Preparatory 30:29.56 9:50/M    
74 (< 5) 1182 Kevin Mai Harmony Advancement 30:57.24 9:59/M    
75 61 1330 Samuel Colley St Joseph Catholic 38:23.00 12:23/M    

Final Team Results - Boys

Varsity Boys

Team - Second Baptist

Finish Position - 1

Team Score (places): 47

Team Score (times): 1:36:52.70

Ave Time:19:22.54

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1306 Isaac Baker   1 1 17:59.99 17:59.99 0:12.21
2 1309 Jacob Skyles   3 4 18:20.51 36:20.50 0:32.73
3 1310 Grant Wilson   10 14 19:44.70 56:05.20 1:56.92
4 1311 Schuyler Clark   13 27 20:02.44 1:16:07.64 2:14.66
5 1308 Luke Johnson   20 47 20:45.06 1:36:52.70 2:57.28
6 1312 Max Worley   (42) (89) 23:16.69 2:00:09.39 5:28.91
7 1307 Tristan Ellis   (52) (141) 25:10.85 2:25:20.24 7:23.07

Team - St Thomas Episcopal

Finish Position - 2

Team Score (places): 60

Team Score (times): 1:38:16.12

Ave Time:19:39.22

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1341 Joel Hrncir   2 2 18:20.27 18:20.27 0:32.49
2 1345 Thomas Ramsey   6 8 19:06.38 37:26.65 1:18.60
3 1344 Aidan ONeil   7 15 19:10.73 56:37.38 1:22.95
4 1342 Caleb King   22 37 20:46.64 1:17:24.02 2:58.86
5 1346 Mark Shonbeck   23 60 20:52.10 1:38:16.12 3:04.32
6 1340 Andrew Grimley   (41) (101) 23:14.26 2:01:30.38 5:26.48

Team - St. John XXIII College Prep

Finish Position - 3

Team Score (places): 63

Team Score (times): 1:40:03.29

Ave Time:20:00.66

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1368 James Magner   8 8 19:28.93 19:28.93 1:41.15
2 1365 Joseph Cosgray   11 19 19:49.13 39:18.06 2:01.35
3 1369 Canyon Neundorfer   12 31 19:55.03 59:13.09 2:07.25
4 1367 Abdullah Kenawy   14 45 20:10.24 1:19:23.33 2:22.46
5 1366 Jacob Gordon   18 63 20:39.96 1:40:03.29 2:52.18
6 1371 Eric Pink   (28) (91) 21:18.15 2:01:21.44 3:30.37

Team - Kinkaid

Finish Position - 4

Team Score (places): 112

Team Score (times): 1:45:12.96

Ave Time:21:02.59

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1223 Connor Blake   5 5 18:56.48 18:56.48 1:08.70
2 1229 Daniel Miner   15 20 20:13.41 39:09.89 2:25.63
3 1225 Alexander Farahbod   29 49 21:37.78 1:00:47.67 3:50.00
4 1224 Michael Camp   30 79 21:52.05 1:22:39.72 4:04.27
5 1228 Ian Kim   33 112 22:33.24 1:45:12.96 4:45.46

Team - Frassati Catholic

Finish Position - 5

Team Score (places): 136

Team Score (times): 1:48:45.51

Ave Time:21:45.10

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1160 Thomas Langley   4 4 18:46.94 18:46.94 0:59.16
2 1161 Mark Morrison   17 21 20:32.58 39:19.52 2:44.80
3 1157 Nathaniel Bartsch   34 55 22:49.22 1:02:08.74 5:01.44
4 1158 Paul Eisterhold   38 93 23:00.28 1:25:09.02 5:12.50
5 1159 Juan Pablo Esparza   43 136 23:36.49 1:48:45.51 5:48.71
6 1162 Matthew Padilla   (53) (189) 25:20.93 2:14:06.44 7:33.15
7 1163 Lucas Rivera   (54) (243) 25:26.73 2:39:33.17 7:38.95

Team - Concordia Lutheran

Finish Position - 6

Team Score (places): 160

Team Score (times): 1:51:24.12

Ave Time:22:16.82

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1114 Anthony Lockley   19 19 20:43.46 20:43.46 2:55.68
2 1117 Ben Guidry   24 43 21:03.43 41:46.89 3:15.65
3 1119 William Karim   32 75 22:08.92 1:03:55.81 4:21.14
4 1113 Gary Coates   37 112 22:53.28 1:26:49.09 5:05.50
5 1116 Ben Bowen   48 160 24:35.03 1:51:24.12 6:47.25
6 1118 Brodie Howell   (49) (209) 24:48.80 2:16:12.92 7:01.02
7 1115 Koehn Mailand   (58) (267) 28:20.23 2:44:33.15 10:32.45

Team - Trinity Classical

Finish Position - 7

Team Score (places): 166

Team Score (times): 1:51:00.99

Ave Time:22:12.20

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1400 Jeremiah Anderson   26 26 21:09.85 21:09.85 3:22.07
2 1402 Carter Rapp   27 53 21:11.48 42:21.33 3:23.70
3 1405 Connor Rapp   31 84 21:56.50 1:04:17.83 4:08.72
4 1406 Hunter Rapp   36 120 22:50.86 1:27:08.69 5:03.08
5 1404 David Husband   46 166 23:52.30 1:51:00.99 6:04.52
6 1403 Sage Steffen   (51) (217) 24:59.14 2:16:00.13 7:11.36

Team - Bay Area Christian

Finish Position - 8

Team Score (places): 172

Team Score (times): 1:52:24.81

Ave Time:22:28.96

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1078 John Beltre   16 16 20:21.70 20:21.70 2:33.92
2 1081 Trey Showen   25 41 21:09.61 41:31.31 3:21.83
3 1080 Ryan Rullman   40 81 23:13.66 1:04:44.97 5:25.88
4 1079 Jacob Plummer   44 125 23:42.69 1:28:27.66 5:54.91
5 1077 Matthew Anderson   47 172 23:57.15 1:52:24.81 6:09.37
6 1082 Caleb Smith   (55) (227) 25:43.11 2:18:07.92 7:55.33
7 1083 Joshua Tennis   (57) (284) 28:03.45 2:46:11.37 10:15.67

Team - Allen Academy

Finish Position - 9

Team Score (places): 212

Team Score (times): 2:05:24.38

Ave Time:25:04.88

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1065 James Rush   9 9 19:36.17 19:36.17 1:48.39
2 1064 Dominic Lampo   39 48 23:09.99 42:46.16 5:22.21
3 1063 Ryan Hassell   45 93 23:46.02 1:06:32.18 5:58.24
4 1062 John Cairns   59 152 29:14.20 1:35:46.38 11:26.42
5 1066 Andrew Jung   60 212 29:38.00 2:05:24.38 11:50.22

Team - St Joseph Catholic

Finish Position - 10

Team Score (places): 223

Team Score (times): 2:12:58.44

Ave Time:26:35.69

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1331 Liam Kilbride   21 21 20:45.50 20:45.50 2:57.72
2 1328 Austin Labowitz   35 56 22:50.74 43:36.24 5:02.96
3 1329 Samuel Seago   50 106 24:56.98 1:08:33.22 7:09.20
4 1332 Sean Provin   56 162 26:02.22 1:34:35.44 8:14.44
5 1330 Samuel Colley   61 223 38:23.00 2:12:58.44 20:35.22

Team - British International School of Hou

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1102 Gregory McVicker   Less Than 5   17:47.78 17:47.78 0:00.00

Team - Covenant Preparatory

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1143 Tyler Dean   Less Than 5   30:29.56 30:29.56 12:41.78

Team - Faith Academy (Bellville)

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1145 Joshua Bright   Less Than 5   20:33.17 20:33.17 2:45.39
2 1147 Eric Carlin   Less Than 5   20:55.65 41:28.82 3:07.87
3 1146 Landen Bright   Less Than 5   22:42.81 1:04:11.63 4:55.03

Team - First Baptist Christian

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1151 Jay Sauceda   Less Than 5   22:13.68 22:13.68 4:25.90

Team - Harmony Advancement

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1182 Kevin Mai   Less Than 5   30:57.24 30:57.24 13:09.46

Team - Houston Homeschool Athletics

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1216 Luke Brooker   Less Than 5   18:15.68 18:15.68 0:27.90

Team - Lutheran-North

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1250 Michael Campbell   Less Than 5   19:37.71 19:37.71 1:49.93

Team - Post Oak

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1272 Isaak Townsend   Less Than 5   23:54.16 23:54.16 6:06.38

Team - Rosehill Christian

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1279 Riley Gould   Less Than 5   19:43.90 19:43.90 1:56.12

Team - Salt and Light Homeschool

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1283 Stephen Bellows   Less Than 5   21:44.11 21:44.11 3:56.33
2 1285 Elijah Kelly   Less Than 5   25:37.93 47:22.04 7:50.15
3 1286 Reid Sumner   Less Than 5   25:55.99 1:13:18.03 8:08.21