2019 Dawson Eagle XC Invite

August 17, 2019


Results By Run Houston Timing Run Houston Timing

Overall Finish List - Boys

Varsity Boys

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace Age  
1 1 2091 Haileab Noah Dawson 9:49.52 4:55/M 0  
2 2 1536 Lara Erick Strake Jesuit Boys 10:08.01 5:04/M 12  
3 3 1626 Pineda Erica Conroe 10:16.23 5:08/M 11  
4 4 2092 Cannon Austen Dawson 10:18.48 5:09/M 0  
5 5 1537 Gregory Anthony Strake Jesuit Boys 10:19.13 5:10/M 11  
6 6 1540 Gubbels Ryan Strake Jesuit Boys 10:21.09 5:11/M 11  
7 7 1538 Gillan Zane Strake Jesuit Boys 10:21.13 5:11/M 11  
8 8 1884 Cunningham Caden Foster 10:22.15 5:11/M 11  
9 9 2093 Murray Andrew Dawson 10:27.02 5:14/M 0  
10 10 2063 Wallace Kyan Tomball Memorial 10:30.06 5:15/M 12  
11 11 1796 Whitmarsh Sam Brazoswood 10:32.31 5:16/M 0  
12 (< 5) 1918 Carrizal Andrew Houston Heights 10:33.15 5:17/M 11  
13 12 1971 Solis Hector North Shore 10:33.98 5:17/M 12  
14 13 1795 Perez Leo Brazoswood 10:34.06 5:17/M 0  
15 14 2064 Carrigan Craig Tomball Memorial 10:36.98 5:18/M 11  
16 15 1539 Gillan Miles Strake Jesuit Boys 10:38.42 5:19/M 11  
17 16 2444 Whitake Bird Ridge Point 10:40.04 5:20/M 11  
18 17 1627 McDonald James Conroe 10:40.99 5:20/M 10  
19 18 1897 Greene Eli George Ranch 10:47.37 5:24/M 11  
20 19 1541 Melton Max Strake Jesuit Boys 10:52.38 5:26/M 11  
21 20 1797 Kuhlman Riley Brazoswood 10:53.07 5:27/M 0  
22 21 1596 Lara Sergio La Porte 10:54.48 5:27/M 10  
23 22 1774 Pina Jair Sam Rayburn 10:55.49 5:28/M 12  
24 23 1595 Cornett Andrew La Porte 10:56.23 5:28/M 11  
25 24 2020 Garcia Pablo Bush 10:58.32 5:29/M 10  
26 25 1898 Degeyter Caleb George Ranch 10:58.38 5:29/M 12  
27 26 1542 Smith Liem Strake Jesuit Boys 11:00.81 5:30/M 12  
28 27 1861 Price Ian Travis 11:01.24 5:31/M 11  
29 28 2095 Coletta Massimo Dawson 11:04.21 5:32/M 0  
30 29 2094 Stadler Henry Dawson 11:06.99 5:33/M 0  
31 (< 5) 2157 Evans Nathan Covenant Christian 11:09.46 5:35/M 10  
32 30 1628 Hernandez Daniel Conroe 11:11.70 5:36/M 11  
33 31 1972 Ruiz Miguel North Shore 11:12.71 5:36/M 12  
34 32 2065 Daum Zach Tomball Memorial 11:14.23 5:37/M 11  
35 33 1733 Maxwell Owen Magnolia West 11:14.42 5:37/M 10  
36 34 1731 Traweek Mitchell Magnolia West 11:18.21 5:39/M 11  
37 35 1594 Gracia Nicholas La Porte 11:19.01 5:40/M 11  
38 36 1800 Torres Torres Emi Brazoswood 11:19.14 5:40/M 0  
39 (< 5) 1919 Louis Sauceda Houston Heights 11:19.50 5:40/M 12  
40 37 1899 Anciso Forest George Ranch 11:20.66 5:40/M 11  
41 38 1730 Sillero Fredy Magnolia West 11:21.47 5:41/M 12  
42 39 1629 Castro Victor Conroe 11:21.74 5:41/M 12  
43 40 1977 Vaquera Jacob North Shore 11:22.08 5:41/M 11  
44 41 1976 Clayton Trevion North Shore 11:22.08 5:41/M 12  
45 42 2142 Garcia Diego Cy Ridge 11:23.24 5:42/M 9  
46 43 1974 Escobedo Diego North Shore 11:25.48 5:43/M 12  
47 44 1598 Lopez Oscar La Porte 11:26.06 5:43/M 11  
48 45 1900 Jed Moore George Ranch 11:27.17 5:44/M 10  
49 46 1501 Phegley Brandon Kempner 11:27.23 5:44/M 11  
50 47 1770 Aguero William Sam Rayburn 11:27.56 5:44/M 11  
51 48 1844 Trevino Mathew Clear Brooke 11:28.17 5:44/M 10  
52 49 1864 Wasserman Ethan Travis 11:29.39 5:45/M 10  
53 50 2097 Gottfried Connor Dawson 11:29.73 5:45/M 0  
54 51 1798 Franklin Ed Brazoswood 11:30.73 5:45/M 0  
55 (> 7) 1543 Jimenez Adam Strake Jesuit Boys 11:30.80 5:45/M 12  
56 (> 7) 1545 Broussard Nick Strake Jesuit Boys 11:30.99 5:45/M 12  
57 52 2451 Seth Steiner Ridge Point 11:31.98 5:46/M 9  
58 53 1771 Carmona Jaime Sam Rayburn 11:33.23 5:47/M 10  
59 54 1773 Perez Anthony Sam Rayburn 11:34.23 5:47/M 11  
60 55 1701 Perez Hector Mayde Creek 11:34.46 5:47/M 10  
61 56 2447 Connor Kubycheck Ridge Point 11:37.17 5:49/M 10  
62 57 1734 Gregory Hunter Magnolia West 11:42.73 5:51/M 11  
63 58 1631 Johnston Ethan Conroe 11:45.46 5:53/M 10  
64 59 1562 Gordy Carter Lake Creek High School 11:45.62 5:53/M 9  
65 60 2022 Nguyen Nolan Bush 11:48.24 5:54/M 10  
66 61 1600 Sheffield Joeseph La Porte 11:48.45 5:54/M 11  
67 62 2096 Alatrash Robbie Dawson 11:50.48 5:55/M 0  
68 (> 7) 2098 Roth Jackson Dawson 11:50.48 5:55/M 0  
69 63 1859 Broekhuis Benjamin Travis 11:52.48 5:56/M 12  
70 64 1772 Guzman Carlos Sam Rayburn 11:52.50 5:56/M 11  
71 65 1799 Gonzalez Manuel Brazoswood 11:53.73 5:57/M 0  
72 66 1903 Mendoza Alan George Ranch 11:54.14 5:57/M 11  
73 67 2143 Hernandez Aaron Cy Ridge 11:54.62 5:57/M 11  
74 68 1886 Anthony Caleb Foster 11:54.74 5:57/M 9  
75 (> 7) 1544 Johnston William Strake Jesuit Boys 11:55.01 5:58/M 12  
76 69 1885 Riedel Ashton Foster 11:55.17 5:58/M 10  
77 70 1597 Baca Noah La Porte 11:56.61 5:58/M 10  
78 71 1705 Barerra Carlos Mayde Creek 11:56.63 5:58/M 10  
79 72 1560 Whitmore Rhys Lake Creek High School 12:00.46 6:00/M 12  
80 73 2141 Espinosa Norvick Cy Ridge 12:00.46 6:00/M 12  
81 74 1978 Menefee Zackery North Shore 12:00.67 6:00/M 10  
82 75 1599 Venable Austin La Porte 12:02.01 6:01/M 10  
83 76 1801 Santana Gabe Brazoswood 12:07.17 6:04/M 0  
84 77 1704 Low Spencer Mayde Creek 12:08.49 6:04/M 11  
85 78 2449 Daniel Maguadog Ridge Point 12:09.37 6:05/M 12  
86 79 1637 Barragan Jonathon Conroe 12:09.65 6:05/M 11  
87 80 1707 Gomez Charly Mayde Creek 12:09.74 6:05/M 10  
88 81 1961 Jenkins Emilio Pearland 12:10.18 6:05/M 9  
89 82 2140 Celia Ricardo Cy Ridge 12:10.50 6:05/M 11  
90 83 1837 Blazine Austin Clear Brooke 12:11.59 6:06/M 10  
91 84 1962 Crowder Elijah Pearland 12:14.99 6:07/M 11  
92 85 1561 Uribe Gabe Lake Creek High School 12:15.61 6:08/M 11  
93 86 2139 Bonilla Alejandro Cy Ridge 12:16.47 6:08/M 12  
94 87 1902 Keast Harrison George Ranch 12:18.67 6:09/M 12  
95 88 1563 Martin Parker Lake Creek High School 12:19.24 6:10/M 10  
96 89 1860 Hussain Azam Travis 12:23.74 6:12/M 11  
97 90 1700 Dominguez Sebastian Mayde Creek 12:24.39 6:12/M 11  
98 91 1630 Bowden Kylz Conroe 12:26.21 6:13/M 11  
99 (> 7) 2099 Artisst Jaxson Dawson 12:26.43 6:13/M 0  
100 92 2144 Loa Joseph Cy Ridge 12:26.63 6:13/M 11  
O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace Age  
101 93 2450 Adam Reynolds Ridge Point 12:31.85 6:16/M 12  
102 94 1732 Trejo Miguel Magnolia West 12:31.99 6:16/M 9  
103 95 2446 Will Jones Ridge Point 12:33.49 6:17/M 11  
104 96 1502 Guerrero Aaron Kempner 12:33.72 6:17/M 12  
105 97 2069 Garza Nick Tomball Memorial 12:36.49 6:18/M 12  
106 (> 7) 2100 Hamann Brandyn Dawson 12:37.02 6:19/M 0  
107 98 1565 Burke Buddy Lake Creek High School 12:37.24 6:19/M 9  
108 (> 7) 1803 Andress Evan Brazoswood 12:37.58 6:19/M 0  
109 99 1834 Diaz Eden Clear Brooke 12:41.18 6:21/M 9  
110 100 1503 Bustos John Kempner 12:42.85 6:21/M 11  
111 (< 5) 1920 Grande Mateo Houston Heights 12:44.17 6:22/M 12  
112 101 1890 Ezeh Ikenna Foster 12:44.28 6:22/M 10  
113 (> 7) 1802 Vasquez Damon Brazoswood 12:50.66 6:25/M 0  
114 (< 5) 2044 Andrews Marion Furr 12:50.87 6:25/M 10  
115 102 2146 Sanchez Rodrigo Cy Ridge 12:52.62 6:26/M 12  
116 103 2024 Menjivar Antony Bush 12:54.65 6:27/M 10  
117 104 1963 Tijerina Ilan Pearland 12:56.06 6:28/M 11  
118 105 1887 Andaverde Gabriel Foster 12:56.50 6:28/M 9  
119 106 2448 Terry Landry Ridge Point 12:57.09 6:29/M 10  
120 107 2026 Morales Erick Bush 12:58.71 6:29/M 11  
121 (> 7) 1804 Hernandez Jerry Brazoswood 13:00.52 6:30/M 0  
122 108 2067 Powell Luke Tomball Memorial 13:01.49 6:31/M 9  
123 109 1862 Sollenberger Mason Travis 13:02.18 6:31/M 10  
124 110 1564 Ronsman Luke Lake Creek High School 13:02.35 6:31/M 10  
125 (< 5) 1922 Hernandez Nathan Houston Heights 13:04.38 6:32/M 10  
126 111 1736 Garcia Carmelo Magnolia West 13:05.74 6:33/M 12  
127 112 1735 Sanchez Jerardo Magnolia West 13:11.01 6:36/M 12  
128 113 1905 Umah Emetu George Ranch 13:16.08 6:38/M 12  
129 (> 7) 2443 Sam Andrade Ridge Point 13:16.36 6:38/M 12  
130 114 2023 Tobar Michael Bush 13:16.74 6:38/M 10  
131 115 1888 Thompson Corey Foster 13:17.49 6:39/M 11  
132 116 1889 Saad Jaden Foster 13:24.45 6:42/M 11  
133 117 1863 Stuck Ethan Travis 13:30.74 6:45/M 11  
134 118 1835 Allen Ian Clear Brooke 13:41.29 6:51/M 11  
135 119 2028 Castillo Luis Bush 13:50.63 6:55/M 11  
136 120 1510 Jamora John Kempner 13:53.48 6:57/M 11  
137 121 1508 Ton Anthony Kempner 13:53.99 6:57/M 12  
138 (> 7) 1906 Wurzburger Jakob George Ranch 13:55.11 6:58/M 12  
139 (< 5) 2155 Ramirez Rick Furr 13:57.49 6:59/M 0  
140 122 1505 Garcia Ivan Kempner 13:59.17 7:00/M 12  
141 (< 5) 2046 Ortiz Joshua Furr 13:59.98 7:00/M 11  
142 123 1507 Dunckel Jordan Kempner 14:00.50 7:00/M 10  
143 (> 7) 1506 Vo Braxten Kempner 14:01.34 7:01/M 10  
144 (< 5) 2045 De Casas Jonathan Furr 14:23.73 7:12/M 11  
145 124 1968 Huynh Daniel Pearland 14:24.99 7:12/M 11  
146 125 1965 Swenson Carter Pearland 14:28.82 7:14/M 9  
147 (> 7) 1504 Duron Andrian Kempner 14:56.42 7:28/M 10  
148 126 1960 Garcia Ethan Pearland 14:57.17 7:29/M 10  
149 (> 7) 1509 Cheng Michael Kempner 15:09.20 7:35/M 11  
150 127 1836 Benitez Edwin Clear Brooke 19:43.06 9:52/M 11  

Final Team Results - Boys

Varsity Boys

Team - Strake Jesuit Boys

Finish Position - 1

Team Score (places): 35

Team Score (times): 51:47.78

Ave Time:10:21.56

Pos Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1536 Lara Erick 12 2 2 10:08.01 10:08.01 0:18.49
2 1537 Gregory Anthony 11 5 7 10:19.13 20:27.14 0:29.61
3 1540 Gubbels Ryan 11 6 13 10:21.09 30:48.23 0:31.57
4 1538 Gillan Zane 11 7 20 10:21.13 41:09.36 0:31.61
5 1539 Gillan Miles 11 15 35 10:38.42 51:47.78 0:48.90
6 1541 Melton Max 11 (19) (54) 10:52.38 1:02:40.16 1:02.86
7 1542 Smith Liem 12 (26) (80) 11:00.81 1:13:40.97 1:11.29
8 1543 Jimenez Adam 12 More Than 7   11:30.80 1:25:11.77 1:41.28
9 1545 Broussard Nick 12 More Than 7   11:30.99 1:36:42.76 1:41.47
10 1544 Johnston William 12 More Than 7   11:55.01 1:48:37.77 2:05.49

Team - Dawson

Finish Position - 2

Team Score (places): 71

Team Score (times): 52:46.22

Ave Time:10:33.24

Pos Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2091 Haileab Noah 0 1 1 9:49.52 9:49.52 0:00.00
2 2092 Cannon Austen 0 4 5 10:18.48 20:08.00 0:28.96
3 2093 Murray Andrew 0 9 14 10:27.02 30:35.02 0:37.50
4 2095 Coletta Massimo 0 28 42 11:04.21 41:39.23 1:14.69
5 2094 Stadler Henry 0 29 71 11:06.99 52:46.22 1:17.47
6 2097 Gottfried Connor 0 (50) (121) 11:29.73 1:04:15.95 1:40.21
7 2096 Alatrash Robbie 0 (62) (183) 11:50.48 1:16:06.43 2:00.96
8 2098 Roth Jackson 0 More Than 7   11:50.48 1:27:56.91 2:00.96
9 2099 Artisst Jaxson 0 More Than 7   12:26.43 1:40:23.34 2:36.91
10 2100 Hamann Brandyn 0 More Than 7   12:37.02 1:53:00.36 2:47.50

Team - Brazoswood

Finish Position - 3

Team Score (places): 131

Team Score (times): 54:49.31

Ave Time:10:57.86

Pos Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1796 Whitmarsh Sam 0 11 11 10:32.31 10:32.31 0:42.79
2 1795 Perez Leo 0 13 24 10:34.06 21:06.37 0:44.54
3 1797 Kuhlman Riley 0 20 44 10:53.07 31:59.44 1:03.55
4 1800 Torres Torres Emi 0 36 80 11:19.14 43:18.58 1:29.62
5 1798 Franklin Ed 0 51 131 11:30.73 54:49.31 1:41.21
6 1799 Gonzalez Manuel 0 (65) (196) 11:53.73 1:06:43.04 2:04.21
7 1801 Santana Gabe 0 (76) (272) 12:07.17 1:18:50.21 2:17.65
8 1803 Andress Evan 0 More Than 7   12:37.58 1:31:27.79 2:48.06
9 1802 Vasquez Damon 0 More Than 7   12:50.66 1:44:18.45 3:01.14
10 1804 Hernandez Jerry 0 More Than 7   13:00.52 1:57:18.97 3:11.00

Team - Conroe

Finish Position - 4

Team Score (places): 147

Team Score (times): 55:16.12

Ave Time:11:03.22

Pos Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1626 Pineda Erica 11 3 3 10:16.23 10:16.23 0:26.71
2 1627 McDonald James 10 17 20 10:40.99 20:57.22 0:51.47
3 1628 Hernandez Daniel 11 30 50 11:11.70 32:08.92 1:22.18
4 1629 Castro Victor 12 39 89 11:21.74 43:30.66 1:32.22
5 1631 Johnston Ethan 10 58 147 11:45.46 55:16.12 1:55.94
6 1637 Barragan Jonathon 11 (79) (226) 12:09.65 1:07:25.77 2:20.13
7 1630 Bowden Kylz 11 (91) (317) 12:26.21 1:19:51.98 2:36.69

Team - North Shore

Finish Position - 5

Team Score (places): 167

Team Score (times): 55:56.33

Ave Time:11:11.27

Pos Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1971 Solis Hector 12 12 12 10:33.98 10:33.98 0:44.46
2 1972 Ruiz Miguel 12 31 43 11:12.71 21:46.69 1:23.19
3 1977 Vaquera Jacob 11 40 83 11:22.08 33:08.77 1:32.56
4 1976 Clayton Trevion 12 41 124 11:22.08 44:30.85 1:32.56
5 1974 Escobedo Diego 12 43 167 11:25.48 55:56.33 1:35.96
6 1978 Menefee Zackery 10 (74) (241) 12:00.67 1:07:57.00 2:11.15

Team - La Porte

Finish Position - 6

Team Score (places): 184

Team Score (times): 56:24.23

Ave Time:11:16.85

Pos Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1596 Lara Sergio 10 21 21 10:54.48 10:54.48 1:04.96
2 1595 Cornett Andrew 11 23 44 10:56.23 21:50.71 1:06.71
3 1594 Gracia Nicholas 11 35 79 11:19.01 33:09.72 1:29.49
4 1598 Lopez Oscar 11 44 123 11:26.06 44:35.78 1:36.54
5 1600 Sheffield Joeseph 11 61 184 11:48.45 56:24.23 1:58.93
6 1597 Baca Noah 10 (70) (254) 11:56.61 1:08:20.84 2:07.09
7 1599 Venable Austin 10 (75) (329) 12:02.01 1:20:22.85 2:12.49

Team - George Ranch

Finish Position - 7

Team Score (places): 191

Team Score (times): 56:27.72

Ave Time:11:17.54

Pos Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1897 Greene Eli 11 18 18 10:47.37 10:47.37 0:57.85
2 1898 Degeyter Caleb 12 25 43 10:58.38 21:45.75 1:08.86
3 1899 Anciso Forest 11 37 80 11:20.66 33:06.41 1:31.14
4 1900 Jed Moore 10 45 125 11:27.17 44:33.58 1:37.65
5 1903 Mendoza Alan 11 66 191 11:54.14 56:27.72 2:04.62
6 1902 Keast Harrison 12 (87) (278) 12:18.67 1:08:46.39 2:29.15
7 1905 Umah Emetu 12 (113) (391) 13:16.08 1:22:02.47 3:26.56
8 1906 Wurzburger Jakob 12 More Than 7   13:55.11 1:35:57.58 4:05.59

Team - Sam Rayburn

Finish Position - 8

Team Score (places): 240

Team Score (times): 57:23.01

Ave Time:11:28.60

Pos Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1774 Pina Jair 12 22 22 10:55.49 10:55.49 1:05.97
2 1770 Aguero William 11 47 69 11:27.56 22:23.05 1:38.04
3 1771 Carmona Jaime 10 53 122 11:33.23 33:56.28 1:43.71
4 1773 Perez Anthony 11 54 176 11:34.23 45:30.51 1:44.71
5 1772 Guzman Carlos 11 64 240 11:52.50 57:23.01 2:02.98

Team - Magnolia West

Finish Position - 9

Team Score (places): 256

Team Score (times): 58:08.82

Ave Time:11:37.76

Pos Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1733 Maxwell Owen 10 33 33 11:14.42 11:14.42 1:24.90
2 1731 Traweek Mitchell 11 34 67 11:18.21 22:32.63 1:28.69
3 1730 Sillero Fredy 12 38 105 11:21.47 33:54.10 1:31.95
4 1734 Gregory Hunter 11 57 162 11:42.73 45:36.83 1:53.21
5 1732 Trejo Miguel 9 94 256 12:31.99 58:08.82 2:42.47
6 1736 Garcia Carmelo 12 (111) (367) 13:05.74 1:11:14.56 3:16.22
7 1735 Sanchez Jerardo 12 (112) (479) 13:11.01 1:24:25.57 3:21.49

Team - Tomball Memorial

Finish Position - 10

Team Score (places): 261

Team Score (times): 57:59.25

Ave Time:11:35.85

Pos Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2063 Wallace Kyan 12 10 10 10:30.06 10:30.06 0:40.54
2 2064 Carrigan Craig 11 14 24 10:36.98 21:07.04 0:47.46
3 2065 Daum Zach 11 32 56 11:14.23 32:21.27 1:24.71
4 2069 Garza Nick 12 97 153 12:36.49 44:57.76 2:46.97
5 2067 Powell Luke 9 108 261 13:01.49 57:59.25 3:11.97

Team - Ridge Point

Finish Position - 11

Team Score (places): 295

Team Score (times): 58:30.41

Ave Time:11:42.08

Pos Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2444 Whitake Bird 11 16 16 10:40.04 10:40.04 0:50.52
2 2451 Seth Steiner 9 52 68 11:31.98 22:12.02 1:42.46
3 2447 Connor Kubycheck 10 56 124 11:37.17 33:49.19 1:47.65
4 2449 Daniel Maguadog 12 78 202 12:09.37 45:58.56 2:19.85
5 2450 Adam Reynolds 12 93 295 12:31.85 58:30.41 2:42.33
6 2446 Will Jones 11 (95) (390) 12:33.49 1:11:03.90 2:43.97
7 2448 Terry Landry 10 (106) (496) 12:57.09 1:24:00.99 3:07.57
8 2443 Sam Andrade 12 More Than 7   13:16.36 1:37:17.35 3:26.84

Team - Travis

Finish Position - 12

Team Score (places): 337

Team Score (times): 59:49.03

Ave Time:11:57.81

Pos Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1861 Price Ian 11 27 27 11:01.24 11:01.24 1:11.72
2 1864 Wasserman Ethan 10 49 76 11:29.39 22:30.63 1:39.87
3 1859 Broekhuis Benjamin 12 63 139 11:52.48 34:23.11 2:02.96
4 1860 Hussain Azam 11 89 228 12:23.74 46:46.85 2:34.22
5 1862 Sollenberger Mason 10 109 337 13:02.18 59:49.03 3:12.66
6 1863 Stuck Ethan 11 (117) (454) 13:30.74 1:13:19.77 3:41.22

Team - Cy Ridge

Finish Position - 13

Team Score (places): 350

Team Score (times): 59:45.29

Ave Time:11:57.06

Pos Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2142 Garcia Diego 9 42 42 11:23.24 11:23.24 1:33.72
2 2143 Hernandez Aaron 11 67 109 11:54.62 23:17.86 2:05.10
3 2141 Espinosa Norvick 12 73 182 12:00.46 35:18.32 2:10.94
4 2140 Celia Ricardo 11 82 264 12:10.50 47:28.82 2:20.98
5 2139 Bonilla Alejandro 12 86 350 12:16.47 59:45.29 2:26.95
6 2144 Loa Joseph 11 (92) (442) 12:26.63 1:12:11.92 2:37.11
7 2146 Sanchez Rodrigo 12 (102) (544) 12:52.62 1:25:04.54 3:03.10

Team - Foster

Finish Position - 14

Team Score (places): 351

Team Score (times): 59:52.84

Ave Time:11:58.57

Pos Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1884 Cunningham Caden 11 8 8 10:22.15 10:22.15 0:32.63
2 1886 Anthony Caleb 9 68 76 11:54.74 22:16.89 2:05.22
3 1885 Riedel Ashton 10 69 145 11:55.17 34:12.06 2:05.65
4 1890 Ezeh Ikenna 10 101 246 12:44.28 46:56.34 2:54.76
5 1887 Andaverde Gabriel 9 105 351 12:56.50 59:52.84 3:06.98
6 1888 Thompson Corey 11 (115) (466) 13:17.49 1:13:10.33 3:27.97
7 1889 Saad Jaden 11 (116) (582) 13:24.45 1:26:34.78 3:34.93

Team - Mayde Creek

Finish Position - 15

Team Score (places): 373

Team Score (times): 1:00:13.71

Ave Time:12:02.74

Pos Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1701 Perez Hector 10 55 55 11:34.46 11:34.46 1:44.94
2 1705 Barerra Carlos 10 71 126 11:56.63 23:31.09 2:07.11
3 1704 Low Spencer 11 77 203 12:08.49 35:39.58 2:18.97
4 1707 Gomez Charly 10 80 283 12:09.74 47:49.32 2:20.22
5 1700 Dominguez Sebastian 11 90 373 12:24.39 1:00:13.71 2:34.87

Team - Lake Creek High School

Finish Position - 16

Team Score (places): 402

Team Score (times): 1:00:58.17

Ave Time:12:11.63

Pos Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1562 Gordy Carter 9 59 59 11:45.62 11:45.62 1:56.10
2 1560 Whitmore Rhys 12 72 131 12:00.46 23:46.08 2:10.94
3 1561 Uribe Gabe 11 85 216 12:15.61 36:01.69 2:26.09
4 1563 Martin Parker 10 88 304 12:19.24 48:20.93 2:29.72
5 1565 Burke Buddy 9 98 402 12:37.24 1:00:58.17 2:47.72
6 1564 Ronsman Luke 10 (110) (512) 13:02.35 1:14:00.52 3:12.83

Team - Bush

Finish Position - 17

Team Score (places): 408

Team Score (times): 1:01:56.66

Ave Time:12:23.33

Pos Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2020 Garcia Pablo 10 24 24 10:58.32 10:58.32 1:08.80
2 2022 Nguyen Nolan 10 60 84 11:48.24 22:46.56 1:58.72
3 2024 Menjivar Antony 10 103 187 12:54.65 35:41.21 3:05.13
4 2026 Morales Erick 11 107 294 12:58.71 48:39.92 3:09.19
5 2023 Tobar Michael 10 114 408 13:16.74 1:01:56.66 3:27.22
6 2028 Castillo Luis 11 (119) (527) 13:50.63 1:15:47.29 4:01.11

Team - Clear Brooke

Finish Position - 18

Team Score (places): 475

Team Score (times): 1:09:45.29

Ave Time:13:57.06

Pos Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1844 Trevino Mathew 10 48 48 11:28.17 11:28.17 1:38.65
2 1837 Blazine Austin 10 83 131 12:11.59 23:39.76 2:22.07
3 1834 Diaz Eden 9 99 230 12:41.18 36:20.94 2:51.66
4 1835 Allen Ian 11 118 348 13:41.29 50:02.23 3:51.77
5 1836 Benitez Edwin 11 127 475 19:43.06 1:09:45.29 9:53.54

Team - Kempner

Finish Position - 19

Team Score (places): 483

Team Score (times): 1:04:31.27

Ave Time:12:54.25

Pos Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1501 Phegley Brandon 11 46 46 11:27.23 11:27.23 1:37.71
2 1502 Guerrero Aaron 12 96 142 12:33.72 24:00.95 2:44.20
3 1503 Bustos John 11 100 242 12:42.85 36:43.80 2:53.33
4 1510 Jamora John 11 120 362 13:53.48 50:37.28 4:03.96
5 1508 Ton Anthony 12 121 483 13:53.99 1:04:31.27 4:04.47
6 1505 Garcia Ivan 12 (122) (605) 13:59.17 1:18:30.44 4:09.65
7 1507 Dunckel Jordan 10 (123) (728) 14:00.50 1:32:30.94 4:10.98
8 1506 Vo Braxten 10 More Than 7   14:01.34 1:46:32.28 4:11.82
9 1504 Duron Andrian 10 More Than 7   14:56.42 2:01:28.70 5:06.90
10 1509 Cheng Michael 11 More Than 7   15:09.20 2:16:37.90 5:19.68

Team - Pearland

Finish Position - 20

Team Score (places): 518

Team Score (times): 1:06:15.04

Ave Time:13:15.01

Pos Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1961 Jenkins Emilio 9 81 81 12:10.18 12:10.18 2:20.66
2 1962 Crowder Elijah 11 84 165 12:14.99 24:25.17 2:25.47
3 1963 Tijerina Ilan 11 104 269 12:56.06 37:21.23 3:06.54
4 1968 Huynh Daniel 11 124 393 14:24.99 51:46.22 4:35.47
5 1965 Swenson Carter 9 125 518 14:28.82 1:06:15.04 4:39.30
6 1960 Garcia Ethan 10 (126) (644) 14:57.17 1:21:12.21 5:07.65

Team - Furr

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2044 Andrews Marion 10 Less Than 5   12:50.87 12:50.87 3:01.35
2 2155 Ramirez Rick 0 Less Than 5   13:57.49 26:48.36 4:07.97
3 2046 Ortiz Joshua 11 Less Than 5   13:59.98 40:48.34 4:10.46
4 2045 De Casas Jonathan 11 Less Than 5   14:23.73 55:12.07 4:34.21

Team - Houston Heights

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1918 Carrizal Andrew 11 Less Than 5   10:33.15 10:33.15 0:43.63
2 1919 Louis Sauceda 12 Less Than 5   11:19.50 21:52.65 1:29.98
3 1920 Grande Mateo 12 Less Than 5   12:44.17 34:36.82 2:54.65
4 1922 Hernandez Nathan 10 Less Than 5   13:04.38 47:41.20 3:14.86

Team - Covenant Christian

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Age O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2157 Evans Nathan 10 Less Than 5   11:09.46 11:09.46 1:19.94