Cooper Dragon Invitational Meet

August 31, 2019


Results By Run Houston Timing runhoustontiming.net

Table of Contents

Finish List - Boys - Varsity Boys Div. II - HS
Team Detail - Boys - Varsity Boys Div. II - HS
Top

Overall Finish List - Boys

Varsity Boys Div. II

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace    
1 1 4508 John Carrera St Thomas Episcopal 10:47.61 5:24/M    
2 2 4511 Joel Hrncir St Thomas Episcopal 10:47.98 5:24/M    
3 3 4219 Fabrizio Alejo Houston YES Prep Gulfton 10:53.65 5:27/M    
4 4 4040 Nathan Evans Covenant Christian (Conroe) 10:56.81 5:28/M    
5 5 4421 Luke Mason Logos Preparatory 11:19.06 5:40/M    
6 6 4098 Paul Sanchez Fort Bend Christian Academy 11:19.19 5:40/M    
7 7 4515 Thomas Ramsey St Thomas Episcopal 11:23.62 5:42/M    
8 8 4220 Milton Balleza Houston YES Prep Gulfton 11:29.08 5:45/M    
9 9 4514 Aidan Oneil St Thomas Episcopal 11:31.87 5:46/M    
10 (< 5) 4487 Marshal Hunt Salt and Light Homeschool 11:39.12 5:50/M    
11 10 4442 Layton Thacker Lutheran South 11:40.56 5:50/M    
12 11 4043 James Scott Covenant Christian (Conroe) 11:42.09 5:51/M    
13 12 4513 Jacob King St Thomas Episcopal 11:46.72 5:53/M    
14 13 4042 David Lewis Covenant Christian (Conroe) 11:50.87 5:55/M    
15 (< 5) 4483 Riley Gould Rosehill Christian 11:53.42 5:57/M    
16 14 4005 Adam Pryde Aggieland Home School 11:53.91 5:57/M    
17 (< 5) 4048 Phillip Sherman Emery/Weiner 11:54.59 5:57/M    
18 (< 5) 4455 Michael Campbell Lutheran-North 11:54.98 5:57/M    
19 15 4178 Eduardo Martinez Houston YES Prep East End 11:56.89 5:58/M    
20 16 4617 Alexander Burns Willis 12:07.82 6:04/M    
21 17 4441 Will Spencer Lutheran South 12:08.62 6:04/M    
22 18 4179 Luis Mejia Houston YES Prep East End 12:13.60 6:07/M    
23 (< 5) 4089 Joshua Bright Faith Academy (Bellville) 12:14.73 6:07/M    
24 19 4439 Robert Aguanno Lutheran South 12:16.95 6:08/M    
25 20 4416 Justin Sivasothy Logos Preparatory 12:20.37 6:10/M    
26 21 4623 Tucker Thompson Willis 12:22.14 6:11/M    
27 22 4016 Anthony Lockley Concordia Lutheran 12:28.84 6:14/M    
28 (< 5) 4091 Eric Carlin Faith Academy (Bellville) 12:33.43 6:17/M    
29 (< 5) 4090 Landen Bright Faith Academy (Bellville) 12:35.12 6:18/M    
30 23 4516 Mark Shonbeck St Thomas Episcopal 12:35.38 6:18/M    
31 24 4221 Demari Haynes Houston YES Prep Gulfton 12:36.35 6:18/M    
32 25 4003 Garrison Brown Aggieland Home School 12:36.75 6:18/M    
33 26 4223 Yair Lara Houston YES Prep Gulfton 12:37.74 6:19/M    
34 27 4176 Angel Portilla Houston YES Prep East End 12:38.30 6:19/M    
35 28 4620 Jake Nemetz Willis 12:42.33 6:21/M    
36 (< 5) 4456 Caleb Wenz Lutheran-North 12:46.03 6:23/M    
37 29 4512 Caleb King St Thomas Episcopal 12:51.58 6:26/M    
38 30 4018 Ben Guidry Concordia Lutheran 12:53.23 6:27/M    
39 (> 7) 4510 Andrew Grimley St Thomas Episcopal 12:54.70 6:27/M    
40 31 4019 William Karim Concordia Lutheran 12:55.81 6:28/M    
41 32 4222 Luis Hernandez Houston YES Prep Gulfton 12:58.80 6:29/M    
42 33 4419 Fenner Weller Logos Preparatory 13:03.64 6:32/M    
43 34 4415 Kendall Hawker Logos Preparatory 13:04.26 6:32/M    
44 35 4259 Jerry Ybanez Houston YES Prep-SW 13:05.71 6:33/M    
45 36 4180 Bryan Romero Houston YES Prep East End 13:09.76 6:35/M    
46 37 4045 Cole Westmoreland Covenant Christian (Conroe) 13:10.53 6:35/M    
47 38 4099 Mark Tong Fort Bend Christian Academy 13:10.93 6:35/M    
48 39 4177 Pedro Diaz Houston YES Prep East End 13:11.35 6:36/M    
49 40 4224 Kevin Najera Houston YES Prep Gulfton 13:11.72 6:36/M    
50 41 4258 Kevin Revilla Houston YES Prep-SW 13:13.07 6:37/M    
51 42 4422 Caleb Watt Logos Preparatory 13:17.99 6:39/M    
52 (< 5) 4205 Fabian Solache Houston YES Prep Fifth Ward 13:25.81 6:43/M    
53 43 4015 Gary Coates Concordia Lutheran 13:30.90 6:45/M    
54 44 4443 Elijah Ward Lutheran South 13:33.59 6:47/M    
55 45 4255 Adrian Lopez Houston YES Prep-SW 13:34.44 6:47/M    
56 46 4014 Hayden Campbell Concordia Lutheran 13:34.68 6:47/M    
57 (< 5) 4457 Justice Wenz Lutheran-North 13:41.22 6:51/M    
58 47 4257 Chris Ortega Houston YES Prep-SW 13:41.82 6:51/M    
59 (< 5) 4203 Victor Garcia Houston YES Prep Fifth Ward 13:42.20 6:51/M    
60 (> 7) 4509 Christopher Carroll St Thomas Episcopal 13:58.38 6:59/M    
61 48 4039 Ben Chandler Covenant Christian (Conroe) 14:03.32 7:02/M    
62 49 4440 Nathan Mendoza Lutheran South 14:07.32 7:04/M    
63 50 4252 Oscar Amaya Houston YES Prep-SW 14:07.41 7:04/M    
64 51 4619 Ted Miller Willis 14:09.65 7:05/M    
65 52 4420 Samuel Hobbs Logos Preparatory 14:11.05 7:06/M    
66 53 4017 Ben Bowen Concordia Lutheran 14:11.48 7:06/M    
67 54 4004 John Dye Aggieland Home School 14:14.15 7:07/M    
68 55 4001 Cody Lamkin Aggieland Home School 14:18.38 7:09/M    
69 (< 5) 4202 Nelson Lopez Houston YES Prep Fifth Ward 14:19.65 7:10/M    
70 56 4418 Nolan Watt Logos Preparatory 14:19.84 7:10/M    
71 57 4102 Wilson Whiles Fort Bend Christian Academy 14:26.79 7:13/M    
72 (< 5) 4047 Thomas Ahlstrom Emery/Weiner 14:28.11 7:14/M    
73 58 4095 George Lotze Fort Bend Christian Academy 14:32.63 7:16/M    
74 (< 5) 4458 Christian White Lutheran-North 14:39.97 7:20/M    
75 59 4253 Carlos Banegas Houston YES Prep-SW 14:42.16 7:21/M    
76 60 4097 Bradd Pence Fort Bend Christian Academy 14:42.25 7:21/M    
77 61 4256 Brandon Martinez Houston YES Prep-SW 14:45.70 7:23/M    
78 62 4622 Luis Salgado Willis 14:59.32 7:30/M    
79 63 4041 Jeremy Hancock Covenant Christian (Conroe) 15:07.28 7:34/M    
80 (< 5) 4204 Rivaldo Mendez Houston YES Prep Fifth Ward 15:14.04 7:37/M    
81 64 4100 Jackson Champion Fort Bend Christian Academy 15:53.92 7:57/M    
82 65 4044 Brady Westmoreland Covenant Christian (Conroe) 16:36.81 8:18/M    
83 (> 7) 4038 William Berger Covenant Christian (Conroe) 16:49.86 8:25/M    
84 66 4002 Richie Rychetsky Aggieland Home School 18:00.66 9:00/M    
Top

Final Team Results - Boys

Varsity Boys Div. II

Team - St Thomas Episcopal

Finish Position - 1

Team Score (places): 31

Team Score (times): 56:17.80

Ave Time:11:15.56

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4508 John Carrera   1 1 10:47.61 10:47.61 0:46.89
2 4511 Joel Hrncir   2 3 10:47.98 21:35.59 0:47.26
3 4515 Thomas Ramsey   7 10 11:23.62 32:59.21 1:22.90
4 4514 Aidan Oneil   9 19 11:31.87 44:31.08 1:31.15
5 4513 Jacob King   12 31 11:46.72 56:17.80 1:46.00
6 4516 Mark Shonbeck   (23) (54) 12:35.38 1:08:53.18 2:34.66
7 4512 Caleb King   (29) (83) 12:51.58 1:21:44.76 2:50.86
8 4510 Andrew Grimley   More Than 7   12:54.70 1:34:39.46 2:53.98
9 4509 Christopher Carroll   More Than 7   13:58.38 1:48:37.84 3:57.66

Team - Houston YES Prep Gulfton

Finish Position - 2

Team Score (places): 93

Team Score (times): 1:00:35.62

Ave Time:12:07.12

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4219 Fabrizio Alejo   3 3 10:53.65 10:53.65 0:52.93
2 4220 Milton Balleza   8 11 11:29.08 22:22.73 1:28.36
3 4221 Demari Haynes   24 35 12:36.35 34:59.08 2:35.63
4 4223 Yair Lara   26 61 12:37.74 47:36.82 2:37.02
5 4222 Luis Hernandez   32 93 12:58.80 1:00:35.62 2:58.08
6 4224 Kevin Najera   (40) (133) 13:11.72 1:13:47.34 3:11.00

Team - Covenant Christian (Conroe)

Finish Position - 3

Team Score (places): 113

Team Score (times): 1:01:43.62

Ave Time:12:20.72

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4040 Nathan Evans   4 4 10:56.81 10:56.81 0:56.09
2 4043 James Scott   11 15 11:42.09 22:38.90 1:41.37
3 4042 David Lewis   13 28 11:50.87 34:29.77 1:50.15
4 4045 Cole Westmoreland   37 65 13:10.53 47:40.30 3:09.81
5 4039 Ben Chandler   48 113 14:03.32 1:01:43.62 4:02.60
6 4041 Jeremy Hancock   (63) (176) 15:07.28 1:16:50.90 5:06.56
7 4044 Brady Westmoreland   (65) (241) 16:36.81 1:33:27.71 6:36.09
8 4038 William Berger   More Than 7   16:49.86 1:50:17.57 6:49.14

Team - Logos Preparatory

Finish Position - 4

Team Score (places): 134

Team Score (times): 1:03:05.32

Ave Time:12:37.06

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4421 Luke Mason   5 5 11:19.06 11:19.06 1:18.34
2 4416 Justin Sivasothy   20 25 12:20.37 23:39.43 2:19.65
3 4419 Fenner Weller   33 58 13:03.64 36:43.07 3:02.92
4 4415 Kendall Hawker   34 92 13:04.26 49:47.33 3:03.54
5 4422 Caleb Watt   42 134 13:17.99 1:03:05.32 3:17.27
6 4420 Samuel Hobbs   (52) (186) 14:11.05 1:17:16.37 4:10.33
7 4418 Nolan Watt   (56) (242) 14:19.84 1:31:36.21 4:19.12

Team - Houston YES Prep East End

Finish Position - 5

Team Score (places): 135

Team Score (times): 1:03:09.90

Ave Time:12:37.98

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4178 Eduardo Martinez   15 15 11:56.89 11:56.89 1:56.17
2 4179 Luis Mejia   18 33 12:13.60 24:10.49 2:12.88
3 4176 Angel Portilla   27 60 12:38.30 36:48.79 2:37.58
4 4180 Bryan Romero   36 96 13:09.76 49:58.55 3:09.04
5 4177 Pedro Diaz   39 135 13:11.35 1:03:09.90 3:10.63

Team - Lutheran South

Finish Position - 6

Team Score (places): 139

Team Score (times): 1:03:47.04

Ave Time:12:45.41

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4442 Layton Thacker   10 10 11:40.56 11:40.56 1:39.84
2 4441 Will Spencer   17 27 12:08.62 23:49.18 2:07.90
3 4439 Robert Aguanno   19 46 12:16.95 36:06.13 2:16.23
4 4443 Elijah Ward   44 90 13:33.59 49:39.72 3:32.87
5 4440 Nathan Mendoza   49 139 14:07.32 1:03:47.04 4:06.60

Team - Concordia Lutheran

Finish Position - 7

Team Score (places): 172

Team Score (times): 1:05:23.46

Ave Time:13:04.69

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4016 Anthony Lockley   22 22 12:28.84 12:28.84 2:28.12
2 4018 Ben Guidry   30 52 12:53.23 25:22.07 2:52.51
3 4019 William Karim   31 83 12:55.81 38:17.88 2:55.09
4 4015 Gary Coates   43 126 13:30.90 51:48.78 3:30.18
5 4014 Hayden Campbell   46 172 13:34.68 1:05:23.46 3:33.96
6 4017 Ben Bowen   (53) (225) 14:11.48 1:19:34.94 4:10.76

Team - Willis

Finish Position - 8

Team Score (places): 178

Team Score (times): 1:06:21.26

Ave Time:13:16.25

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4617 Alexander Burns   16 16 12:07.82 12:07.82 2:07.10
2 4623 Tucker Thompson   21 37 12:22.14 24:29.96 2:21.42
3 4620 Jake Nemetz   28 65 12:42.33 37:12.29 2:41.61
4 4619 Ted Miller   51 116 14:09.65 51:21.94 4:08.93
5 4622 Luis Salgado   62 178 14:59.32 1:06:21.26 4:58.60

Team - Aggieland Home School

Finish Position - 9

Team Score (places): 214

Team Score (times): 1:11:03.85

Ave Time:14:12.77

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4005 Adam Pryde   14 14 11:53.91 11:53.91 1:53.19
2 4003 Garrison Brown   25 39 12:36.75 24:30.66 2:36.03
3 4004 John Dye   54 93 14:14.15 38:44.81 4:13.43
4 4001 Cody Lamkin   55 148 14:18.38 53:03.19 4:17.66
5 4002 Richie Rychetsky   66 214 18:00.66 1:11:03.85 7:59.94

Team - Houston YES Prep-SW

Finish Position - 10

Team Score (places): 218

Team Score (times): 1:07:42.45

Ave Time:13:32.49

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4259 Jerry Ybanez   35 35 13:05.71 13:05.71 3:04.99
2 4258 Kevin Revilla   41 76 13:13.07 26:18.78 3:12.35
3 4255 Adrian Lopez   45 121 13:34.44 39:53.22 3:33.72
4 4257 Chris Ortega   47 168 13:41.82 53:35.04 3:41.10
5 4252 Oscar Amaya   50 218 14:07.41 1:07:42.45 4:06.69
6 4253 Carlos Banegas   (59) (277) 14:42.16 1:22:24.61 4:41.44
7 4256 Brandon Martinez   (61) (338) 14:45.70 1:37:10.31 4:44.98

Team - Fort Bend Christian Academy

Finish Position - 11

Team Score (places): 219

Team Score (times): 1:08:11.79

Ave Time:13:38.36

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4098 Paul Sanchez   6 6 11:19.19 11:19.19 1:18.47
2 4099 Mark Tong   38 44 13:10.93 24:30.12 3:10.21
3 4102 Wilson Whiles   57 101 14:26.79 38:56.91 4:26.07
4 4095 George Lotze   58 159 14:32.63 53:29.54 4:31.91
5 4097 Bradd Pence   60 219 14:42.25 1:08:11.79 4:41.53
6 4100 Jackson Champion   (64) (283) 15:53.92 1:24:05.71 5:53.20

Team - Emery/Weiner

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4048 Phillip Sherman   Less Than 5   11:54.59 11:54.59 1:53.87
2 4047 Thomas Ahlstrom   Less Than 5   14:28.11 26:22.70 4:27.39

Team - Faith Academy (Bellville)

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4089 Joshua Bright   Less Than 5   12:14.73 12:14.73 2:14.01
2 4091 Eric Carlin   Less Than 5   12:33.43 24:48.16 2:32.71
3 4090 Landen Bright   Less Than 5   12:35.12 37:23.28 2:34.40

Team - Houston YES Prep Fifth Ward

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4205 Fabian Solache   Less Than 5   13:25.81 13:25.81 3:25.09
2 4203 Victor Garcia   Less Than 5   13:42.20 27:08.01 3:41.48
3 4202 Nelson Lopez   Less Than 5   14:19.65 41:27.66 4:18.93
4 4204 Rivaldo Mendez   Less Than 5   15:14.04 56:41.70 5:13.32

Team - Rosehill Christian

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4483 Riley Gould   Less Than 5   11:53.42 11:53.42 1:52.70

Team - Salt and Light Homeschool

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4487 Marshal Hunt   Less Than 5   11:39.12 11:39.12 1:38.40

Team - Lutheran-North

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 4455 Michael Campbell   Less Than 5   11:54.98 11:54.98 1:54.26
2 4456 Caleb Wenz   Less Than 5   12:46.03 24:41.01 2:45.31
3 4457 Justice Wenz   Less Than 5   13:41.22 38:22.23 3:40.50
4 4458 Christian White   Less Than 5   14:39.97 53:02.20 4:39.25