Cooper Jr. Dragon Invitational Meet

August 31, 2019


Results By Run Houston Timing runhoustontiming.net

Table of Contents

Finish List - Girls - MS Girls Div. I - JH
Team Detail - Girls - MS Girls Div. I - JH
Top

Overall Finish List - Girls

MS Girls Div. I

JH

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace    
1 1 4827 Kayla Rivera St Laurence Catholic 7:00.40 5:50/M    
2 (< 5) 4850 Ella Hardy Woodlands Christian 7:03.06 5:53/M    
3 2 4775 Alexandra Madrid Annunciation Orthodox 7:13.77 6:01/M    
4 3 4813 Adley Halligan St John's 7:17.21 6:04/M    
5 (< 5) 4853 Florence Shirley Woodlands Christian 7:17.97 6:05/M    
6 (< 5) 4803 Nicole Smithers Logos Preparatory Academy 7:26.04 6:12/M    
7 (< 5) 4802 Emma Hart Logos Preparatory Academy 7:27.65 6:13/M    
8 4 4772 Allison Goodwin Annunciation Orthodox 7:31.25 6:16/M    
9 (< 5) 4837 Irene Roddy St Thomas Episcopal 7:39.38 6:23/M    
10 (< 5) 4786 Sevil Oksuzler Christ the Redeemer 7:40.20 6:24/M    
11 5 4778 Zoe Williams Annunciation Orthodox 7:40.96 6:24/M    
12 (< 5) 4801 Rebekah Gerard Logos Preparatory Academy 7:43.07 6:26/M    
13 6 4823 Avery Leaman St Laurence Catholic 7:45.49 6:28/M    
14 (< 5) 4787 Audrey Hochglaube Emery/Weiner 7:47.04 6:29/M    
15 (< 5) 4793 Ava Perugina John Cooper 7:53.61 6:35/M    
16 (< 5) 4807 Lydia Ward Lutheran-South 7:54.23 6:35/M    
17 (< 5) 4796 Leah Ruckman John Cooper 7:55.08 6:36/M    
18 7 4816 Ashley Ringold St John's 7:56.17 6:37/M    
19 8 4774 Kara Lewis Annunciation Orthodox 7:58.34 6:39/M    
20 9 4773 Julia Lang Annunciation Orthodox 8:00.27 6:40/M    
21 10 4835 Gisele Paniagua St Michael 8:02.78 6:42/M    
22 11 4834 Gabi Paniagua St Michael 8:03.66 6:43/M    
23 (< 5) 4800 Kathryn Peach Lifestyle Christian 8:05.05 6:44/M    
24 12 4833 Kaitlyn Ferretti St Michael 8:05.86 6:45/M    
25 13 4779 Camilla Wood Annunciation Orthodox 8:06.67 6:46/M    
26 (< 5) 4805 Madison Van Wie Lutheran-South 8:14.45 6:52/M    
27 14 4821 Mia De La Garza St Laurence Catholic 8:19.45 6:56/M    
28 15 4776 Josie Powell Annunciation Orthodox 8:24.60 7:01/M    
29 (> 7) 4777 Lizzy Randall Annunciation Orthodox 8:30.49 7:05/M    
30 (< 5) 4852 Bella Rios Woodlands Christian 8:33.30 7:08/M    
31 16 4844 Colleen Galler Trinity Klein Lutheran 8:40.72 7:14/M    
32 (< 5) 4794 Tahira King John Cooper 8:40.90 7:14/M    
33 (< 5) 4806 Lanie Ward Lutheran-South 8:43.67 7:16/M    
34 17 4843 Sarah Bowen Trinity Klein Lutheran 8:45.22 7:18/M    
35 18 4848 Cara Shirley Trinity Klein Lutheran 8:46.66 7:19/M    
36 19 4818 Julia Addison Vine St John's 8:48.30 7:20/M    
37 (< 5) 4830 Addison Mellor St Mark Lutheran 8:54.04 7:25/M    
38 20 4820 Susanna Bradicich St Laurence Catholic 8:56.09 7:27/M    
39 (< 5) 4839 Edith Yowell St Thomas Episcopal 8:56.18 7:27/M    
40 (< 5) 4810 Sofia Narvaez Our Savior Lutheran 8:56.25 7:27/M    
41 (< 5) 4798 Riley Smith Kinkaid 9:02.29 7:32/M    
42 21 4815 Lillian Pate St John's 9:03.29 7:33/M    
43 22 4824 Madison Martin St Laurence Catholic 9:03.65 7:33/M    
44 (< 5) 4782 Alexandra Lopez Christ the Redeemer 9:06.52 7:35/M    
45 (< 5) 4836 Abby Long St Thomas Episcopal 9:08.62 7:37/M    
46 23 4846 Kate Johnson Trinity Klein Lutheran 9:09.23 7:38/M    
47 24 4840 Eliza Alman Trinity Klein Lutheran 9:10.96 7:39/M    
48 25 4842 Isabelle Alman Trinity Klein Lutheran 9:12.44 7:40/M    
49 26 4845 Natalie Gross Trinity Klein Lutheran 9:15.83 7:43/M    
50 27 4817 Adriana Torres-Li-ning St John's 9:16.90 7:44/M    
51 (< 5) 4799 London Cummins Lifestyle Christian 9:30.72 7:56/M    
52 (< 5) 4829 Sarah Mattern St Mark Lutheran 9:44.30 8:07/M    
53 (< 5) 4809 Reagan Morrissey Our Savior Lutheran 9:49.58 8:11/M    
54 (< 5) 4788 Carys Farrar Harmony School of Excellence (Houston) 9:50.38 8:12/M    
55 (< 5) 4811 Victoria Crawford Salem Lutheran 9:59.73 8:20/M    
56 (< 5) 4797 Ella Gillentine Kinkaid 10:12.78 8:31/M    
57 (< 5) 3199 Addy Borne Salem Lutheran 10:16.59 8:34/M    
58 (< 5) 4812 Sarah Downing Salem Lutheran 10:17.82 8:35/M    
59 (< 5) 4857 Montserrat Partida YES Prep-East End 10:19.75 8:36/M    
60 28 4822 Giselle Fernandez St Laurence Catholic 10:25.75 8:41/M    
61 29 4825 Kendall Messersmith St Laurence Catholic 10:26.32 8:42/M    
62 (< 5) 4804 Victoria Nicolosi Lutheran-South 10:28.82 8:44/M    
63 30 4832 Millie Davies St Michael 10:38.69 8:52/M    
64 31 3202 Daniella Alvarez St Michael 10:40.88 8:54/M    
65 (< 5) 4831 Olivia Sanders St Mark Lutheran 10:47.64 9:00/M    
66 (< 5) 4856 Victoria Gonzales YES Prep-East End 11:12.54 9:20/M    
67 (< 5) 4854 Audrey Cardenas YES Prep Southside 11:52.81 9:54/M    
68 (< 5) 4855 Janice Castro YES Prep Southside 11:53.50 9:55/M    
69 (< 5) 4784 Yasmin Maghsoud Christ the Redeemer 12:28.69 10:24/M    
70 (< 5) 4808 Hayley Clothier Our Savior Lutheran 13:01.95 10:52/M    
71 (< 5) 4792 Alys Traylor Harmony School of Excellence (Houston) 13:28.32 11:14/M    
72 (< 5) 4791 Melanie Santiago-Vasquez Harmony School of Excellence (Houston) 13:30.52 11:15/M    
Top

Final Team Results - Girls

MS Girls Div. I

Team - Annunciation Orthodox

Finish Position - 1

Team Score (places): 28

Team Score (times): 38:24.59

Ave Time:7:40.92

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4775 Alexandra Madrid   2 2 7:13.77 7:13.77 1:06.15
2 4772 Allison Goodwin   4 6 7:31.25 14:45.02 1:23.63
3 4778 Zoe Williams   5 11 7:40.96 22:25.98 1:33.34
4 4774 Kara Lewis   8 19 7:58.34 30:24.32 1:50.72
5 4773 Julia Lang   9 28 8:00.27 38:24.59 1:52.65
6 4779 Camilla Wood   (13) (41) 8:06.67 46:31.26 1:59.05
7 4776 Josie Powell   (15) (56) 8:24.60 54:55.86 2:16.98
8 4777 Lizzy Randall   More Than 7   8:30.49 1:03:26.35 2:22.87

Team - St Laurence Catholic

Finish Position - 2

Team Score (places): 63

Team Score (times): 41:05.08

Ave Time:8:13.02

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4827 Kayla Rivera   1 1 7:00.40 7:00.40 0:52.78
2 4823 Avery Leaman   6 7 7:45.49 14:45.89 1:37.87
3 4821 Mia De La Garza   14 21 8:19.45 23:05.34 2:11.83
4 4820 Susanna Bradicich   20 41 8:56.09 32:01.43 2:48.47
5 4824 Madison Martin   22 63 9:03.65 41:05.08 2:56.03
6 4822 Giselle Fernandez   (28) (91) 10:25.75 51:30.83 4:18.13
7 4825 Kendall Messersmith   (29) (120) 10:26.32 1:01:57.15 4:18.70

Team - St John's

Finish Position - 3

Team Score (places): 77

Team Score (times): 42:21.87

Ave Time:8:28.37

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4813 Adley Halligan   3 3 7:17.21 7:17.21 1:09.59
2 4816 Ashley Ringold   7 10 7:56.17 15:13.38 1:48.55
3 4818 Julia Addison Vine   19 29 8:48.30 24:01.68 2:40.68
4 4815 Lillian Pate   21 50 9:03.29 33:04.97 2:55.67
5 4817 Adriana Torres-Li-ning   27 77 9:16.90 42:21.87 3:09.28

Team - St Michael

Finish Position - 4

Team Score (places): 94

Team Score (times): 45:31.87

Ave Time:9:06.37

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4835 Gisele Paniagua   10 10 8:02.78 8:02.78 1:55.16
2 4834 Gabi Paniagua   11 21 8:03.66 16:06.44 1:56.04
3 4833 Kaitlyn Ferretti   12 33 8:05.86 24:12.30 1:58.24
4 4832 Millie Davies   30 63 10:38.69 34:50.99 4:31.07
5 3202 Daniella Alvarez   31 94 10:40.88 45:31.87 4:33.26

Team - Trinity Klein Lutheran

Finish Position - 5

Team Score (places): 98

Team Score (times): 44:32.79

Ave Time:8:54.56

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4844 Colleen Galler   16 16 8:40.72 8:40.72 2:33.10
2 4843 Sarah Bowen   17 33 8:45.22 17:25.94 2:37.60
3 4848 Cara Shirley   18 51 8:46.66 26:12.60 2:39.04
4 4846 Kate Johnson   23 74 9:09.23 35:21.83 3:01.61
5 4840 Eliza Alman   24 98 9:10.96 44:32.79 3:03.34
6 4842 Isabelle Alman   (25) (123) 9:12.44 53:45.23 3:04.82
7 4845 Natalie Gross   (26) (149) 9:15.83 1:03:01.06 3:08.21

Team - Christ the Redeemer

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4786 Sevil Oksuzler   Less Than 5   7:40.20 7:40.20 1:32.58
2 4782 Alexandra Lopez   Less Than 5   9:06.52 16:46.72 2:58.90
3 4784 Yasmin Maghsoud   Less Than 5   12:28.69 29:15.41 6:21.07

Team - Emery/Weiner

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4787 Audrey Hochglaube   Less Than 5   7:47.04 7:47.04 1:39.42

Team - Harmony School of Excellence (Houst

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4788 Carys Farrar   Less Than 5   9:50.38 9:50.38 3:42.76
2 4792 Alys Traylor   Less Than 5   13:28.32 23:18.70 7:20.70
3 4791 Melanie Santiago-Vasquez   Less Than 5   13:30.52 36:49.22 7:22.90

Team - John Cooper

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4793 Ava Perugina   Less Than 5   7:53.61 7:53.61 1:45.99
2 4796 Leah Ruckman   Less Than 5   7:55.08 15:48.69 1:47.46
3 4794 Tahira King   Less Than 5   8:40.90 24:29.59 2:33.28

Team - Kinkaid

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4798 Riley Smith   Less Than 5   9:02.29 9:02.29 2:54.67
2 4797 Ella Gillentine   Less Than 5   10:12.78 19:15.07 4:05.16

Team - Lifestyle Christian

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4800 Kathryn Peach   Less Than 5   8:05.05 8:05.05 1:57.43
2 4799 London Cummins   Less Than 5   9:30.72 17:35.77 3:23.10

Team - Logos Preparatory Academy

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4803 Nicole Smithers   Less Than 5   7:26.04 7:26.04 1:18.42
2 4802 Emma Hart   Less Than 5   7:27.65 14:53.69 1:20.03
3 4801 Rebekah Gerard   Less Than 5   7:43.07 22:36.76 1:35.45

Team - Lutheran-South

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4807 Lydia Ward   Less Than 5   7:54.23 7:54.23 1:46.61
2 4805 Madison Van Wie   Less Than 5   8:14.45 16:08.68 2:06.83
3 4806 Lanie Ward   Less Than 5   8:43.67 24:52.35 2:36.05
4 4804 Victoria Nicolosi   Less Than 5   10:28.82 35:21.17 4:21.20

Team - Our Savior Lutheran

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4810 Sofia Narvaez   Less Than 5   8:56.25 8:56.25 2:48.63
2 4809 Reagan Morrissey   Less Than 5   9:49.58 18:45.83 3:41.96
3 4808 Hayley Clothier   Less Than 5   13:01.95 31:47.78 6:54.33

Team - Salem Lutheran

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4811 Victoria Crawford   Less Than 5   9:59.73 9:59.73 3:52.11
2 3199 Addy Borne   Less Than 5   10:16.59 20:16.32 4:08.97
3 4812 Sarah Downing   Less Than 5   10:17.82 30:34.14 4:10.20

Team - St Mark Lutheran

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4830 Addison Mellor   Less Than 5   8:54.04 8:54.04 2:46.42
2 4829 Sarah Mattern   Less Than 5   9:44.30 18:38.34 3:36.68
3 4831 Olivia Sanders   Less Than 5   10:47.64 29:25.98 4:40.02

Team - St Thomas Episcopal

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4837 Irene Roddy   Less Than 5   7:39.38 7:39.38 1:31.76
2 4839 Edith Yowell   Less Than 5   8:56.18 16:35.56 2:48.56
3 4836 Abby Long   Less Than 5   9:08.62 25:44.18 3:01.00

Team - Woodlands Christian

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4850 Ella Hardy   Less Than 5   7:03.06 7:03.06 0:55.44
2 4853 Florence Shirley   Less Than 5   7:17.97 14:21.03 1:10.35
3 4852 Bella Rios   Less Than 5   8:33.30 22:54.33 2:25.68

Team - YES Prep Southside

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4854 Audrey Cardenas   Less Than 5   11:52.81 11:52.81 5:45.19
2 4855 Janice Castro   Less Than 5   11:53.50 23:46.31 5:45.88

Team - YES Prep-East End

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4857 Montserrat Partida   Less Than 5   10:19.75 10:19.75 4:12.13
2 4856 Victoria Gonzales   Less Than 5   11:12.54 21:32.29 5:04.92