Cooper Jr. Dragon Invitational Meet

August 31, 2019


Results By Run Houston Timing runhoustontiming.net

Table of Contents

Finish List - Boys - MS Boys Div. II - JH
Team Detail - Boys - MS Boys Div. II - JH
Top

Overall Finish List - Boys

MS Boys Div. II

JH

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace    
1 1 3016 Jedidiah Nimmons Salt and Light Homeschool 6:44.30 5:37/M    
2 2 4861 John Wesley Ely Aggieland Home School 6:51.36 5:43/M    
3 3 3014 Jonathan Kirkdorffer Salt and Light Homeschool 6:57.26 5:48/M    
4 4 4914 Carter Morrissette Houston Homeschool Athletics 6:57.68 5:48/M    
5 5 4860 George Ely Aggieland Home School 7:04.37 5:54/M    
6 6 4913 Garrison Kotrla Houston Homeschool Athletics 7:07.45 5:56/M    
7 7 4958 Alexander Rodriguez Northland Christian 7:09.35 5:58/M    
8 8 3036 Maxwell Martin St John's 7:11.36 5:59/M    
9 9 4970 Carter Fridge Presbyterian 7:12.92 6:01/M    
10 10 4973 Harrison Hendricks Presbyterian 7:15.12 6:03/M    
11 (< 5) 4896 Alex Nikolaidis Emery/Weiner 7:16.73 6:04/M    
12 11 4959 Colin Scamp Northland Christian 7:18.29 6:05/M    
13 12 4912 Johnny Douklias Houston Homeschool Athletics 7:19.94 6:07/M    
14 13 4884 Luke Oliver Annunciation Orthodox 7:25.33 6:11/M    
15 14 4988 Elliot Smythe Presbyterian 7:28.69 6:14/M    
16 15 4961 Christopher Trenholme Northland Christian 7:29.20 6:14/M    
17 16 3006 Carter Johnson Rosehill Christian 7:29.33 6:14/M    
18 17 4876 Tommy Hetherington Annunciation Orthodox 7:29.82 6:15/M    
19 18 3059 Evan Anderson Trinity Klein Lutheran 7:30.88 6:16/M    
20 19 3002 Graham Freeman Rosehill Christian 7:34.92 6:19/M    
21 20 3028 Jayden Chen St John's 7:35.91 6:20/M    
22 (< 5) 3042 Daniel Johnson St Laurence Catholic 7:38.33 6:22/M    
23 21 3001 Benjamin Buntrock Rosehill Christian 7:39.13 6:23/M    
24 22 4984 Sam Peters Presbyterian 7:44.58 6:27/M    
25 (< 5) 4920 Christian Winston Houston Homeschool Athletics- Huntsville 7:46.13 6:28/M    
26 23 4999 Luke Williamson Providence Classical 7:46.78 6:29/M    
27 24 4871 Henry Caputo Annunciation Orthodox 7:49.91 6:32/M    
28 25 4931 Johathan Wheeler John Cooper 7:53.65 6:35/M    
29 26 3039 Thomas Wade St John's 7:56.54 6:37/M    
30 27 3078 Aj Riley Woodlands Christian 7:58.93 6:39/M    
31 28 4975 Nate Lawless Presbyterian 7:59.96 6:40/M    
32 29 4996 Mark Reenders Providence Classical 8:00.23 6:40/M    
33 30 4872 Jackson Conner Annunciation Orthodox 8:01.71 6:41/M    
34 31 4965 David Carbajal Presbyterian 8:01.87 6:42/M    
35 (< 5) 4905 Jackson Weber First Baptist Academy 8:02.12 6:42/M    
36 32 4995 Garrett Mahler Providence Classical 8:03.55 6:43/M    
37 (< 5) 4901 Mikey Mate Faith West Academy 8:03.67 6:43/M    
38 33 3065 Chance Pace Trinity Klein Lutheran 8:04.69 6:44/M    
39 34 3037 Alexander Miao St John's 8:04.95 6:44/M    
40 (< 5) 4906 Nick Jones Founders Christian (Spring) 8:05.19 6:44/M    
41 35 4927 Jens Phaf John Cooper 8:06.67 6:46/M    
42 (< 5) 4893 Joshua Small Covenant Academy 8:07.45 6:46/M    
43 36 3024 Matias Adrogue St John's 8:07.57 6:46/M    
44 (< 5) 4904 Connor Sinclair First Baptist Academy 8:09.19 6:48/M    
45 (< 5) 4899 Robbie Collum Faith West Academy 8:09.62 6:48/M    
46 37 4858 Austin Burton Aggieland Home School 8:13.17 6:51/M    
47 38 3023 Cesar Adrogue St John's 8:15.24 6:53/M    
48 39 4917 Tyler Wyles Houston Homeschool Athletics 8:15.35 6:53/M    
49 40 4987 Tyler Shanley Presbyterian 8:19.61 6:56/M    
50 41 3082 Taylor Tautenhahn Woodlands Christian 8:20.30 6:57/M    
51 42 4923 Walter Day John Cooper 8:20.31 6:57/M    
52 43 3029 John Eikenburg St John's 8:20.56 6:57/M    
53 44 3070 William Atkinson Woodlands Christian 8:20.89 6:57/M    
54 45 4885 Logan O'Malley Annunciation Orthodox 8:22.20 6:59/M    
55 46 4915 Joshua Stewart Houston Homeschool Athletics 8:23.57 7:00/M    
56 47 4939 Colton Leimkuehler Lutheran-South 8:24.02 7:00/M    
57 48 4953 Brayden Jennings Northland Christian 8:24.41 7:00/M    
58 49 3074 Luke Horak Woodlands Christian 8:26.93 7:02/M    
59 50 3015 Joshua Kirkdorffer Salt and Light Homeschool 8:27.03 7:03/M    
60 51 4940 Gabriel Salazar Lutheran-South 8:27.23 7:03/M    
61 52 4992 Ben Adkins Providence Classical 8:29.19 7:04/M    
62 (< 5) 3047 Zachary Zezatti St Laurence Catholic 8:29.25 7:04/M    
63 53 4997 Josh Schaer Providence Classical 8:29.83 7:05/M    
64 (> 7) 3031 Julian Juang St John's 8:30.89 7:06/M    
65 54 4874 Will Garvey Annunciation Orthodox 8:33.04 7:08/M    
66 55 4936 Jeremy Gaitan Lutheran-South 8:33.05 7:08/M    
67 56 4875 Christopher Harris Annunciation Orthodox 8:34.08 7:08/M    
68 57 4928 Neil Powlen John Cooper 8:34.97 7:09/M    
69 58 4932 Ryan Jackson Lutheran-South 8:35.14 7:09/M    
70 (> 7) 4882 Benji Metry Annunciation Orthodox 8:37.56 7:11/M    
71 59 4930 Evan Schorzman John Cooper 8:38.17 7:12/M    
72 60 3018 Jonathon King St Anne 8:38.31 7:12/M    
73 61 3060 Luke Bowen Trinity Klein Lutheran 8:39.15 7:13/M    
74 62 3063 Ben Livingston Trinity Klein Lutheran 8:39.93 7:13/M    
75 63 3071 Gavin Bridges Woodlands Christian 8:41.70 7:15/M    
76 (> 7) 3032 Andrew Kalapatapu St John's 8:42.92 7:16/M    
77 64 4922 Aiden Butler John Cooper 8:43.27 7:16/M    
78 (< 5) 3043 Conner Justice St Laurence Catholic 8:43.45 7:16/M    
79 (> 7) 4976 Cade Lium Presbyterian 8:44.44 7:17/M    
80 (> 7) 4878 Cal Kirkpatrick Annunciation Orthodox 8:44.69 7:17/M    
81 (< 5) 4918 Dawson Garner Houston Homeschool Athletics- Huntsville 8:44.88 7:17/M    
82 65 4916 Mike Szepe Houston Homeschool Athletics 8:45.16 7:18/M    
83 (> 7) 4869 Charlie Bartley Annunciation Orthodox 8:46.29 7:19/M    
84 (> 7) 4982 Alex Patman Presbyterian 8:46.79 7:19/M    
85 (< 5) 4897 Dyllan Olivares Faith Academy 8:47.23 7:19/M    
86 (> 7) 4888 Sam Powell Annunciation Orthodox 8:47.25 7:19/M    
87 66 4859 Joseph Dennis Aggieland Home School 8:48.36 7:20/M    
88 67 3005 Gage Jelke Rosehill Christian 8:49.11 7:21/M    
89 68 3012 Isaiah Glass Salt and Light Homeschool 8:50.70 7:22/M    
90 (> 7) 3038 Winston Silsby St John's 8:50.76 7:22/M    
91 69 3010 Ian Del Aguila Salt and Light Homeschool 8:51.19 7:23/M    
92 (> 7) 4967 David Farrell Presbyterian 8:52.34 7:24/M    
93 70 3072 William Brown Woodlands Christian 8:53.48 7:25/M    
94 71 4956 Walker Moores Northland Christian 8:55.31 7:26/M    
95 (< 5) 4900 Brayden Cullum Faith West Academy 8:56.21 7:27/M    
96 (> 7) 4890 Milan Shelton Annunciation Orthodox 8:57.30 7:28/M    
97 (< 5) 3055 Heldner Roddy St Thomas Episcopal 8:58.61 7:29/M    
98 72 4948 Logan Elam Northland Christian 9:00.15 7:30/M    
99 73 4954 Jackson Lawrence Northland Christian 9:01.45 7:31/M    
100 74 3003 Liam Freeman Rosehill Christian 9:01.78 7:31/M    
O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace    
101 (> 7) 3035 Michael Mann St John's 9:02.05 7:32/M    
102 75 3083 Trace Tillman Woodlands Christian 9:02.34 7:32/M    
103 76 3061 Xavier Hill Trinity Klein Lutheran 9:03.10 7:33/M    
104 (> 7) 4983 Pike Perdew Presbyterian 9:03.79 7:33/M    
105 (< 5) 4910 Robert Welling Founders Christian (Spring) 9:05.86 7:35/M    
106 (> 7) 3030 Evan Gregory St John's 9:08.48 7:37/M    
107 (> 7) 4945 Ayden Davis Northland Christian 9:12.30 7:40/M    
108 77 4942 Ethan Van Wie Lutheran-South 9:14.19 7:42/M    
109 (< 5) 4902 Alexander Bartholomew First Baptist Academy 9:22.93 7:49/M    
110 (> 7) 3040 Bryan Wang St John's 9:24.73 7:51/M    
111 78 4921 Jaiden Brisco John Cooper 9:25.43 7:51/M    
112 79 5000 Turner Young Providence Classical 9:27.23 7:53/M    
113 (> 7) 4974 Charlie Hughes Presbyterian 9:29.29 7:54/M    
114 (< 5) 4909 Nicholas Welling Founders Christian (Spring) 9:29.95 7:55/M    
115 (< 5) 4903 Tripp Chapoton First Baptist Academy 9:30.27 7:55/M    
116 (< 5) 3054 Luke Olshefski St Thomas Episcopal 9:31.85 7:57/M    
117 80 4935 Manuel Diaz Lutheran-South 9:32.21 7:57/M    
118 81 3017 Gunner Wilbor Salt and Light Homeschool 9:33.31 7:58/M    
119 82 3013 Isaiah Kelly Salt and Light Homeschool 9:38.96 8:02/M    
120 (> 7) 3034 William Lang St John's 9:40.27 8:04/M    
121 83 4703 Davis Newstead Lutheran-South 9:41.03 8:04/M    
122 84 4998 Kade Simpson Providence Classical 9:41.17 8:04/M    
123 (> 7) 4877 Ali Husain Annunciation Orthodox 9:41.58 8:05/M    
124 85 3021 Joseph Opperman St Anne 9:42.26 8:05/M    
125 86 3022 Cameron Ruszkowski St Anne 9:42.28 8:05/M    
126 87 4862 Andrew Rychetsky Aggieland Home School 9:43.60 8:06/M    
127 (> 7) 4993 Sam Bachelder Providence Classical 9:43.92 8:07/M    
128 (> 7) 4925 Egan Hansen John Cooper 9:44.39 8:07/M    
129 (> 7) 4880 Wade McGee Annunciation Orthodox 9:44.66 8:07/M    
130 (> 7) 4926 Christian Ordman John Cooper 9:45.44 8:08/M    
131 (> 7) 4870 Remy Brejon Annunciation Orthodox 9:45.78 8:08/M    
132 (> 7) 4929 Ben Reeves John Cooper 9:46.20 8:09/M    
133 (< 5) 3050 Lucas Chritah St Thomas Episcopal 9:46.84 8:09/M    
134 (> 7) 4946 Jacob Deleon Northland Christian 9:47.93 8:10/M    
135 (> 7) 3011 Elijah Glass Salt and Light Homeschool 9:48.58 8:10/M    
136 88 3019 Alex Lauzon St Anne 9:49.84 8:12/M    
137 (> 7) 3069 Marshall Anderson Woodlands Christian 9:51.19 8:13/M    
138 (> 7) 4947 Luke Edmonds Northland Christian 9:53.61 8:15/M    
139 (< 5) 4919 Zane Pendley Houston Homeschool Athletics- Huntsville 9:54.19 8:15/M    
140 (> 7) 4979 Eli Mayer Presbyterian 9:56.77 8:17/M    
141 89 3008 Javier Lopez Rosehill Christian 9:58.74 8:19/M    
142 (> 7) 4924 J.j. Groppe John Cooper 9:59.19 8:19/M    
143 (> 7) 4985 Solomon Petty Presbyterian 9:59.45 8:20/M    
144 (< 5) 4892 Caleb Mathew Covenant Academy 10:01.13 8:21/M    
145 (> 7) 3075 Marco Nash Woodlands Christian 10:01.68 8:21/M    
146 (> 7) 3073 Eli Cabanas Woodlands Christian 10:03.67 8:23/M    
147 90 4911 Elijah Brenner Houston Homeschool Athletics 10:05.35 8:24/M    
148 (> 7) 4879 Akash McCracken Annunciation Orthodox 10:05.60 8:25/M    
149 (> 7) 4889 John William Ray Annunciation Orthodox 10:08.44 8:27/M    
150 (> 7) 4986 William Principe Presbyterian 10:15.31 8:33/M    
151 (> 7) 4873 Farid Doumani Annunciation Orthodox 10:15.52 8:33/M    
152 (< 5) 3058 Daniel Walker St. Anthony of Padua 10:16.23 8:34/M    
153 (> 7) 4881 Grady McMillin Annunciation Orthodox 10:22.20 8:39/M    
154 91 3197 Paul Anderson St Anne 10:24.98 8:41/M    
155 (> 7) 3009 Carter Champagne Salt and Light Homeschool 10:25.82 8:42/M    
156 (< 5) 3053 Mateo Mesa St Thomas Episcopal 10:28.90 8:44/M    
157 (> 7) 3027 Thomas Britton St John's 10:44.99 8:57/M    
158 (> 7) 4994 Price Jenkins Providence Classical 10:51.83 9:03/M    
159 (> 7) 4933 Elliott Broughton Lutheran-South 10:57.25 9:08/M    
160 (< 5) 4908 Flavil Phillips Founders Christian (Spring) 11:04.35 9:14/M    
161 (> 7) 4991 Pierce White Presbyterian 11:06.91 9:16/M    
162 (> 7) 4944 Darin Bowman Northland Christian 11:09.02 9:18/M    
163 (> 7) 4887 Myles Patterson Annunciation Orthodox 11:23.19 9:29/M    
164 92 3007 Isaac Larovere Rosehill Christian 11:34.90 9:39/M    
165 (> 7) 4980 Henry Meraz Presbyterian 11:40.71 9:44/M    
166 (> 7) 4949 Braeden Frazier-Goers Northland Christian 11:55.83 9:57/M    
167 (< 5) 4963 Corbin Boyles Our Savior Lutheran 12:02.64 10:02/M    
168 (> 7) 4969 March Flood Presbyterian 12:05.36 10:04/M    
169 (> 7) 4977 William Malone Presbyterian 13:25.70 11:11/M    
170 (> 7) 4990 Grant Westcott Presbyterian 14:34.13 12:08/M    
171 (> 7) 4951 Ethan Glass Northland Christian 15:02.80 12:32/M    
172 (> 7) 4934 Jet Declercq Lutheran-South 15:59.87 13:20/M    
173 (> 7) 4950 Corbin Glass Northland Christian 16:17.48 13:35/M    
174 (> 7) 4941 Gerardo Salazar Lutheran-South 16:50.54 14:02/M    
Top

Final Team Results - Boys

MS Boys Div. II

Team - Presbyterian

Finish Position - 1

Team Score (places): 83

Team Score (times): 37:41.27

Ave Time:7:32.25

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4970 Carter Fridge   9 9 7:12.92 7:12.92 1:05.30
2 4973 Harrison Hendricks   10 19 7:15.12 14:28.04 1:07.50
3 4988 Elliot Smythe   14 33 7:28.69 21:56.73 1:21.07
4 4984 Sam Peters   22 55 7:44.58 29:41.31 1:36.96
5 4975 Nate Lawless   28 83 7:59.96 37:41.27 1:52.34
6 4965 David Carbajal   (31) (114) 8:01.87 45:43.14 1:54.25
7 4987 Tyler Shanley   (40) (154) 8:19.61 54:02.75 2:11.99
8 4976 Cade Lium   More Than 7   8:44.44 1:02:47.19 2:36.82
9 4982 Alex Patman   More Than 7   8:46.79 1:11:33.98 2:39.17
10 4967 David Farrell   More Than 7   8:52.34 1:20:26.32 2:44.72
11 4983 Pike Perdew   More Than 7   9:03.79 1:29:30.11 2:56.17
12 4974 Charlie Hughes   More Than 7   9:29.29 1:38:59.40 3:21.67
13 4979 Eli Mayer   More Than 7   9:56.77 1:48:56.17 3:49.15
14 4985 Solomon Petty   More Than 7   9:59.45 1:58:55.62 3:51.83
15 4986 William Principe   More Than 7   10:15.31 2:09:10.93 4:07.69
16 4991 Pierce White   More Than 7   11:06.91 2:20:17.84 4:59.29
17 4980 Henry Meraz   More Than 7   11:40.71 2:31:58.55 5:33.09
18 4969 March Flood   More Than 7   12:05.36 2:44:03.91 5:57.74
19 4977 William Malone   More Than 7   13:25.70 2:57:29.61 7:18.08
20 4990 Grant Westcott   More Than 7   14:34.13 3:12:03.74 8:26.51

Team - Houston Homeschool Athletics

Finish Position - 2

Team Score (places): 107

Team Score (times): 38:03.99

Ave Time:7:36.80

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4914 Carter Morrissette   4 4 6:57.68 6:57.68 0:50.06
2 4913 Garrison Kotrla   6 10 7:07.45 14:05.13 0:59.83
3 4912 Johnny Douklias   12 22 7:19.94 21:25.07 1:12.32
4 4917 Tyler Wyles   39 61 8:15.35 29:40.42 2:07.73
5 4915 Joshua Stewart   46 107 8:23.57 38:03.99 2:15.95
6 4916 Mike Szepe   (65) (172) 8:45.16 46:49.15 2:37.54
7 4911 Elijah Brenner   (90) (262) 10:05.35 56:54.50 3:57.73

Team - St John's

Finish Position - 3

Team Score (places): 124

Team Score (times): 38:56.33

Ave Time:7:47.27

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 3036 Maxwell Martin   8 8 7:11.36 7:11.36 1:03.74
2 3028 Jayden Chen   20 28 7:35.91 14:47.27 1:28.29
3 3039 Thomas Wade   26 54 7:56.54 22:43.81 1:48.92
4 3037 Alexander Miao   34 88 8:04.95 30:48.76 1:57.33
5 3024 Matias Adrogue   36 124 8:07.57 38:56.33 1:59.95
6 3023 Cesar Adrogue   (38) (162) 8:15.24 47:11.57 2:07.62
7 3029 John Eikenburg   (43) (205) 8:20.56 55:32.13 2:12.94
8 3031 Julian Juang   More Than 7   8:30.89 1:04:03.02 2:23.27
9 3032 Andrew Kalapatapu   More Than 7   8:42.92 1:12:45.94 2:35.30
10 3038 Winston Silsby   More Than 7   8:50.76 1:21:36.70 2:43.14
11 3035 Michael Mann   More Than 7   9:02.05 1:30:38.75 2:54.43
12 3030 Evan Gregory   More Than 7   9:08.48 1:39:47.23 3:00.86
13 3040 Bryan Wang   More Than 7   9:24.73 1:49:11.96 3:17.11
14 3034 William Lang   More Than 7   9:40.27 1:58:52.23 3:32.65
15 3027 Thomas Britton   More Than 7   10:44.99 2:09:37.22 4:37.37

Team - Annunciation Orthodox

Finish Position - 4

Team Score (places): 129

Team Score (times): 39:08.97

Ave Time:7:49.79

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4884 Luke Oliver   13 13 7:25.33 7:25.33 1:17.71
2 4876 Tommy Hetherington   17 30 7:29.82 14:55.15 1:22.20
3 4871 Henry Caputo   24 54 7:49.91 22:45.06 1:42.29
4 4872 Jackson Conner   30 84 8:01.71 30:46.77 1:54.09
5 4885 Logan O'Malley   45 129 8:22.20 39:08.97 2:14.58
6 4874 Will Garvey   (54) (183) 8:33.04 47:42.01 2:25.42
7 4875 Christopher Harris   (56) (239) 8:34.08 56:16.09 2:26.46
8 4882 Benji Metry   More Than 7   8:37.56 1:04:53.65 2:29.94
9 4878 Cal Kirkpatrick   More Than 7   8:44.69 1:13:38.34 2:37.07
10 4869 Charlie Bartley   More Than 7   8:46.29 1:22:24.63 2:38.67
11 4888 Sam Powell   More Than 7   8:47.25 1:31:11.88 2:39.63
12 4890 Milan Shelton   More Than 7   8:57.30 1:40:09.18 2:49.68
13 4877 Ali Husain   More Than 7   9:41.58 1:49:50.76 3:33.96
14 4880 Wade McGee   More Than 7   9:44.66 1:59:35.42 3:37.04
15 4870 Remy Brejon   More Than 7   9:45.78 2:09:21.20 3:38.16
16 4879 Akash McCracken   More Than 7   10:05.60 2:19:26.80 3:57.98
17 4889 John William Ray   More Than 7   10:08.44 2:29:35.24 4:00.82
18 4873 Farid Doumani   More Than 7   10:15.52 2:39:50.76 4:07.90
19 4881 Grady McMillin   More Than 7   10:22.20 2:50:12.96 4:14.58
20 4887 Myles Patterson   More Than 7   11:23.19 3:01:36.15 5:15.57

Team - Northland Christian

Finish Position - 5

Team Score (places): 152

Team Score (times): 39:16.56

Ave Time:7:51.31

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4958 Alexander Rodriguez   7 7 7:09.35 7:09.35 1:01.73
2 4959 Colin Scamp   11 18 7:18.29 14:27.64 1:10.67
3 4961 Christopher Trenholme   15 33 7:29.20 21:56.84 1:21.58
4 4953 Brayden Jennings   48 81 8:24.41 30:21.25 2:16.79
5 4956 Walker Moores   71 152 8:55.31 39:16.56 2:47.69
6 4948 Logan Elam   (72) (224) 9:00.15 48:16.71 2:52.53
7 4954 Jackson Lawrence   (73) (297) 9:01.45 57:18.16 2:53.83
8 4945 Ayden Davis   More Than 7   9:12.30 1:06:30.46 3:04.68
9 4946 Jacob Deleon   More Than 7   9:47.93 1:16:18.39 3:40.31
10 4947 Luke Edmonds   More Than 7   9:53.61 1:26:12.00 3:45.99
11 4944 Darin Bowman   More Than 7   11:09.02 1:37:21.02 5:01.40
12 4949 Braeden Frazier-Goers   More Than 7   11:55.83 1:49:16.85 5:48.21
13 4951 Ethan Glass   More Than 7   15:02.80 2:04:19.65 8:55.18
14 4950 Corbin Glass   More Than 7   16:17.48 2:20:37.13 10:09.86

Team - Providence Classical

Finish Position - 6

Team Score (places): 189

Team Score (times): 40:49.58

Ave Time:8:09.92

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4999 Luke Williamson   23 23 7:46.78 7:46.78 1:39.16
2 4996 Mark Reenders   29 52 8:00.23 15:47.01 1:52.61
3 4995 Garrett Mahler   32 84 8:03.55 23:50.56 1:55.93
4 4992 Ben Adkins   52 136 8:29.19 32:19.75 2:21.57
5 4997 Josh Schaer   53 189 8:29.83 40:49.58 2:22.21
6 5000 Turner Young   (79) (268) 9:27.23 50:16.81 3:19.61
7 4998 Kade Simpson   (84) (352) 9:41.17 59:57.98 3:33.55
8 4993 Sam Bachelder   More Than 7   9:43.92 1:09:41.90 3:36.30
9 4994 Price Jenkins   More Than 7   10:51.83 1:20:33.73 4:44.21

Team - Salt and Light Homeschool

Finish Position - 7

Team Score (places): 191

Team Score (times): 39:50.48

Ave Time:7:58.10

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 3016 Jedidiah Nimmons   1 1 6:44.30 6:44.30 0:36.68
2 3014 Jonathan Kirkdorffer   3 4 6:57.26 13:41.56 0:49.64
3 3015 Joshua Kirkdorffer   50 54 8:27.03 22:08.59 2:19.41
4 3012 Isaiah Glass   68 122 8:50.70 30:59.29 2:43.08
5 3010 Ian Del Aguila   69 191 8:51.19 39:50.48 2:43.57
6 3017 Gunner Wilbor   (81) (272) 9:33.31 49:23.79 3:25.69
7 3013 Isaiah Kelly   (82) (354) 9:38.96 59:02.75 3:31.34
8 3011 Elijah Glass   More Than 7   9:48.58 1:08:51.33 3:40.96
9 3009 Carter Champagne   More Than 7   10:25.82 1:19:17.15 4:18.20

Team - Rosehill Christian

Finish Position - 8

Team Score (places): 197

Team Score (times): 40:34.27

Ave Time:8:06.85

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 3006 Carter Johnson   16 16 7:29.33 7:29.33 1:21.71
2 3002 Graham Freeman   19 35 7:34.92 15:04.25 1:27.30
3 3001 Benjamin Buntrock   21 56 7:39.13 22:43.38 1:31.51
4 3005 Gage Jelke   67 123 8:49.11 31:32.49 2:41.49
5 3003 Liam Freeman   74 197 9:01.78 40:34.27 2:54.16
6 3008 Javier Lopez   (89) (286) 9:58.74 50:33.01 3:51.12
7 3007 Isaac Larovere   (92) (378) 11:34.90 1:02:07.91 5:27.28

Team - Aggieland Home School

Finish Position - 9

Team Score (places): 197

Team Score (times): 40:40.86

Ave Time:8:08.17

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4861 John Wesley Ely   2 2 6:51.36 6:51.36 0:43.74
2 4860 George Ely   5 7 7:04.37 13:55.73 0:56.75
3 4858 Austin Burton   37 44 8:13.17 22:08.90 2:05.55
4 4859 Joseph Dennis   66 110 8:48.36 30:57.26 2:40.74
5 4862 Andrew Rychetsky   87 197 9:43.60 40:40.86 3:35.98

Team - John Cooper

Finish Position - 10

Team Score (places): 218

Team Score (times): 41:33.77

Ave Time:8:18.75

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4931 Johathan Wheeler   25 25 7:53.65 7:53.65 1:46.03
2 4927 Jens Phaf   35 60 8:06.67 16:00.32 1:59.05
3 4923 Walter Day   42 102 8:20.31 24:20.63 2:12.69
4 4928 Neil Powlen   57 159 8:34.97 32:55.60 2:27.35
5 4930 Evan Schorzman   59 218 8:38.17 41:33.77 2:30.55
6 4922 Aiden Butler   (64) (282) 8:43.27 50:17.04 2:35.65
7 4921 Jaiden Brisco   (78) (360) 9:25.43 59:42.47 3:17.81
8 4925 Egan Hansen   More Than 7   9:44.39 1:09:26.86 3:36.77
9 4926 Christian Ordman   More Than 7   9:45.44 1:19:12.30 3:37.82
10 4929 Ben Reeves   More Than 7   9:46.20 1:28:58.50 3:38.58
11 4924 J.j. Groppe   More Than 7   9:59.19 1:38:57.69 3:51.57

Team - Woodlands Christian

Finish Position - 11

Team Score (places): 224

Team Score (times): 41:48.75

Ave Time:8:21.75

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 3078 Aj Riley   27 27 7:58.93 7:58.93 1:51.31
2 3082 Taylor Tautenhahn   41 68 8:20.30 16:19.23 2:12.68
3 3070 William Atkinson   44 112 8:20.89 24:40.12 2:13.27
4 3074 Luke Horak   49 161 8:26.93 33:07.05 2:19.31
5 3071 Gavin Bridges   63 224 8:41.70 41:48.75 2:34.08
6 3072 William Brown   (70) (294) 8:53.48 50:42.23 2:45.86
7 3083 Trace Tillman   (75) (369) 9:02.34 59:44.57 2:54.72
8 3069 Marshall Anderson   More Than 7   9:51.19 1:09:35.76 3:43.57
9 3075 Marco Nash   More Than 7   10:01.68 1:19:37.44 3:54.06
10 3073 Eli Cabanas   More Than 7   10:03.67 1:29:41.11 3:56.05

Team - Trinity Klein Lutheran

Finish Position - 12

Team Score (places): 250

Team Score (times): 41:57.75

Ave Time:8:23.55

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 3059 Evan Anderson   18 18 7:30.88 7:30.88 1:23.26
2 3065 Chance Pace   33 51 8:04.69 15:35.57 1:57.07
3 3060 Luke Bowen   61 112 8:39.15 24:14.72 2:31.53
4 3063 Ben Livingston   62 174 8:39.93 32:54.65 2:32.31
5 3061 Xavier Hill   76 250 9:03.10 41:57.75 2:55.48

Team - Lutheran-South

Finish Position - 13

Team Score (places): 288

Team Score (times): 43:13.63

Ave Time:8:38.73

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4939 Colton Leimkuehler   47 47 8:24.02 8:24.02 2:16.40
2 4940 Gabriel Salazar   51 98 8:27.23 16:51.25 2:19.61
3 4936 Jeremy Gaitan   55 153 8:33.05 25:24.30 2:25.43
4 4932 Ryan Jackson   58 211 8:35.14 33:59.44 2:27.52
5 4942 Ethan Van Wie   77 288 9:14.19 43:13.63 3:06.57
6 4935 Manuel Diaz   (80) (368) 9:32.21 52:45.84 3:24.59
7 4703 Davis Newstead   (83) (451) 9:41.03 1:02:26.87 3:33.41
8 4933 Elliott Broughton   More Than 7   10:57.25 1:13:24.12 4:49.63
9 4934 Jet Declercq   More Than 7   15:59.87 1:29:23.99 9:52.25
10 4941 Gerardo Salazar   More Than 7   16:50.54 1:46:14.53 10:42.92

Team - St Anne

Finish Position - 14

Team Score (places): 410

Team Score (times): 48:17.67

Ave Time:9:39.53

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 3018 Jonathon King   60 60 8:38.31 8:38.31 2:30.69
2 3021 Joseph Opperman   85 145 9:42.26 18:20.57 3:34.64
3 3022 Cameron Ruszkowski   86 231 9:42.28 28:02.85 3:34.66
4 3019 Alex Lauzon   88 319 9:49.84 37:52.69 3:42.22
5 3197 Paul Anderson   91 410 10:24.98 48:17.67 4:17.36

Team - Covenant Academy

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4893 Joshua Small   Less Than 5   8:07.45 8:07.45 1:59.83
2 4892 Caleb Mathew   Less Than 5   10:01.13 18:08.58 3:53.51

Team - Emery/Weiner

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4896 Alex Nikolaidis   Less Than 5   7:16.73 7:16.73 1:09.11

Team - Faith Academy

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4897 Dyllan Olivares   Less Than 5   8:47.23 8:47.23 2:39.61

Team - Faith West Academy

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4901 Mikey Mate   Less Than 5   8:03.67 8:03.67 1:56.05
2 4899 Robbie Collum   Less Than 5   8:09.62 16:13.29 2:02.00
3 4900 Brayden Cullum   Less Than 5   8:56.21 25:09.50 2:48.59

Team - First Baptist Academy

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4905 Jackson Weber   Less Than 5   8:02.12 8:02.12 1:54.50
2 4904 Connor Sinclair   Less Than 5   8:09.19 16:11.31 2:01.57
3 4902 Alexander Bartholomew   Less Than 5   9:22.93 25:34.24 3:15.31
4 4903 Tripp Chapoton   Less Than 5   9:30.27 35:04.51 3:22.65

Team - Founders Christian (Spring)

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4906 Nick Jones   Less Than 5   8:05.19 8:05.19 1:57.57
2 4910 Robert Welling   Less Than 5   9:05.86 17:11.05 2:58.24
3 4909 Nicholas Welling   Less Than 5   9:29.95 26:41.00 3:22.33
4 4908 Flavil Phillips   Less Than 5   11:04.35 37:45.35 4:56.73

Team - Houston Homeschool Athletics- Hunts

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4920 Christian Winston   Less Than 5   7:46.13 7:46.13 1:38.51
2 4918 Dawson Garner   Less Than 5   8:44.88 16:31.01 2:37.26
3 4919 Zane Pendley   Less Than 5   9:54.19 26:25.20 3:46.57

Team - Our Savior Lutheran

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4963 Corbin Boyles   Less Than 5   12:02.64 12:02.64 5:55.02

Team - St Laurence Catholic

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 3042 Daniel Johnson   Less Than 5   7:38.33 7:38.33 1:30.71
2 3047 Zachary Zezatti   Less Than 5   8:29.25 16:07.58 2:21.63
3 3043 Conner Justice   Less Than 5   8:43.45 24:51.03 2:35.83

Team - St Thomas Episcopal

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 3055 Heldner Roddy   Less Than 5   8:58.61 8:58.61 2:50.99
2 3054 Luke Olshefski   Less Than 5   9:31.85 18:30.46 3:24.23
3 3050 Lucas Chritah   Less Than 5   9:46.84 28:17.30 3:39.22
4 3053 Mateo Mesa   Less Than 5   10:28.90 38:46.20 4:21.28

Team - St. Anthony of Padua

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 3058 Daniel Walker   Less Than 5   10:16.23 10:16.23 4:08.61