Houston Christian Invitational Meet

September 13, 2019


Results By Run Houston Timing runhoustontiming.net

Table of Contents

Finish List - Girls - 6th Girls - JH
Team Detail - Girls - 6th Girls - JH
Top

Overall Finish List - Girls

6th Girls

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace    
1 (< 5) 363 Emma Neylon River Oaks Baptist 14:14.69 7:07/M    
2 1 582 Gigi Bass Trafton Academy 14:28.50 7:14/M    
3 (< 5) 656 Savannah Goebel Faith Academy 14:56.00 7:28/M    
4 (< 5) 563 Mey Ghezali The Village 14:56.26 7:28/M    
5 2 48 Sarah Jane Suell Annunciation Orthodox 15:48.73 7:54/M    
6 (< 5) 709 Emma Gehbauer St Francis de Sales Catholic 16:11.50 8:06/M    
7 (< 5) 710 Mia Lopez St Francis de Sales Catholic 16:14.98 8:07/M    
8 (< 5) 153 Michaela Grimes Emery/Weiner 16:34.26 8:17/M    
9 (< 5) 82 Elif Sancar British International School of Houston 16:43.18 8:22/M    
10 (< 5) 316 Talya Forth Providence Classical 16:43.61 8:22/M    
11 (< 5) 711 Camila Menchaca St Francis de Sales Catholic 16:50.05 8:25/M    
12 3 385 Ava Adair St Laurence Catholic 16:53.02 8:27/M    
13 4 126 Maddy McKnight Cypress Christian 16:56.36 8:28/M    
14 (< 5) 90 Ayla Dahesh Christ the Redeemer 17:08.70 8:34/M    
15 (< 5) 779 Audrey Cardenas YES Prep Southside 17:09.88 8:35/M    
16 5 47 Simone Ramos Annunciation Orthodox 17:11.95 8:36/M    
17 (< 5) 318 Feahna Santesson Providence Classical 17:15.97 8:38/M    
18 6 390 Sofia Pangelinan St Laurence Catholic 17:16.63 8:38/M    
19 7 46 Gracie Manuel Annunciation Orthodox 17:25.34 8:43/M    
20 (< 5) 194 America Carr Harmony School of Excellence (Sugar Land) 17:25.36 8:43/M    
21 (< 5) 564 Ward Jessica The Village 17:26.35 8:43/M    
22 8 590 Leena Van Der Schans Trafton Academy 17:33.67 8:47/M    
23 (< 5) 263 Conny Moran KIPP Connect 17:37.69 8:49/M    
24 (< 5) 104 Ava Nevenglosky Covenant Preparatory 17:47.74 8:54/M    
25 9 144 Eliza Knotts Duchesne Academy 17:50.82 8:55/M    
26 10 388 Giselle Fernandez St Laurence Catholic 17:53.92 8:57/M    
27 (< 5) 562 Mahuum Bashir The Village 17:59.63 9:00/M    
28 11 392 Sophia Rousse St Laurence Catholic 18:12.31 9:06/M    
29 12 125 Autumn Elkins Cypress Christian 18:15.66 9:08/M    
30 13 142 Katherine Cherington Duchesne Academy 18:20.95 9:10/M    
31 (< 5) 154 Margot Levy Emery/Weiner 18:29.11 9:15/M    
32 (< 5) 284 Katherine Guscott Presbyterian 18:31.30 9:16/M    
33 14 389 Kendall Messersmith St Laurence Catholic 18:33.25 9:17/M    
34 15 42 Caroline Basu Annunciation Orthodox 18:34.27 9:17/M    
35 16 391 Jillian Ramirez St Laurence Catholic 18:35.73 9:18/M    
36 (< 5) 81 Reanne D'Souza British International School of Houston 18:51.26 9:26/M    
37 17 44 Avery Dinario Annunciation Orthodox 19:00.52 9:30/M    
38 18 45 Valentina Doss Annunciation Orthodox 19:17.92 9:39/M    
39 (< 5) 561 Alisa Afanasieva The Village 19:22.31 9:41/M    
40 19 589 Darcy Sabloff Trafton Academy 19:41.29 9:51/M    
41 20 585 Sophia Johnson Trafton Academy 19:43.88 9:52/M    
42 21 43 Leiah Begg Annunciation Orthodox 19:52.47 9:56/M    
43 (< 5) 723 Allison Wolf St Francis Episcopal 20:09.21 10:05/M    
44 (< 5) 264 Elizabeth Oliva KIPP Connect 20:16.71 10:08/M    
45 (< 5) 780 Janice Castro YES Prep Southside 20:30.12 10:15/M    
46 22 149 Coco Tumey Duchesne Academy 20:39.99 10:20/M    
47 23 588 Bryce Sabloff Trafton Academy 21:00.79 10:30/M    
48 (< 5) 360 Kori Hagins River Oaks Baptist 21:02.26 10:31/M    
49 (< 5) 722 Olive Page St Francis Episcopal 21:03.22 10:32/M    
50 24 387 Molly Coffman St Laurence Catholic 21:33.66 10:47/M    
51 (< 5) 781 Mia East YES Prep Southside 21:51.36 10:56/M    
52 25 145 Caroline Lapuerta Duchesne Academy 21:52.57 10:56/M    
53 (< 5) 362 Priyanka Nayar River Oaks Baptist 22:01.51 11:01/M    
54 (> 7) 386 Lauren Bradicich St Laurence Catholic 22:14.32 11:07/M    
55 26 146 Ellie Listengart Duchesne Academy 22:36.84 11:18/M    
56 (< 5) 92 Ayla Noel Christ the Redeemer 23:01.70 11:31/M    
57 27 122 Madeline Boctor Cypress Christian 23:08.42 11:34/M    
58 (< 5) 100 Elizabeth Bicknell Covenant Preparatory 23:08.94 11:34/M    
59 (< 5) 80 Annabel Clarke British International School of Houston 23:10.86 11:35/M    
60 (< 5) 412 Alyssa Skaggs St Mark's Episcopal 23:25.24 11:43/M    
61 28 172 Isabella Thompson Grace 23:28.70 11:44/M    
62 29 586 Ami Patel Trafton Academy 23:31.52 11:46/M    
63 30 584 Diele Dion Trafton Academy 23:35.17 11:48/M    
64 (< 5) 193 Salma Lial Harmony School of Excellence (Sugar Land) 23:39.97 11:50/M    
65 31 148 Domenica Sepe Duchesne Academy 23:41.57 11:51/M    
66 (> 7) 583 Mackenzie Carr Trafton Academy 23:41.75 11:51/M    
67 32 143 Evelyn Coles Duchesne Academy 23:48.64 11:54/M    
68 (< 5) 666 Melanie Santiago-Vazquez Harmony School of Excellence (Houston) 24:27.32 12:14/M    
69 (< 5) 667 Alys Traylor Harmony School of Excellence (Houston) 24:28.87 12:14/M    
70 (< 5) 91 Lilya Maghsoud Christ the Redeemer 24:51.23 12:26/M    
71 33 168 Mackenzie Grimmer Grace 24:54.12 12:27/M    
72 34 169 Abigail Mulanax Grace 24:58.29 12:29/M    
73 35 124 Riley Chelette Cypress Christian 25:18.46 12:39/M    
74 36 123 Zoe Brashier Cypress Christian 25:21.33 12:41/M    
75 37 171 Stephanie Tharp Grace 25:23.45 12:42/M    
76 (< 5) 285 Aubrey Robinson Presbyterian 26:40.30 13:20/M    
77 38 167 Olivia Fogal Grace 27:16.55 13:38/M    
DQ DQ 317 Sarah Mitchell Providence Classical 17:20.51 8:40/M    
Top

Final Team Results - Girls

6th Girls

Team - St Laurence Catholic

Finish Position - 1

Team Score (places): 44

Team Score (times): 1:28:49.13

Ave Time:17:45.83

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 385 Ava Adair   3 3 16:53.02 16:53.02 3:59.66
2 390 Sofia Pangelinan   6 9 17:16.63 34:09.65 4:23.27
3 388 Giselle Fernandez   10 19 17:53.92 52:03.57 5:00.56
4 392 Sophia Rousse   11 30 18:12.31 1:10:15.88 5:18.95
5 389 Kendall Messersmith   14 44 18:33.25 1:28:49.13 5:39.89
6 391 Jillian Ramirez   (16) (60) 18:35.73 1:47:24.86 5:42.37
7 387 Molly Coffman   (24) (84) 21:33.66 2:08:58.52 8:40.30
8 386 Lauren Bradicich   More Than 7   22:14.32 2:31:12.84 9:20.96

Team - Annunciation Orthodox

Finish Position - 2

Team Score (places): 46

Team Score (times): 1:28:00.81

Ave Time:17:36.16

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 48 Sarah Jane Suell   2 2 15:48.73 15:48.73 2:55.37
2 47 Simone Ramos   5 7 17:11.95 33:00.68 4:18.59
3 46 Gracie Manuel   7 14 17:25.34 50:26.02 4:31.98
4 42 Caroline Basu   15 29 18:34.27 1:09:00.29 5:40.91
5 44 Avery Dinario   17 46 19:00.52 1:28:00.81 6:07.16
6 45 Valentina Doss   (18) (64) 19:17.92 1:47:18.73 6:24.56
7 43 Leiah Begg   (21) (85) 19:52.47 2:07:11.20 6:59.11

Team - Trafton Academy

Finish Position - 3

Team Score (places): 71

Team Score (times): 1:32:28.13

Ave Time:18:29.63

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 582 Gigi Bass   1 1 14:28.50 14:28.50 1:35.14
2 590 Leena Van Der Schans   8 9 17:33.67 32:02.17 4:40.31
3 589 Darcy Sabloff   19 28 19:41.29 51:43.46 6:47.93
4 585 Sophia Johnson   20 48 19:43.88 1:11:27.34 6:50.52
5 588 Bryce Sabloff   23 71 21:00.79 1:32:28.13 8:07.43
6 586 Ami Patel   (29) (100) 23:31.52 1:55:59.65 10:38.16
7 584 Diele Dion   (30) (130) 23:35.17 2:19:34.82 10:41.81
8 583 Mackenzie Carr   More Than 7   23:41.75 2:43:16.57 10:48.39

Team - Duchesne Academy

Finish Position - 4

Team Score (places): 95

Team Score (times): 1:41:21.17

Ave Time:20:16.23

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 144 Eliza Knotts   9 9 17:50.82 17:50.82 4:57.46
2 142 Katherine Cherington   13 22 18:20.95 36:11.77 5:27.59
3 149 Coco Tumey   22 44 20:39.99 56:51.76 7:46.63
4 145 Caroline Lapuerta   25 69 21:52.57 1:18:44.33 8:59.21
5 146 Ellie Listengart   26 95 22:36.84 1:41:21.17 9:43.48
6 148 Domenica Sepe   (31) (126) 23:41.57 2:05:02.74 10:48.21
7 143 Evelyn Coles   (32) (158) 23:48.64 2:28:51.38 10:55.28

Team - Cypress Christian

Finish Position - 5

Team Score (places): 114

Team Score (times): 1:49:00.23

Ave Time:21:48.05

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 126 Maddy McKnight   4 4 16:56.36 16:56.36 4:03.00
2 125 Autumn Elkins   12 16 18:15.66 35:12.02 5:22.30
3 122 Madeline Boctor   27 43 23:08.42 58:20.44 10:15.06
4 124 Riley Chelette   35 78 25:18.46 1:23:38.90 12:25.10
5 123 Zoe Brashier   36 114 25:21.33 1:49:00.23 12:27.97

Team - Grace

Finish Position - 6

Team Score (places): 170

Team Score (times): 2:06:01.11

Ave Time:25:12.22

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 172 Isabella Thompson   28 28 23:28.70 23:28.70 10:35.34
2 168 Mackenzie Grimmer   33 61 24:54.12 48:22.82 12:00.76
3 169 Abigail Mulanax   34 95 24:58.29 1:13:21.11 12:04.93
4 171 Stephanie Tharp   37 132 25:23.45 1:38:44.56 12:30.09
5 167 Olivia Fogal   38 170 27:16.55 2:06:01.11 14:23.19

Team - British International School of Hou

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 82 Elif Sancar   Less Than 5   16:43.18 16:43.18 3:49.82
2 81 Reanne D'Souza   Less Than 5   18:51.26 35:34.44 5:57.90
3 80 Annabel Clarke   Less Than 5   23:10.86 58:45.30 10:17.50

Team - Christ the Redeemer

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 90 Ayla Dahesh   Less Than 5   17:08.70 17:08.70 4:15.34
2 92 Ayla Noel   Less Than 5   23:01.70 40:10.40 10:08.34
3 91 Lilya Maghsoud   Less Than 5   24:51.23 1:05:01.63 11:57.87

Team - Covenant Preparatory

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 104 Ava Nevenglosky   Less Than 5   17:47.74 17:47.74 4:54.38
2 100 Elizabeth Bicknell   Less Than 5   23:08.94 40:56.68 10:15.58

Team - Emery/Weiner

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 153 Michaela Grimes   Less Than 5   16:34.26 16:34.26 3:40.90
2 154 Margot Levy   Less Than 5   18:29.11 35:03.37 5:35.75

Team - Harmony School of Excellence (Sugar

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 194 America Carr   Less Than 5   17:25.36 17:25.36 4:32.00
2 193 Salma Lial   Less Than 5   23:39.97 41:05.33 10:46.61

Team - KIPP Connect

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 263 Conny Moran   Less Than 5   17:37.69 17:37.69 4:44.33
2 264 Elizabeth Oliva   Less Than 5   20:16.71 37:54.40 7:23.35

Team - Presbyterian

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 284 Katherine Guscott   Less Than 5   18:31.30 18:31.30 5:37.94
2 285 Aubrey Robinson   Less Than 5   26:40.30 45:11.60 13:46.94

Team - Providence Classical

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 316 Talya Forth   Less Than 5   16:43.61 16:43.61 3:50.25
2 318 Feahna Santesson   Less Than 5   17:15.97 33:59.58 4:22.61
DQ 317 Sarah Mitchell   DQ   17:20.51 51:20.09 4:27.15

Team - River Oaks Baptist

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 363 Emma Neylon   Less Than 5   14:14.69 14:14.69 1:21.33
2 360 Kori Hagins   Less Than 5   21:02.26 35:16.95 8:08.90
3 362 Priyanka Nayar   Less Than 5   22:01.51 57:18.46 9:08.15

Team - St Mark's Episcopal

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 412 Alyssa Skaggs   Less Than 5   23:25.24 23:25.24 10:31.88

Team - The Village

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 563 Mey Ghezali   Less Than 5   14:56.26 14:56.26 2:02.90
2 564 Ward Jessica   Less Than 5   17:26.35 32:22.61 4:32.99
3 562 Mahuum Bashir   Less Than 5   17:59.63 50:22.24 5:06.27
4 561 Alisa Afanasieva   Less Than 5   19:22.31 1:09:44.55 6:28.95

Team - Faith Academy

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 656 Savannah Goebel   Less Than 5   14:56.00 14:56.00 2:02.64

Team - Harmony School of Excellence (Houst

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 666 Melanie Santiago-Vazquez   Less Than 5   24:27.32 24:27.32 11:33.96
2 667 Alys Traylor   Less Than 5   24:28.87 48:56.19 11:35.51

Team - St Francis de Sales Catholic

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 709 Emma Gehbauer   Less Than 5   16:11.50 16:11.50 3:18.14
2 710 Mia Lopez   Less Than 5   16:14.98 32:26.48 3:21.62
3 711 Camila Menchaca   Less Than 5   16:50.05 49:16.53 3:56.69

Team - St Francis Episcopal

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 723 Allison Wolf   Less Than 5   20:09.21 20:09.21 7:15.85
2 722 Olive Page   Less Than 5   21:03.22 41:12.43 8:09.86

Team - YES Prep Southside

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 779 Audrey Cardenas   Less Than 5   17:09.88 17:09.88 4:16.52
2 780 Janice Castro   Less Than 5   20:30.12 37:40.00 7:36.76
3 781 Mia East   Less Than 5   21:51.36 59:31.36 8:58.00