October 18, 2017


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Finish List - Boys

6th Grade Boys

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace    
1 1 82 Daniel Benz A.O.S 12:21.56 6:11/M    
2 2 110 Danny Wasserman St. John's 12:36.59 6:18/M    
3 3 100 William Tully A.O.S 12:42.01 6:21/M    
4 4 99 Cooper Tully A.O.S 12:43.87 6:22/M    
5 5 114 Sam Humphries St. John's 12:59.10 6:30/M    
6 6 81 Justin Begg A.O.S 13:01.16 6:31/M    
7 7 93 John Platis A.O.S 13:03.79 6:32/M    
8 8 159 Nickolas Hensel St. John's 13:13.82 6:37/M    
9 9 103 Jack Hennnig First baptist 13:22.33 6:41/M    
10 10 92 Logan Phillips A.O.S 13:39.84 6:50/M    
11 11 241 Barletta Brian St. Francis Episcopal 13:44.11 6:52/M    
12 12 116 Tyler Pollack St. John's 13:51.84 6:56/M    
13 13 106 Lance Richardson First baptist 14:06.23 7:03/M    
14 (< 5) 280 Rohan Takkar The Village School 14:16.32 7:08/M    
15 14 374 Parker Manley Presbyteriabn 14:16.52 7:08/M    
16 15 372 Wyatt Sandberg Presbyteriabn 14:18.45 7:09/M    
17 (< 5) 300 Charles Donnell River Oaks Bapit 14:25.87 7:13/M    
18 16 97 William Stovall A.O.S 14:28.82 7:14/M    
19 (> 7) 84 Jack Conner A.O.S 14:38.22 7:19/M    
20 17 161 Conner Batsell St. John's 14:43.77 7:22/M    
21 18 134 Kofi Apasu St. John's 14:49.03 7:25/M    
22 (< 5) 299 Alden Davenport River Oaks Bapit 14:49.55 7:25/M    
23 19 247 Osowski Walter St. Francis Episcopal 14:50.30 7:25/M    
24 20 370 Luke Waters Presbyteriabn 14:54.03 7:27/M    
25 (< 5) 336 Simon Marquez River Oaks Bapit 15:07.99 7:34/M    
26 21 376 Will Hancock Presbyteriabn 15:24.03 7:42/M    
27 (> 7) 98 William Steen Suell A.O.S 15:24.39 7:42/M    
28 22 373 Hayden Hawes Presbyteriabn 15:30.40 7:45/M    
29 (< 5) 288 Tyler Moore St. Michael 15:34.00 7:47/M    
30 (> 7) 90 Chisom Nwabudike A.O.S 15:35.78 7:48/M    
31 23 380 Will Young Presbyteriabn 15:36.73 7:48/M    
32 24 170 Alex Miao St. John's 15:37.07 7:49/M    
33 (> 7) 142 Taymur Faruqui St. John's 15:43.45 7:52/M    
34 (< 5) 303 Andrew Konar River Oaks Bapit 15:45.11 7:53/M    
35 (< 5) 267 Diamond Jonathan The Village School 15:46.48 7:53/M    
36 (> 7) 85 Roy Grove A.O.S 15:49.24 7:55/M    
37 (> 7) 137 Michael Mann St. John's 15:53.06 7:57/M    
38 25 107 Noah Takahata First baptist 15:55.05 7:58/M    
39 (> 7) 87 Owen Leung A.O.S 16:08.34 8:04/M    
40 (> 7) 91 Franco O'Malley A.O.S 16:08.41 8:04/M    
41 (> 7) 145 Matias Adrogue St. John's 16:19.40 8:10/M    
42 26 250 Stout Owen St. Francis Episcopal 16:23.84 8:12/M    
43 (> 7) 152 Nathan Vits St. John's 16:36.58 8:18/M    
44 27 375 Oliver Crantz Presbyteriabn 16:39.12 8:20/M    
45 28 243 Chapman Howard St. Francis Episcopal 16:44.56 8:22/M    
46 (> 7) 94 Sam Powell A.O.S 16:47.74 8:24/M    
47 (> 7) 89 Wade McGee A.O.S 17:00.99 8:30/M    
48 (> 7) 95 Dylan Ramm A.O.S 17:09.84 8:35/M    
49 (> 7) 384 Harrison Hendricks Presbyteriabn 17:16.58 8:38/M    
50 (> 7) 135 Marshall Malone St. John's 17:37.24 8:49/M    
51 (> 7) 83 Remy Brejon A.O.S 17:49.42 8:55/M    
52 (> 7) 101 Robbie Wise A.O.S 17:53.68 8:57/M    
53 (< 5) 264 Andres Bhattacharya Lavande The Village School 18:09.10 9:05/M    
54 29 102 Lucas De Meritt First baptist 18:10.57 9:05/M    
55 (> 7) 168 Shreyes Balachandran St. John's 18:11.45 9:06/M    
56 30 104 Tazmen Hunt First baptist 18:13.97 9:07/M    
57 31 105 Zane Lange First baptist 18:24.18 9:12/M    
58 32 249 Shipley Nicholas St. Francis Episcopal 18:51.38 9:26/M    
59 (> 7) 386 Nick Horton Presbyteriabn 19:00.91 9:30/M    
60 33 246 Lesniak Quinn St. Francis Episcopal 24:36.00 12:18/M    

Final Team Results - Boys

6th Grade Boys

Team - A.O.S

Finish Position - 1

Team Score (places): 21

Team Score (times): 1:03:52.39

Ave Time:12:46.48

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 82 Daniel Benz   1 1 12:21.56 12:21.56 0:00.00
2 100 William Tully   3 4 12:42.01 25:03.57 0:20.45
3 99 Cooper Tully   4 8 12:43.87 37:47.44 0:22.31
4 81 Justin Begg   6 14 13:01.16 50:48.60 0:39.60
5 93 John Platis   7 21 13:03.79 1:03:52.39 0:42.23
6 92 Logan Phillips   (10) (31) 13:39.84 1:17:32.23 1:18.28
7 97 William Stovall   (16) (47) 14:28.82 1:32:01.05 2:07.26
8 84 Jack Conner   More Than 7   14:38.22 1:46:39.27 2:16.66
9 98 William Steen Suell   More Than 7   15:24.39 2:02:03.66 3:02.83
10 90 Chisom Nwabudike   More Than 7   15:35.78 2:17:39.44 3:14.22
11 85 Roy Grove   More Than 7   15:49.24 2:33:28.68 3:27.68
12 87 Owen Leung   More Than 7   16:08.34 2:49:37.02 3:46.78
13 91 Franco O'Malley   More Than 7   16:08.41 3:05:45.43 3:46.85
14 94 Sam Powell   More Than 7   16:47.74 3:22:33.17 4:26.18
15 89 Wade McGee   More Than 7   17:00.99 3:39:34.16 4:39.43
16 95 Dylan Ramm   More Than 7   17:09.84 3:56:44.00 4:48.28
17 83 Remy Brejon   More Than 7   17:49.42 4:14:33.42 5:27.86
18 101 Robbie Wise   More Than 7   17:53.68 4:32:27.10 5:32.12

Team - St. John's

Finish Position - 2

Team Score (places): 44

Team Score (times): 1:07:25.12

Ave Time:13:29.02

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 110 Danny Wasserman   2 2 12:36.59 12:36.59 0:00.00
2 114 Sam Humphries   5 7 12:59.10 25:35.69 0:22.51
3 159 Nickolas Hensel   8 15 13:13.82 38:49.51 0:37.23
4 116 Tyler Pollack   12 27 13:51.84 52:41.35 1:15.25
5 161 Conner Batsell   17 44 14:43.77 1:07:25.12 2:07.18
6 134 Kofi Apasu   (18) (62) 14:49.03 1:22:14.15 2:12.44
7 170 Alex Miao   (24) (86) 15:37.07 1:37:51.22 3:00.48
8 142 Taymur Faruqui   More Than 7   15:43.45 1:53:34.67 3:06.86
9 137 Michael Mann   More Than 7   15:53.06 2:09:27.73 3:16.47
10 145 Matias Adrogue   More Than 7   16:19.40 2:25:47.13 3:42.81
11 152 Nathan Vits   More Than 7   16:36.58 2:42:23.71 3:59.99
12 135 Marshall Malone   More Than 7   17:37.24 3:00:00.95 5:00.65
13 168 Shreyes Balachandran   More Than 7   18:11.45 3:18:12.40 5:34.86

Team - Presbyteriabn

Finish Position - 3

Team Score (places): 92

Team Score (times): 1:14:23.43

Ave Time:14:52.69

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 374 Parker Manley   14 14 14:16.52 14:16.52 0:00.00
2 372 Wyatt Sandberg   15 29 14:18.45 28:34.97 0:01.93
3 370 Luke Waters   20 49 14:54.03 43:29.00 0:37.51
4 376 Will Hancock   21 70 15:24.03 58:53.03 1:07.51
5 373 Hayden Hawes   22 92 15:30.40 1:14:23.43 1:13.88
6 380 Will Young   (23) (115) 15:36.73 1:30:00.16 1:20.21
7 375 Oliver Crantz   (27) (142) 16:39.12 1:46:39.28 2:22.60
8 384 Harrison Hendricks   More Than 7   17:16.58 2:03:55.86 3:00.06
9 386 Nick Horton   More Than 7   19:00.91 2:22:56.77 4:44.39

Team - First baptist

Finish Position - 4

Team Score (places): 106

Team Score (times): 1:19:48.15

Ave Time:15:57.63

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 103 Jack Hennnig   9 9 13:22.33 13:22.33 0:00.00
2 106 Lance Richardson   13 22 14:06.23 27:28.56 0:43.90
3 107 Noah Takahata   25 47 15:55.05 43:23.61 2:32.72
4 102 Lucas De Meritt   29 76 18:10.57 1:01:34.18 4:48.24
5 104 Tazmen Hunt   30 106 18:13.97 1:19:48.15 4:51.64
6 105 Zane Lange   (31) (137) 18:24.18 1:38:12.33 5:01.85

Team - St. Francis Episcopal

Finish Position - 5

Team Score (places): 116

Team Score (times): 1:20:34.19

Ave Time:16:06.84

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 241 Barletta Brian   11 11 13:44.11 13:44.11 0:00.00
2 247 Osowski Walter   19 30 14:50.30 28:34.41 1:06.19
3 250 Stout Owen   26 56 16:23.84 44:58.25 2:39.73
4 243 Chapman Howard   28 84 16:44.56 1:01:42.81 3:00.45
5 249 Shipley Nicholas   32 116 18:51.38 1:20:34.19 5:07.27
6 246 Lesniak Quinn   (33) (149) 24:36.00 1:45:10.19 10:51.89

Team - River Oaks Bapit

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 300 Charles Donnell   Less Than 5   14:25.87 14:25.87 0:00.00
2 299 Alden Davenport   Less Than 5   14:49.55 29:15.42 0:23.68
3 336 Simon Marquez   Less Than 5   15:07.99 44:23.41 0:42.12
4 303 Andrew Konar   Less Than 5   15:45.11 1:00:08.52 1:19.24

Team - St. Michael

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 288 Tyler Moore   Less Than 5   15:34.00 15:34.00 0:00.00

Team - The Village School

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 280 Rohan Takkar   Less Than 5   14:16.32 14:16.32 0:00.00
2 267 Diamond Jonathan   Less Than 5   15:46.48 30:02.80 1:30.16
3 264 Andres Bhattacharya Lavande   Less Than 5   18:09.10 48:11.90 3:52.78