Run Houston Strong

Age Group Results

November 04, 2017


Race timed by Michael @ Run Houston Timing


10k Run Men: Top Finishers 15-19 20-29 30-39 40-49 50-99
10k Run Women: Top Finishers 20-29 30-39 40-49
5k Run Men: Top Finishers 15-19 20-29 30-39 40-49 50-99
5k Run Women: Top Finishers 1-14 20-29 30-39 40-49 50-99

10k Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Nikita Prasad 155 19 1 34:23.9 34:29.2
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Sherri Brudner 113 49 5 36:25.7 36:25.7
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Michelle Merritt 83 27 15 41:17.9 41:23.8
2 Victoria Walker 30 27 16 42:10.5 42:17.2
3 Madeleine Banta 127 29 19 48:45.1 48:57.8
4 Amie Uttecht 164 28 30 55:44.6 56:00.9
5 Abigail McKenzie 96 26 33 56:59.3 57:08.4
6 Molly Hollomon 106 26 36 58:17.9 58:31.1
7 Melissa Aldape 44 28 45 1:05:20.7 1:05:30.4
8 Chrystene Wilburn 82 28 58 1:18:46.1 1:18:53.9
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Loryn Fowlkes 67 33 3 36:02.4 36:18.0
2 Jessica Hodgson 128 36 9 38:28.3 38:37.1
3 Jill Royle 159 38 20 49:37.9 49:58.7
4 Carly Thom 22 36 23 51:57.0 52:03.5
5 Megan Rogers 182 31 27 32:25.1 55:15.4
6 Laura Rigamonti 51 31 28 55:44.1 56:00.5
7 Katie McCafferty 52 32 29 55:44.7 56:00.7
8 Kristin Lamb 138 30 31 55:48.3 56:01.4
9 Sara Tejada 43 30 35 58:20.0 58:27.3
10 Blair Bentley 60 34 37 59:01.3 59:07.4
11 Julie Nicholson 119 35 40 1:01:38.7 1:01:56.6
12 Jennifer Ivanic 102 37 43 1:05:05.4 1:05:22.5
13 Lorena Jacques 47 35 44 1:05:13.8 1:05:24.4
14 Andrea Ruza 148 31 48 1:07:21.4 1:07:29.5
15 Blanca Avery 158 39 49 1:08:26.1 1:08:39.0
16 Lisa Hoang 3 34 52 1:09:41.6 1:09:47.9
17 Eva Routs 157 31 55 1:11:36.6 1:11:48.0
18 Samantha Mitchell 29 32 57 1:18:35.4 1:18:53.3
19 Lauren Santori 86 36 59 59:23.2 1:22:28.5
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Leslie Beyer 152 42 32 56:02.1 56:09.3
2 Kelli Wright 108 48 47 1:05:55.2 1:06:11.2
3 Heather Nichols 38 42 50 1:08:29.4 1:08:43.8
4 Nadia Saiphoo 25 47 53 1:10:55.6 1:11:14.1
5 Jacqueline Barreda Houston 59 41 56 1:16:42.8 1:16:53.5
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Luke Nicholas 111 4 2 35:53.2 35:53.2
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Scott Johnson Sugar Land 28 17 7 37:58.4 38:03.2
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Randall Hollomon 107 28 38 1:00:25.7 1:00:39.4
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Lawrence Spurlin 161 38 4 36:14.8 36:19.7
2 Matthew Craig 62 33 8 38:07.8 38:22.6
3 Chris Daugherty 115 38 10 38:48.6 38:56.3
4 Tim Smith 14 38 11 39:09.9 39:14.7
5 Mark Nicholson 31 37 12 39:51.6 39:59.0
6 Joseph Blaylock 93 34 13 39:43.8 40:04.8
7 James Donovan 32 36 14 41:12.5 41:17.2
8 michael crofford 114 36 17 42:35.1 42:52.0
9 Peter Hely 95 36 18 47:50.1 48:01.6
10 Daniel Weisman 36 30 21 51:44.9 51:58.7
11 David Fowlkes 200 37 22 51:51.1 52:02.8
12 Rafael Teixeira 149 36 24 52:31.6 52:38.4
13 Allan Jeanjaquet 46 30 26 54:51.0 55:01.6
14 Travis Brown 117 35 34 57:34.7 57:52.6
15 Vico Tadeo Chong 98 33 46 1:05:35.7 1:05:54.5
16 Paul Hescox 141 32 54 1:11:36.9 1:11:47.8
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Nicolaas Willemse 2 43 25 53:20.1 53:26.8
2 Michael McGoogan 151 42 41 1:04:26.9 1:04:45.8
Top

Male 50 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Damon Chargois 53 50 39 1:01:26.4 1:01:35.5
2 Bruce Courtney 109 53 42 1:05:06.9 1:05:18.9
3 Eric Johnson Sugar Land 27 50 51 1:09:26.8 1:09:32.7
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Andrew Royle 160 43 6 37:23.2 37:45.5
 

5k Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Elizabeth Snyder 163 31 1 21:22.4 21:27.9
Top

Female 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Rona Williams 90 12 58 35:21.2 36:03.1
2 Quinn Hickman 57 9 90 54:52.8 55:17.7
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Mary Bloom 150 60 27 28:17.7 28:30.1
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Meghan McCoy 76 28 6 24:02.2 24:07.6
2 Katie Haneklaus 11 27 11 24:42.3 24:47.5
3 Alli Keithan Katy 66 27 18 26:46.9 26:52.6
4 Erin Pham 65 29 19 26:49.8 26:57.0
5 Kristi Thornton 196 27 20 27:30.3 27:36.0
6 Elissa BOWMAN 50 29 24 28:21.3 28:26.7
7 Sydney Lopez 134 25 37 32:12.4 32:12.4
8 Mellanie Perez 40 25 38 32:09.3 32:17.4
9 Sarah Straub 124 23 39 32:23.3 32:28.2
10 Mary Newsom 137 28 40 32:32.2 32:38.7
11 Geneva Gilbreath 136 27 41 32:31.9 32:38.8
12 Alyssa Sullivan 133 29 43 32:28.6 32:46.3
13 Sara Whitehead 122 26 68 39:21.2 39:34.9
14 Elena Bueno 42 24 75 42:59.1 42:59.1
15 Kyle Rowland 130 26 79 46:05.5 46:20.8
16 Megan Albrecht 168 29 80 47:07.3 47:35.6
17 Lauren Faldyn 183 29 82 48:26.7 48:42.3
18 Jacqueline Shipper 84 27 87 51:47.1 52:02.0
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Michelle Sailer 101 35 7 24:14.7 24:28.3
2 Jessica Norris 123 31 9 24:36.8 24:40.4
3 Lene Temperton 195 30 12 24:47.5 24:51.1
4 Anna Noel 85 34 13 24:38.6 24:53.7
5 Victoria Necroto 145 35 15 25:52.0 25:57.7
6 Whitney Ball 99 32 21 27:23.9 27:40.2
7 Celeste Wyble 135 31 42 32:31.9 32:39.2
8 Adjoa Taylor 35 39 49 33:46.5 33:50.6
9 Anhpha Dinh 79 32 50 33:39.8 34:00.6
10 Kristina Colunga 5 35 51 34:07.2 34:18.3
11 Elena Kubecka 103 36 53 34:20.3 34:26.4
12 Tiffany Hamilton 33 34 54 34:53.6 35:05.3
13 Megan Thornell 88 34 55 35:28.3 35:36.4
14 Crystal Henderson 68 30 56 35:28.5 35:37.2
15 Hannah Terry 21 30 57 35:38.7 35:52.3
16 Cate Stewart 120 38 60 36:09.6 36:16.5
17 Katrina Solis 132 31 65 37:19.8 37:37.8
18 Nicole Kubecka 104 35 72 40:46.4 40:53.5
19 Sylvie Bauerova 170 39 74 41:22.1 41:38.7
20 Emily Everett 23 34 83 49:26.0 49:38.9
21 Jebet Arita 1 33 89 54:20.0 54:46.2
22 Danielle Santori 74 35 93 59:30.0 1:00:01.9
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Andrea Reynolds 142 43 30 29:01.4 29:06.0
2 Mary Henson 58 48 33 30:37.6 30:45.9
3 Bianca Lippert 13 41 45 33:08.3 33:20.6
4 Rachelle Varnon 37 45 47 33:32.9 33:39.2
5 Lori Ralph 199 42 59 36:03.9 36:13.2
6 katie cortez 9 40 62 36:59.8 37:12.6
7 Angela Bishop 20 40 64 37:17.6 37:28.0
8 Holly Crawford 39 42 69 39:37.1 39:44.4
9 Jennifer Powers 70 45 76 44:03.6 44:14.0
10 Jennifer Lane 105 43 86 49:29.0 49:51.3
Top

Female 50 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jennifer McGeoch 15 51 31 29:27.8 29:35.5
2 Janet MacCormick 71 51 61 36:10.3 36:47.8
3 Tracey Dorenkamp 181 55 66 37:22.4 37:38.3
4 Kelli Stevens 91 56 67 37:49.6 38:10.1
5 Cora Poche 147 60 77 45:18.8 45:33.9
6 Katie Necroto 144 60 84 49:25.9 49:39.0
7 Suzanne Speak 26 53 85 49:29.1 49:50.4
8 Peggy Santori 92 65 92 59:31.8 1:00:00.7
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jeffrey Longe 81 31 2 22:27.7 22:36.2
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dominic Mcgeoch 17 18 71 40:16.1 40:26.1
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Cody Solbo 10 27 5 23:55.5 24:00.5
2 Timothy Vaughan 69 29 14 25:04.1 25:08.6
3 Hunter Temperton 194 29 17 26:14.7 26:18.6
4 Blake Norris 116 29 22 27:44.7 27:55.4
5 TYLER BOWMAN 49 29 25 28:21.5 28:26.9
6 Leonel Galarza 77 28 28 28:55.0 29:04.6
7 Nicholas Jakse 126 23 48 33:44.4 33:49.8
8 Evan Rowland 131 26 78 45:56.5 46:11.5
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Danny Hodgson 129 39 16 25:53.1 26:03.9
2 Nicholas Colunga 4 34 23 27:50.2 28:00.7
3 Justin Smith 73 37 35 31:06.4 31:13.2
4 Hector Ornelas 12 37 36 31:16.7 31:29.4
5 Carlos Rosas 41 39 46 33:27.0 33:27.0
6 Matt Kubecka 100 35 52 34:20.4 34:26.4
7 jamie cortez 8 39 63 37:00.0 37:12.7
8 Sean Moritz 198 37 81 46:31.5 48:31.5
9 Robert Shumway 80 34 88 51:47.6 52:02.2
10 Ryan Hickman 72 38 91 54:50.8 55:24.3
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jason Brunner 97 41 4 22:59.5 23:08.4
2 JP Lewis 7 45 8 24:33.4 24:37.5
3 Anthony Grijalva 89 43 26 28:24.3 28:28.4
4 Rob Green 143 44 29 29:00.8 29:05.7
5 Glenn Frable 6 48 32 29:50.6 29:50.6
6 Tony Ritacco 55 40 44 32:50.4 33:07.0
Top

Male 50 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Greg Attrep 118 57 10 24:32.7 24:44.2
2 Tim Richey 34 54 34 30:40.9 30:52.5
3 Stuart Mcgeoch 16 52 70 40:15.7 40:25.3
4 Mark Straub 125 54 73 41:21.2 41:27.4
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Adrian Fuentecilla 78 41 3 22:26.9 22:36.6