2019 Trinity Klein XC Meet

September 13, 2019


www.runhoustontiming.net

Overall Finish List - Girls

Varsity Girls

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace    
1 1 55 Kyra Whitman Fort Bend Christian Academy 9:15.13 3:05/M    
2 2 302 Ella Hardy Woodlands Christian 9:29.40 3:10/M    
3 3 305 Florence Shirley Woodlands Christian 9:59.75 3:20/M    
4 4 300 Zoe Calimani Woodlands Christian 10:07.21 3:22/M    
5 5 245 Sophie Da Silva St. John Paul II Catholic School 10:17.67 3:26/M    
6 6 116 Marian Mann Northland Christian 10:20.39 3:27/M    
7 7 233 Annie Perry St. Anthony of Padua 10:21.08 3:27/M    
8 8 120 Ainsley Tarver Northland Christian 10:30.54 3:30/M    
9 9 249 Averi Garrity St. John Paul II Catholic School 10:31.95 3:31/M    
10 10 241 Christina Aramburu St. John Paul II Catholic School 10:40.24 3:33/M    
11 11 246 Elizabeth Degeeter St. John Paul II Catholic School 10:48.64 3:36/M    
12 12 72 Lydia Ward Lutheran-South 10:52.99 3:38/M    
13 13 47 Sidney Arnold Fort Bend Christian Academy 10:56.47 3:39/M    
14 14 115 Fiona Lacey Northland Christian 10:58.70 3:40/M    
15 15 54 Kristy Volmert Fort Bend Christian Academy 11:00.38 3:40/M    
16 16 70 Madison Van Wie Lutheran-South 11:04.62 3:42/M    
17 17 303 Abbigail Hayes Woodlands Christian 11:05.49 3:42/M    
18 18 4 Kara Lewis Annunciation Orthodox 11:07.11 3:42/M    
19 19 202 Sophie Sharp St Mark Lutheran 11:09.67 3:43/M    
20 20 69 Jemma Riekert Lutheran-South 11:10.56 3:44/M    
21 21 216 Gabi Paniagua St Michael 11:11.27 3:44/M    
22 22 71 Lanie Ward Lutheran-South 11:11.61 3:44/M    
23 23 217 Gisele Paniagua St Michael 11:11.69 3:44/M    
24 24 301 Elaina Formica Woodlands Christian 11:14.17 3:45/M    
25 (< 5) 340 Jocelyn Regino YES Prep North Central 11:14.77 3:45/M    
26 25 215 Kaitlyn Ferretti St Michael 11:15.26 3:45/M    
27 26 304 Bella Rios Woodlands Christian 11:16.49 3:45/M    
28 27 48 Kendall Dailey Fort Bend Christian Academy 11:17.44 3:46/M    
29 28 51 Thea Longbottom Fort Bend Christian Academy 11:17.53 3:46/M    
30 29 3 Julia Lang Annunciation Orthodox 11:17.62 3:46/M    
31 30 232 Jaden Leddy St. Anthony of Padua 11:27.55 3:49/M    
32 31 276 Natalie Gross Trinity Klein Lutheran 11:39.13 3:53/M    
33 32 278 Cara Shirley Trinity Klein Lutheran 11:40.80 3:54/M    
34 33 275 Colleen Galler Trinity Klein Lutheran 11:44.48 3:55/M    
35 34 68 Elisabeth Hergenrader Lutheran-South 11:47.25 3:56/M    
36 35 251 Emily Unger St. John Paul II Catholic School 11:48.30 3:56/M    
37 36 274 Sarah Bowen Trinity Klein Lutheran 11:50.43 3:57/M    
38 37 53 Sophia Somarriba Fort Bend Christian Academy 11:51.23 3:57/M    
39 38 277 Kate Johnson Trinity Klein Lutheran 11:58.58 4:00/M    
40 39 200 Addison Mellor St Mark Lutheran 12:01.24 4:00/M    
41 (< 5) 334 Itzel Guevara YES Prep North Central 12:03.54 4:01/M    
42 (< 5) 151 Sofia Narvaez Our Savior Lutheran 12:06.70 4:02/M    
43 40 49 Brianna Gracey Fort Bend Christian Academy 12:07.60 4:03/M    
44 (< 5) 150 Reagan Morrissey Our Savior Lutheran 12:08.96 4:03/M    
45 (< 5) 221 Catherine Mai St. Anne, Tomball 12:09.65 4:03/M    
46 41 230 Nicole De Azevedo St. Anthony of Padua 12:10.97 4:04/M    
47 (< 5) 163 Maggie Herrera Rosehill Christian 12:12.47 4:04/M    
48 42 273 Isabelle Alman Trinity Klein Lutheran 12:16.69 4:06/M    
49 43 234 Allison Pesco St. Anthony of Padua 12:23.91 4:08/M    
50 44 231 Sally Heuring St. Anthony of Padua 12:24.84 4:08/M    
51 45 235 Abigail Ryan St. Anthony of Padua 12:27.73 4:09/M    
52 46 199 Sarah Mattern St Mark Lutheran 12:43.00 4:14/M    
53 47 356 Alexa Medrano YES Prep Northline 12:53.77 4:18/M    
54 48 106 Cecily Yanes Michael R. Null 13:00.41 4:20/M    
55 49 272 Eliza Alman Trinity Klein Lutheran 13:05.79 4:22/M    
56 (< 5) 161 Sage Goldman Pilgrim Lutheran 13:06.73 4:22/M    
57 50 179 Victoria Crawford Salem Lutheran 13:14.61 4:25/M    
58 51 247 Katerina Escobar St. John Paul II Catholic School 13:20.62 4:27/M    
59 52 357 Grace Morales YES Prep Northline 13:21.53 4:27/M    
60 53 244 Elianna Correa St. John Paul II Catholic School 13:23.80 4:28/M    
61 54 213 Daniela Alvarez St Michael 13:27.73 4:29/M    
62 55 190 Addison Patton Salem Lutheran 13:36.33 4:32/M    
63 56 187 Sarah Downing Salem Lutheran 13:40.70 4:34/M    
64 57 117 Alicia Martinez Northland Christian 13:45.35 4:35/M    
65 58 360 Salome Sandate YES Prep Northline 13:56.24 4:39/M    
66 59 1 Ella Piper Claffy Annunciation Orthodox 13:59.12 4:40/M    
67 (< 5) 339 Jennesy Morrones YES Prep North Central 14:02.37 4:41/M    
68 60 5 Bridget Locker Annunciation Orthodox 14:03.43 4:41/M    
69 (> 7) 242 Genevieve Bellows St. John Paul II Catholic School 14:16.67 4:46/M    
70 61 178 Adalynn Borne Salem Lutheran 15:03.25 5:01/M    
71 62 2 Isabel Grove Annunciation Orthodox 15:08.10 5:03/M    
72 63 103 Alexa Lorano Michael R. Null 15:13.41 5:04/M    
73 (> 7) 50 Hannah Hunter Fort Bend Christian Academy 15:16.78 5:06/M    
74 64 201 Olivia Sanders St Mark Lutheran 15:28.88 5:10/M    
75 65 102 Krystal Limon Michael R. Null 15:32.44 5:11/M    
76 66 214 Millie Davies St Michael 15:35.66 5:12/M    
77 67 104 Valeria Reyes Michael R. Null 15:48.48 5:16/M    
78 68 114 Sarah Bonilla Northland Christian 15:52.60 5:18/M    
79 (> 7) 248 Sara Garcia Nunez St. John Paul II Catholic School 15:54.54 5:18/M    
80 69 97 Kyanni Antoine Michael R. Null 15:58.91 5:20/M    
81 70 198 Sarah Lallinger St Mark Lutheran 16:08.54 5:23/M    
82 (< 5) 222 Juliette Terrasson St. Anne, Tomball 16:16.80 5:26/M    
83 71 121 Sophia Tigloa Northland Christian 16:23.00 5:28/M    
84 72 119 Cierra Raven Northland Christian 16:28.40 5:29/M    
85 (< 5) 149 Hayley Clothier Our Savior Lutheran 16:56.93 5:39/M    
86 73 99 Azeneth Crespo Michael R. Null 17:03.64 5:41/M    
87 74 359 Zulema Pineda YES Prep Northline 17:48.20 5:56/M    
88 75 101 Gianna Guzman Michael R. Null 17:58.77 6:00/M    
89 (> 7) 105 Marca'La Stevens Michael R. Null 18:02.30 6:01/M    
90 76 355 Andrea Chirino YES Prep Northline 18:25.02 6:08/M    
91 77 188 Abigail January Salem Lutheran 18:30.65 6:10/M    
92 78 189 Morgan Miller Salem Lutheran 21:21.74 7:07/M    

Team Scores - Girls

Varsity Girls

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
1 Woodlands Christian 50 2 3 4 17 24 26    
Top 5 Times: 51:56.02--- Average Time: 10:23.20  
2 St. John Paul II Catholic School 70 5 9 10 11 35 51 53    
Top 5 Times: 54:06.80--- Average Time: 10:49.36  
3 Fort Bend Christian Academy 84 1 13 15 27 28 37 40    
Top 5 Times: 53:46.95--- Average Time: 10:45.39  
4 Lutheran-South 104 12 16 20 22 34    
Top 5 Times: 56:07.03--- Average Time: 11:13.41  
5 Northland Christian 153 6 8 14 57 68 71 72    
Top 5 Times: 1:01:27.58--- Average Time: 12:17.52  
6 St. Anthony of Padua 165 7 30 41 43 44 45    
Top 5 Times: 58:48.35--- Average Time: 11:45.67  
7 Trinity Klein Lutheran 170 31 32 33 36 38 42 49    
Top 5 Times: 58:53.42--- Average Time: 11:46.68  
8 St Michael 189 21 23 25 54 66    
Top 5 Times: 1:02:41.61--- Average Time: 12:32.32  
9 Annunciation Orthodox 228 18 29 59 60 62    
Top 5 Times: 1:05:35.38--- Average Time: 13:07.08  
10 St Mark Lutheran 238 19 39 46 64 70    
Top 5 Times: 1:07:31.33--- Average Time: 13:30.27  
11 Salem Lutheran 299 50 55 56 61 77 78    
Top 5 Times: 1:14:05.54--- Average Time: 14:49.11  
12 YES Prep Northline 307 47 52 58 74 76    
Top 5 Times: 1:16:24.76--- Average Time: 15:16.95  
13 Michael R. Null 312 48 63 65 67 69 73 75    
Top 5 Times: 1:15:33.65--- Average Time: 15:06.73  
Inc. Our Savior Lutheran 3 finishers    
Inc. Pilgrim Lutheran 1 finishers    
Inc. Rosehill Christian 1 finishers    
Inc. St. Anne, Tomball 2 finishers    
Inc. YES Prep North Central 3 finishers