RGT 2018

Age Group Results

October 20, 2018


Results By Cathy and Wally Madden @ Run Houston Timing


5K Men: Top Finishers 1-15 16-29 30-39 40-49 50-99
5K Women: Top Finishers 1-15 16-29 30-39 40-49 50-99
10K Men: Top Finishers 16-29 30-39 40-49 50-99
10K Women: Top Finishers 16-29 30-39 50-99

5K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Taylor Lee 940 14 2 22:02.2 22:02.2 7:06/M
2 ELIZA LEHMAN 998 15 4 22:31.5 22:31.5 7:16/M
3 Allison Dougherty 966 14 5 22:34.0 22:34.0 7:17/M
Top

Female 15 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Triniti Ortiz 926 12 14 25:19.6 25:19.6 8:10/M
2 Kaylee Steckbeck 949 15 20 27:24.8 27:24.8 8:50/M
3 Kimberly Norris 969 13 24 28:16.3 28:16.3 9:07/M
4 Hannah Heinrich 624 12 25 28:16.7 28:16.7 9:07/M
5 Haley Nash 939 7 26 28:33.1 28:34.5 9:13/M
6 Olivia Cate 618 12 29 29:01.0 29:01.0 9:22/M
7 Emma Takacs 970 10 31 29:12.7 29:15.1 9:26/M
8 Breaunn Norris 986 14 40 30:28.1 30:28.1 9:50/M
9 Rayne Parker 908 11 49 33:18.7 33:18.7 10:45/M
10 Ainsley Maniha 978 12 56 35:54.2 35:57.1 11:36/M
11 Darby McInnis 956 9 60 36:35.4 36:35.4 11:48/M
12 Julia Carter 985 10 63 36:54.9 36:56.2 11:55/M
13 Aaliyah Parker 906 11 64 37:56.2 37:56.2 12:14/M
14 Amelia Takacs 971 7 68 40:21.4 40:29.4 13:04/M
15 Amy Takacs 972 3 69 40:33.9 40:44.7 13:08/M
16 Isabella Simonson 922 7 72 40:52.4 40:52.4 13:11/M
17 Elizabeth Simonson 920 7 75 41:24.9 41:32.7 13:24/M
18 Melissa Simonson 921 9 76 41:32.5 41:40.4 13:26/M
19 Eden Brunson 617 9 88 52:39.8 52:39.8 16:59/M
20 Harper Ashton 613 10 89 52:40.3 52:40.3 16:59/M
21 Joy Flowers-Ashton 622 3 96 55:26.8 55:33.9 17:55/M
22 Eliana Garcia 959 3 103 1:05:52.2 1:06:05.9 21:19/M
23 Madison Garcia 958 4 104 1:06:07.5 1:06:11.2 21:21/M
Top

Female 16 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sarah Howard Alvarez 612 29 10 24:15.4 24:19.3 7:51/M
2 Rosemary Murray 914 16 13 25:17.8 25:17.8 8:09/M
3 Meredith Curtis 952 16 16 26:12.7 26:16.1 8:28/M
4 Courtney Julian 936 26 55 35:38.5 35:44.9 11:32/M
5 Lindsey Hurst 961 20 102 1:05:51.9 1:06:06.4 21:19/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Natalie MacDonald 902 39 19 26:52.1 27:00.3 8:43/M
2 Heather Shores 911 37 35 29:33.0 29:39.7 9:34/M
3 Sara Parker 905 39 36 29:37.1 29:38.9 9:34/M
4 Jeanann Carter 983 39 37 29:46.4 29:59.7 9:40/M
5 Jennifer Spencer 988 36 42 31:05.1 31:12.3 10:04/M
6 MICHELE BOWEN 995 37 45 31:44.5 31:50.0 10:16/M
7 Pam Johnson 625 39 46 31:47.8 31:52.7 10:17/M
8 Kati Parker 907 33 52 34:06.2 34:12.0 11:02/M
9 Christina Head 944 39 54 34:14.8 34:20.8 11:05/M
10 edie matos 629 34 57 35:57.0 36:03.0 11:38/M
11 Mandie Rollins 916 35 58 36:09.9 36:15.5 11:42/M
12 LIZZETTE ALONSO 816 32 98 57:01.3 57:01.3 18:24/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 PATRICIA SMITH 989 48 28 28:47.0 28:49.2 9:18/M
2 Julie 628 48 32 29:19.9 29:22.2 9:28/M
3 Griselle Betancourt 614 40 39 30:16.8 30:18.7 9:46/M
4 Perla Carrasco 912 42 50 33:50.5 33:58.4 10:57/M
5 Michelle Galan 955 44 53 34:14.6 34:21.8 11:05/M
6 Angie Maniha 999 41 59 36:27.7 36:27.7 11:45/M
7 Joanne Booher 616 47 62 36:53.4 36:57.3 11:55/M
8 Mary Ruth Simonson 919 41 71 40:45.9 40:55.4 13:12/M
9 Tammy Martin 977 41 78 44:28.0 44:37.0 14:24/M
10 Shannon Champagne 963 46 79 44:36.9 44:46.6 14:26/M
11 Hannah Garcia 950 47 80 44:39.5 44:49.4 14:27/M
12 Renee Steckbeck 948 44 87 52:21.6 52:33.9 16:57/M
13 Tracy McCowin 630 47 92 54:44.2 54:54.8 17:43/M
14 Becky Bohannan 967 41 93 55:07.8 55:14.5 17:49/M
15 Bonnie Cate 619 46 94 55:10.0 55:10.0 17:48/M
16 Felicia Darden 621 44 97 55:29.1 55:37.6 17:56/M
Top

Female 50 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Nancy Bohnstedt 615 66 48 33:02.0 33:08.3 10:41/M
2 Lisa eckstrum 934 53 85 52:15.1 52:30.7 16:56/M
3 Liz Buzek 987 59 95 55:10.2 55:16.8 17:50/M
4 Tammy Barna 917 59 99 57:21.8 57:35.4 18:35/M
5 Marbe Phillips 965 59 100 57:27.1 57:41.4 18:36/M
6 Elaine Merithea 964 59 101 57:28.1 57:41.6 18:36/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jim Gedeon 941 49 1 21:53.1 21:53.1 7:04/M
2 Elijah Mejia 925 16 3 22:02.8 22:02.8 7:06/M
3 Guisseppi Galvez 954 17 6 22:53.7 22:53.7 7:23/M
Top

Male 15 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jason Carter 984 14 8 23:11.6 23:11.6 7:29/M
2 Zachary Wigginton 947 14 11 24:22.9 24:22.9 7:52/M
3 Maverick Martin 976 14 12 24:24.9 24:24.9 7:52/M
4 Jonah Hano 924 12 15 25:48.7 25:48.7 8:19/M
5 Luke Maniha 979 10 22 28:09.5 28:09.5 9:05/M
6 Joshua Ray 945 13 23 28:11.1 28:11.1 9:05/M
7 MICAH MURRAY 994 8 30 29:04.5 29:04.5 9:23/M
8 Jacob Ray 946 11 41 30:31.6 30:32.0 9:51/M
9 Reid Adkison 594 12 65 38:27.5 38:28.9 12:25/M
10 Daniel Rhodes 974 12 70 40:44.6 40:47.4 13:09/M
11 Roosevelt smith 933 9 73 41:01.1 41:17.9 13:19/M
12 Elias Gentz 931 9 74 41:24.1 41:24.1 13:21/M
13 James smith 932 7 81 47:30.0 47:47.3 15:25/M
14 Levi Garcia 957 7 83 52:13.1 52:16.8 16:52/M
15 Jacob McCowin 904 12 90 52:54.7 53:06.9 17:08/M
Top

Male 16 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Seth Harris 996 29 7 22:56.6 22:56.6 7:24/M
2 RYAN MCLENNAN 991 24 9 24:02.9 24:14.4 7:49/M
3 ZACHERY Partic. 992JOHNS 992 18 34 29:31.7 29:32.5 9:32/M
4 Daniel McCowin 903 18 82 48:28.7 48:39.3 15:42/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 UMA MAHESH VOMMI 938 36 21 27:26.7 29:45.6 9:36/M
2 Balaji Prasad 937 36 38 30:12.8 30:30.3 9:50/M
3 Sarah Heinrich 623 37 67 39:48.2 40:05.4 12:56/M
4 Kenneth Garcia 962 30 84 52:14.0 52:17.2 16:52/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lou 901 43 17 26:18.6 26:27.3 8:32/M
2 WAYNE TRENT 993 49 18 26:39.6 26:46.5 8:38/M
3 Jason Burnett 968 48 27 28:33.4 28:34.8 9:13/M
4 Barry Gentz 930 40 33 29:20.0 29:23.2 9:29/M
5 James Ortiz 927 49 43 31:17.5 31:32.2 10:10/M
6 Michael Martin 928 48 44 31:33.7 31:36.8 10:12/M
7 SCOTT CAMPBELL 997 47 51 33:54.0 34:06.1 11:00/M
8 Stephen Simonson 923 41 77 41:34.2 41:43.1 13:27/M
9 Daron Adkison 593 49 91 53:00.9 53:00.9 17:06/M
Top

Male 50 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 James Duplechian 953 52 47 32:47.1 32:53.5 10:36/M
2 jerry matula 929 74 61 36:49.7 37:01.0 11:56/M
3 Shane Stewart 981 51 66 39:00.7 39:09.8 12:38/M
4 JT Eckstrum 935 53 86 52:15.3 52:30.6 16:56/M
 

10K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Elizabeth Kolodziej 788 37 6 52:01.0 52:01.0 8:23/M
2 Farah Escaloni 780 34 7 52:55.3 52:55.3 8:32/M
3 Valerie Cormack Wheatley 807 28 8 54:23.3 54:23.3 8:46/M
Top

Female 16 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Katherine Dugas 779 24 27 1:18:10.7 1:18:14.8 12:37/M
2 Stephanie Webber 798 25 28 1:18:11.3 1:18:15.5 12:37/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kari Rivadeneira 802 35 9 54:48.5 54:48.5 8:50/M
2 Katy Kohn 787 38 11 56:09.7 56:10.6 9:04/M
3 Mica Gunn 781 36 12 58:23.9 58:23.9 9:25/M
4 Megan Davis 777 30 13 1:01:29.2 1:01:29.2 9:55/M
5 Natalie Reis 791 34 16 1:03:56.1 1:03:59.2 10:19/M
6 Crystal Cuellar 776 36 21 1:07:17.7 1:07:19.4 10:51/M
Top

Female 50 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ruth Stalder 795 74 24 1:16:17.9 1:16:21.9 12:19/M
2 Lisha Hendrix 782 53 26 1:18:06.7 1:18:07.1 12:36/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Josiah Murray 800 17 1 43:34.2 43:34.2 7:02/M
2 Benjamin Rossman 792 40 2 45:19.4 45:19.4 7:19/M
3 Wes Hano 804 14 3 49:29.2 49:29.2 7:59/M
Top

Male 16 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ethan hendrix 812 21 25 1:17:43.7 1:17:45.3 12:32/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Shawn 813 37 5 51:30.3 51:32.8 8:19/M
2 Jeff Spencer 794 36 15 1:02:33.8 1:02:41.1 10:07/M
3 Chris Josefy 785 37 19 1:04:54.2 1:04:57.7 10:29/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Adrian 808 40 4 50:33.6 50:40.6 8:10/M
2 Terry Reynolds 806 44 10 55:22.8 55:26.4 8:56/M
3 Seth Stegall 797 42 14 1:01:54.0 1:01:54.8 9:59/M
4 Michael 815 43 17 1:04:19.5 1:04:19.5 10:22/M
5 Brandon Moore 810 47 18 1:04:43.6 1:04:50.6 10:27/M
Top

Male 50 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jim Spence 799 52 20 1:06:01.8 1:06:06.7 10:40/M
2 Walter Overcash 789 50 22 1:09:37.5 1:09:39.8 11:14/M
3 John Stalder 796 70 23 1:12:53.1 1:12:58.6 11:46/M