Dave Jantzen Houston Christian XC Meet 2019

September 14, 2019


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Finish List - Boys

JV Boys

HS

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace    
1 1 1099 Zachary Kleppel Providence Classical 11:22.13    
2 2 1100 Kolbe Zuniga Providence Classical 11:49.75    
3 (< 5) 958 Jackson Wynn Rosehill Christian 11:56.81    
4 3 973 Onezieme Mouton St Thomas 12:18.97    
5 4 978 Eddie Villegas St Thomas 12:34.62    
6 5 1092 Daniel Davidson Providence Classical 12:35.00    
7 6 900 Aiden Parker Houston Christian 12:41.51    
8 (< 5) 1110 Arnaud McVicker British International School of Houston 12:42.77    
9 7 1131 Isai Valdespino Harmony Advancement 12:50.63    
10 8 1093 Hayden Hutchison Providence Classical 12:52.12    
11 (< 5) 932 Josiah Cheng-Guajardo Lake Houston Conqueror 12:58.77    
12 9 1129 Juan Pena Harmony Advancement 13:01.66    
13 10 846 Kirk Hankamer Episcopal 13:04.00    
14 11 853 Cade Williams Episcopal 13:08.77    
15 12 1098 Ben Davidson Providence Classical 13:08.93    
16 13 1016 Ian Hommel The Village 13:09.51    
17 14 1124 Matthew Gonzalez Harmony Advancement 13:11.77    
18 15 843 Will Adkins Episcopal 13:13.22    
19 (< 5) 818 Ethan Edwards Cypress Christian 13:16.56    
20 16 845 William Fowler Episcopal 13:19.75    
21 17 1003 Ethan Seiler St. John XXIII College Prep 13:20.96    
22 18 977 Juan Vazquez St Thomas 13:24.46    
23 (< 5) 1148 Rafael Hernandez Kipp Generations Collegiate 13:31.46    
24 19 849 Henry Kinzel Episcopal 13:37.67    
25 20 976 Sam Saman St Thomas 13:38.09    
26 21 897 Christian Fridge Houston Christian 13:42.77    
27 22 1020 Zach Ponthier The Village 13:46.82    
28 23 970 Philip Gallagher St Thomas 13:47.04    
29 24 902 Thomas Yllander Houston Christian 13:56.56    
30 (< 5) 953 Jett Strack Lutheran South 14:02.46    
31 (< 5) 935 Michael Smith Lake Houston Conqueror 14:07.61    
32 (< 5) 817 Marc Coates Cypress Christian 14:08.34    
33 25 851 Nicholas Oldham Episcopal 14:13.12    
34 (< 5) 1089 Isaak Townsend Post Oak 14:13.71    
35 (< 5) 1109 Riley Dagg British International School of Houston 14:21.87    
36 26 852 Lyndon Walsh Episcopal 14:25.54    
37 27 898 Peter Hermes Houston Christian 14:26.05    
38 (< 5) 957 Jonathan Vuong Rosehill Christian 14:26.52    
39 (< 5) 951 Daniel Warren Lutheran South 14:30.30    
40 28 910 Nayquarri Clark Houston YES Prep Southside 14:31.28    
41 (< 5) 1149 Alexis Romero Kipp Generations Collegiate 14:33.14    
42 29 1002 Juan Pablo Pena St. John XXIII College Prep 14:36.77    
43 30 1036 Derin Seeborg The Village 14:37.04    
44 (< 5) 933 Easton Gary Lake Houston Conqueror 14:41.32    
45 31 997 Norman Barud St. John XXIII College Prep 14:41.70    
46 (< 5) 954 Lucas Wells Lutheran South 14:42.51    
47 32 1128 Ethan Munoz Harmony Advancement 14:44.32    
48 33 899 Alex Morello Houston Christian 14:44.54    
49 (< 5) 1086 Fabricio Guerra Post Oak 14:50.75    
50 34 1043 Chu Duc Anh Ngo The Village 14:52.36    
51 35 1000 Tomas Guajardo St. John XXIII College Prep 14:53.74    
52 (< 5) 934 Karsten Jay Lake Houston Conqueror 15:09.10    
53 36 1001 Alec Hoffman St. John XXIII College Prep 15:13.88    
54 37 1125 Gabriel Guerrero Harmony Advancement 15:25.02    
55 (> 7) 844 Jean-Paul(JP) Durand Episcopal 15:28.37    
56 38 974 Logan Peterman St Thomas 15:32.13    
57 (< 5) 952 Luke Anderson Lutheran South 15:33.23    
58 39 1123 Jacoby Davila Harmony Advancement 15:33.25    
59 40 998 Thomas Docog St. John XXIII College Prep 15:36.78    
60 41 1040 Daniel Hidrowoh The Village 15:48.50    
61 (< 5) 1116 Carson Stephens-Dicks Chinquapin Prep 15:54.42    
62 42 1122 Jared Cooper Harmony Advancement 15:55.42    
63 (> 7) 1130 Nathaniel Rodriquez Harmony Advancement 16:20.84    
64 (> 7) 850 Nelson Mathis Episcopal 16:27.69    
65 43 914 Shawn Carreon Houston YES Prep Southside 16:36.76    
66 (> 7) 847 Carson Hicks Episcopal 16:38.89    
67 (< 5) 1117 Saul Hernandez Chinquapin Prep 16:47.26    
68 44 1004 John Sutton St. John XXIII College Prep 16:49.97    
69 45 975 Alejandro Rivera St Thomas 17:09.73    
70 (< 5) 1147 Andrew Garza Kipp Generations Collegiate 17:46.51    
71 (< 5) 825 Yovel Key-Cohen Emery/Weiner 18:00.40    
72 46 1097 Jonas Zachry Providence Classical 18:16.78    
73 (< 5) 1115 Javier Saldivar Chinquapin Prep 18:29.75    
74 (< 5) 1087 Luke Kirchner Post Oak 18:40.20    
75 47 1094 Logan Jones Providence Classical 18:51.80    
76 (< 5) 1111 Arvin Quazi British International School of Houston 18:51.82    
77 (< 5) 786 Conrad Goerl Emery/Weiner 18:58.19    
78 48 1038 Kolawole Fagbayi The Village 19:11.01    
79 49 911 Christopher Acosta Houston YES Prep Southside 19:18.63    
80 50 912 Rick Barbosa Houston YES Prep Southside 19:22.01    
81 51 916 Leonides Herrera Houston YES Prep Southside 19:34.99    
82 52 1037 Myles Bohrer-Purnell The Village 20:03.47    
83 (< 5) 955 Riley Gould Rosehill Christian 20:08.73    

Team Scores - Boys

JV Boys

HS

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
1 Providence Classical 28 1 2 5 8 12 46 47    
Top 5 Times: 1:01:47.93  
2 St Thomas 68 3 4 18 20 23 38 45    
Top 5 Times: 1:05:43.18  
3 Episcopal 71 10 11 15 16 19 25 26    
Top 5 Times: 1:06:23.41  
4 Harmony Advancement 99 7 9 14 32 37 39 42    
Top 5 Times: 1:09:13.40  
5 Houston Christian 111 6 21 24 27 33    
Top 5 Times: 1:09:31.43  
6 The Village 140 13 22 30 34 41 48 52    
Top 5 Times: 1:12:14.23  
7 St. John XXIII College Prep 148 17 29 31 35 36 40 44    
Top 5 Times: 1:12:47.05  
8 Houston YES Prep Southside 221 28 43 49 50 51    
Top 5 Times: 1:29:23.67  
Inc. Cypress Christian 2 finishers    
Inc. Emery/Weiner 2 finishers    
Inc. Lake Houston Conqueror 4 finishers    
Inc. Lutheran South 4 finishers    
Inc. Rosehill Christian 3 finishers    
Inc. Post Oak 3 finishers    
Inc. British International School of Hou 3 finishers    
Inc. Chinquapin Prep 3 finishers    
Inc. Kipp Generations Collegiate 3 finishers