2019 Dawson Eagle XC Invite

August 17, 2019


Results By Run Houston Timing Run Houston Timing

Overall Finish List - Boys

Freshman Boys

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace Age  
1 1 1613 Axtel Brady La Porte 11:11.55 5:36/M 9  
2 2 1547 de Mahy Luke Strake Jesuit Boys 11:25.75 5:43/M 9  
3 (< 5) 1640 Rosas Victor Conroe 11:50.11 5:55/M 9  
4 3 1548 de Olmo Eduardo Strake Jesuit Boys 12:06.25 6:03/M 9  
5 4 1546 Noe Nathan Strake Jesuit Boys 12:16.66 6:08/M 9  
6 5 2131 Darby Carson Dawson 12:26.99 6:13/M 0  
7 (< 5) 2460 Tanner Bird Ridge Point 12:29.83 6:15/M 9  
8 6 1607 Shawley Bryce La Porte 12:31.87 6:16/M 9  
9 7 1552 Tran Nathan Strake Jesuit Boys 12:34.12 6:17/M 9  
10 (< 5) 1638 Minas Joseph Conroe 12:37.12 6:19/M 9  
11 (< 5) 2461 Jake Butler Ridge Point 12:57.85 6:29/M 9  
12 8 1609 Mitchell Malachi La Porte 13:03.42 6:32/M 9  
13 9 1915 Vaughan Keenan George Ranch 13:05.12 6:33/M 9  
14 10 1610 Campbell Sean La Porte 13:07.12 6:34/M 9  
15 11 2086 Jaiswel Nikhil Tomball Memorial 13:17.16 6:39/M 9  
16 12 2089 Persons Thomas Tomball Memorial 13:17.33 6:39/M 9  
17 13 1912 Hodges Parker George Ranch 13:27.61 6:44/M 9  
18 14 1914 Perez Gabriel George Ranch 13:28.12 6:44/M 9  
19 15 2085 Parker Kaleb Tomball Memorial 13:29.49 6:45/M 9  
20 (< 5) 2463 Gavin Nunn Ridge Point 13:32.33 6:46/M 9  
21 16 1550 Montroy Joey Strake Jesuit Boys 13:35.38 6:48/M 9  
22 17 1913 Jansen Oliver George Ranch 13:37.61 6:49/M 9  
23 18 2090 Turner Thomas Tomball Memorial 13:39.84 6:50/M 9  
24 19 1551 Wrubel Zack Strake Jesuit Boys 13:41.41 6:51/M 9  
25 20 1814 Gonzales Gabriel Brazoswood 13:41.65 6:51/M 0  
26 21 1611 Sweny Logan La Porte 13:42.16 6:51/M 9  
27 22 1549 Dye Andrew Strake Jesuit Boys 13:45.91 6:53/M 9  
28 23 1612 Johnson Preston La Porte 13:49.78 6:55/M 9  
29 24 2134 Ross Kiel Dawson 13:59.91 7:00/M 0  
30 25 1608 Cruz Aiden La Porte 14:00.52 7:00/M 9  
31 26 2087 Jackson Teddy Tomball Memorial 14:02.94 7:01/M 9  
32 27 1817 Rios Noah Brazoswood 14:04.16 7:02/M 0  
33 28 1714 Marshall Jaedyn Mayde Creek 14:11.88 7:06/M 9  
34 29 1813 Hopkins Noah Brazoswood 14:16.56 7:08/M 0  
35 30 1812 Davies Jack Brazoswood 14:26.70 7:13/M 0  
36 (< 5) 1882 Stuck Jacob Travis 14:36.39 7:18/M 9  
37 31 1815 Patton Charles Brazoswood 14:36.41 7:18/M 0  
38 32 1816 Jimenez Andres Brazoswood 14:43.92 7:22/M 0  
39 (< 5) 1987 Garcia Matthew North Shore 14:45.18 7:23/M 9  
40 33 1593 Stewart Sloan Lake Creek High School 14:50.66 7:25/M 9  
41 34 1715 Luna Thomas Mayde Creek 14:57.34 7:29/M 9  
42 35 2133 Pitre Ethan Dawson 15:04.92 7:32/M 0  
43 36 2132 Barr Will Dawson 15:11.12 7:36/M 0  
44 (< 5) 2052 Riojas David Furr 15:16.61 7:38/M 9  
45 37 1717 Manies Sawyer Mayde Creek 15:31.91 7:46/M 9  
46 38 1713 Olvera Kristian Mayde Creek 15:32.45 7:46/M 9  
47 39 1588 Butler Jacob Lake Creek High School 15:32.91 7:46/M 9  
48 40 1592 Riney Riley Lake Creek High School 15:36.11 7:48/M 9  
49 41 2135 Harvey Aiden Dawson 15:38.14 7:49/M 0  
50 (< 5) 2042 Fuentes Romeo Bush 15:45.66 7:53/M 9  
51 (< 5) 2051 De Casas Nathan Furr 15:56.40 7:58/M 9  
52 42 1571 Alaniz Josh Lake Creek High School 16:01.86 8:01/M 11  
53 (< 5) 2459 Nicholas Axcell Ridge Point 16:06.56 8:03/M 9  
54 43 1589 Cruickshank Aidan Lake Creek High School 16:09.79 8:05/M 9  
55 44 2137 Shields Tate Dawson 16:18.91 8:09/M 0  
56 (< 5) 1881 Ray Bradley Travis 16:23.79 8:12/M 9  
57 45 1911 Accardo Dominic George Ranch 16:31.41 8:16/M 9  
58 (< 5) 1518 Garza Hugo Kempner 16:33.12 8:17/M 9  
59 46 1716 Mazon Esteban Mayde Creek 16:38.98 8:19/M 9  
60 47 1818 Lucero Elijah Brazoswood 16:50.66 8:25/M 0  
61 48 1572 Alaniz Nathaniel Lake Creek High School 16:54.37 8:27/M 10  
62 49 2088 Murphy Matthew Tomball Memorial 17:39.69 8:50/M 9  
63 50 2138 Hanneman Jackson Dawson 17:41.91 8:51/M 0  
64 51 1591 Piotrowski Cline Lake Creek High School 18:17.41 9:09/M 9  
65 (> 7) 1590 Lewis Christopher Lake Creek High School 20:20.42 10:10/M 9  
66 (< 5) 1988 Tran Ethan North Shore 20:59.58 10:30/M 9  

Final Team Results - Boys

Freshman Boys

Team - Strake Jesuit Boys

Finish Position - 1

Team Score (places): 32

Team Score (times): 1:01:58.16

Ave Time:12:23.63

Pos Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1547 de Mahy Luke 9 2 2 11:25.75 11:25.75 1:36.23
2 1548 de Olmo Eduardo 9 3 5 12:06.25 23:32.00 2:16.73
3 1546 Noe Nathan 9 4 9 12:16.66 35:48.66 2:27.14
4 1552 Tran Nathan 9 7 16 12:34.12 48:22.78 2:44.60
5 1550 Montroy Joey 9 16 32 13:35.38 1:01:58.16 3:45.86
6 1551 Wrubel Zack 9 (19) (51) 13:41.41 1:15:39.57 3:51.89
7 1549 Dye Andrew 9 (22) (73) 13:45.91 1:29:25.48 3:56.39

Team - La Porte

Finish Position - 2

Team Score (places): 46

Team Score (times): 1:03:36.12

Ave Time:12:43.22

Pos Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1613 Axtel Brady 9 1 1 11:11.55 11:11.55 1:22.03
2 1607 Shawley Bryce 9 6 7 12:31.87 23:43.42 2:42.35
3 1609 Mitchell Malachi 9 8 15 13:03.42 36:46.84 3:13.90
4 1610 Campbell Sean 9 10 25 13:07.12 49:53.96 3:17.60
5 1611 Sweny Logan 9 21 46 13:42.16 1:03:36.12 3:52.64
6 1612 Johnson Preston 9 (23) (69) 13:49.78 1:17:25.90 4:00.26
7 1608 Cruz Aiden 9 (25) (94) 14:00.52 1:31:26.42 4:11.00

Team - Tomball Memorial

Finish Position - 3

Team Score (places): 82

Team Score (times): 1:07:46.76

Ave Time:13:33.35

Pos Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2086 Jaiswel Nikhil 9 11 11 13:17.16 13:17.16 3:27.64
2 2089 Persons Thomas 9 12 23 13:17.33 26:34.49 3:27.81
3 2085 Parker Kaleb 9 15 38 13:29.49 40:03.98 3:39.97
4 2090 Turner Thomas 9 18 56 13:39.84 53:43.82 3:50.32
5 2087 Jackson Teddy 9 26 82 14:02.94 1:07:46.76 4:13.42
6 2088 Murphy Matthew 9 (49) (131) 17:39.69 1:25:26.45 7:50.17

Team - George Ranch

Finish Position - 4

Team Score (places): 98

Team Score (times): 1:10:09.87

Ave Time:14:01.97

Pos Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1915 Vaughan Keenan 9 9 9 13:05.12 13:05.12 3:15.60
2 1912 Hodges Parker 9 13 22 13:27.61 26:32.73 3:38.09
3 1914 Perez Gabriel 9 14 36 13:28.12 40:00.85 3:38.60
4 1913 Jansen Oliver 9 17 53 13:37.61 53:38.46 3:48.09
5 1911 Accardo Dominic 9 45 98 16:31.41 1:10:09.87 6:41.89

Team - Brazoswood

Finish Position - 5

Team Score (places): 137

Team Score (times): 1:11:05.48

Ave Time:14:13.10

Pos Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1814 Gonzales Gabriel 0 20 20 13:41.65 13:41.65 3:52.13
2 1817 Rios Noah 0 27 47 14:04.16 27:45.81 4:14.64
3 1813 Hopkins Noah 0 29 76 14:16.56 42:02.37 4:27.04
4 1812 Davies Jack 0 30 106 14:26.70 56:29.07 4:37.18
5 1815 Patton Charles 0 31 137 14:36.41 1:11:05.48 4:46.89
6 1816 Jimenez Andres 0 (32) (169) 14:43.92 1:25:49.40 4:54.40
7 1818 Lucero Elijah 0 (47) (216) 16:50.66 1:42:40.06 7:01.14

Team - Dawson

Finish Position - 6

Team Score (places): 141

Team Score (times): 1:12:21.08

Ave Time:14:28.22

Pos Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2131 Darby Carson 0 5 5 12:26.99 12:26.99 2:37.47
2 2134 Ross Kiel 0 24 29 13:59.91 26:26.90 4:10.39
3 2133 Pitre Ethan 0 35 64 15:04.92 41:31.82 5:15.40
4 2132 Barr Will 0 36 100 15:11.12 56:42.94 5:21.60
5 2135 Harvey Aiden 0 41 141 15:38.14 1:12:21.08 5:48.62
6 2137 Shields Tate 0 (44) (185) 16:18.91 1:28:39.99 6:29.39
7 2138 Hanneman Jackson 0 (50) (235) 17:41.91 1:46:21.90 7:52.39

Team - Mayde Creek

Finish Position - 7

Team Score (places): 183

Team Score (times): 1:16:52.56

Ave Time:15:22.51

Pos Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1714 Marshall Jaedyn 9 28 28 14:11.88 14:11.88 4:22.36
2 1715 Luna Thomas 9 34 62 14:57.34 29:09.22 5:07.82
3 1717 Manies Sawyer 9 37 99 15:31.91 44:41.13 5:42.39
4 1713 Olvera Kristian 9 38 137 15:32.45 1:00:13.58 5:42.93
5 1716 Mazon Esteban 9 46 183 16:38.98 1:16:52.56 6:49.46

Team - Lake Creek High School

Finish Position - 8

Team Score (places): 197

Team Score (times): 1:18:11.33

Ave Time:15:38.27

Pos Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1593 Stewart Sloan 9 33 33 14:50.66 14:50.66 5:01.14
2 1588 Butler Jacob 9 39 72 15:32.91 30:23.57 5:43.39
3 1592 Riney Riley 9 40 112 15:36.11 45:59.68 5:46.59
4 1571 Alaniz Josh 11 42 154 16:01.86 1:02:01.54 6:12.34
5 1589 Cruickshank Aidan 9 43 197 16:09.79 1:18:11.33 6:20.27
6 1572 Alaniz Nathaniel 10 (48) (245) 16:54.37 1:35:05.70 7:04.85
7 1591 Piotrowski Cline 9 (51) (296) 18:17.41 1:53:23.11 8:27.89
8 1590 Lewis Christopher 9 More Than 7   20:20.42 2:13:43.53 10:30.90

Team - Bush

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2042 Fuentes Romeo 9 Less Than 5   15:45.66 15:45.66 5:56.14

Team - Conroe

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1640 Rosas Victor 9 Less Than 5   11:50.11 11:50.11 2:00.59
2 1638 Minas Joseph 9 Less Than 5   12:37.12 24:27.23 2:47.60

Team - Kempner

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1518 Garza Hugo 9 Less Than 5   16:33.12 16:33.12 6:43.60

Team - North Shore

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1987 Garcia Matthew 9 Less Than 5   14:45.18 14:45.18 4:55.66
2 1988 Tran Ethan 9 Less Than 5   20:59.58 35:44.76 11:10.06

Team - Ridge Point

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2460 Tanner Bird 9 Less Than 5   12:29.83 12:29.83 2:40.31
2 2461 Jake Butler 9 Less Than 5   12:57.85 25:27.68 3:08.33
3 2463 Gavin Nunn 9 Less Than 5   13:32.33 39:00.01 3:42.81
4 2459 Nicholas Axcell 9 Less Than 5   16:06.56 55:06.57 6:17.04

Team - Travis

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1882 Stuck Jacob 9 Less Than 5   14:36.39 14:36.39 4:46.87
2 1881 Ray Bradley 9 Less Than 5   16:23.79 31:00.18 6:34.27

Team - Furr

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2052 Riojas David 9 Less Than 5   15:16.61 15:16.61 5:27.09
2 2051 De Casas Nathan 9 Less Than 5   15:56.40 31:13.01 6:06.88