October 07, 2017


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Finish List - Boys

JH Boys 6th and under

XC

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Mile one Finish Skip Time Pace    
1 (< 5) 886 Jedidiah Nimmons Salt and Light Homeschool 6:17 6:22   12:39.83 6:20/M    
2 (< 5) 1287 Clay Kennedy Trinity Classical JH 6:32 6:19   12:51.85 6:26/M    
3 1 1078 Sam Humphries St John's JH 6:32 6:23   12:56.27 6:28/M    
4 2 1087 Danny Wasserman St John's JH   12:58   12:58.95 6:29/M    
5 (< 5) 1736 Xavier Klatt Western Academy JH 6:30 6:32   13:02.98 6:31/M    
6 (< 5) 1737 Joseph Nichols Western Academy JH 6:34 6:39   13:13.65 6:37/M    
7 3 1212 Ethan Smith St. John Paul II Catholic Sc JH 6:31 6:52   13:24.45 6:42/M    
8 (< 5) 467 John Jones British International School JH 6:47 6:37   13:25.37 6:43/M    
9 4 1210 David DeVaull St. John Paul II Catholic Sc JH 6:47 6:38   13:26.88 6:43/M    
10 5 1077 Nickolas Hensel St John's JH 6:45 6:46   13:31.56 6:46/M    
11 6 880 Banks Tessier Rosehill Christian JH 6:42 6:51   13:34.40 6:47/M    
12 7 1218 Liam Smith St. John Paul II Catholic Sc JH 6:47 6:58   13:45.70 6:53/M    
13 (< 5) 410 John Ely Aggieland Home School JH 6:59 6:51   13:51.36 6:56/M    
14 8 1809 Sean Adams Covenant Academy JH 7:02 6:58   14:00.87 7:00/M    
15 9 1805 Colby VanBruaene Covenant Academy JH 7:06 6:57   14:04.49 7:02/M    
16 10 1761 Owen Jadlot Woodlands Christian JH   14:07   14:07.90 7:04/M    
17 (< 5) 1285 Samuel Anderson Trinity Classical JH 7:05 7:05   14:11.27 7:06/M    
18 11 1085 Tyler Pollack St John's JH 6:56 7:19   14:15.91 7:08/M    
19 (< 5) 412 George Ely Aggieland Home School JH 7:04 7:16   14:21.61 7:11/M    
20 12 1807 Boston Dockrey Covenant Academy JH 7:08 7:23   14:32.40 7:16/M    
21 13 1808 Charlie Wade Covenant Academy JH 7:12 7:24   14:37.03 7:19/M    
22 14 1118 Brody James St Mark Lutheran JH 7:27 7:11   14:39.33 7:20/M    
23 15 1117 Jackson Bubela St Mark Lutheran JH 7:13 7:27   14:41.60 7:21/M    
24 (< 5) 908 Noah Rowe Salt and Light Homeschool JH 7:28 7:23   14:51.60 7:26/M    
25 (< 5) 1721 Rafael Parra Western Academy JH 7:25 7:27   14:52.83 7:26/M    
26 (< 5) 660 Mark Mounir Fort Bend Christian Academy JH   14:59   14:59.27 7:30/M    
27 16 1762 Marlon Oliver Woodlands Christian JH 7:44 7:20   15:05.61 7:33/M    
28 (< 5) 411 Cole Skinner Aggieland Home School JH 7:40 7:28   15:08.36 7:34/M    
29 17 1770 Grant Lusk Woodlands Christian JH 7:38 7:36   15:15.04 7:38/M    
30 18 1771 Knox Trevathan Woodlands Christian JH 7:48 7:31   15:19.78 7:40/M    
31 (< 5) 1286 Alessandro Cartegena Trinity Classical JH 7:49 7:34   15:23.97 7:42/M    
32 19 1760 Phillip Catron Woodlands Christian JH 7:08 8:16   15:25.11 7:43/M    
33 (< 5) 659 Lance Lemus Fort Bend Christian Academy JH 7:39 7:46   15:25.64 7:43/M    
34 (< 5) 468 Niall Kelly British International School JH 7:41 7:50   15:32.26 7:46/M    
35 20 1768 Connor Gorman Woodlands Christian JH 7:55 7:38   15:34.35 7:47/M    
36 (< 5) 834 Jordan Kasinger Northland Christian JH 7:51 7:51   15:43.30 7:52/M    
37 21 1115 Jacob Johnson St Mark Lutheran JH 7:55 7:47   15:43.50 7:52/M    
38 22 1081 Michael Mann St John's JH 7:52 7:57   15:49.24 7:55/M    
39 23 1114 Jacob Eddington St Mark Lutheran JH 7:50 7:59   15:50.56 7:55/M    
40 24 1072 Conner Batsell St John's JH 7:55 7:56   15:51.87 7:56/M    
41 (< 5) 799 Wyles Tyler Legacy Prep Christian Academ JH 7:46 8:09   15:56.74 7:58/M    
42 (< 5) 1707 Christopher Karim Trinity Klein Lutheran JH 8:12 7:47   16:00.51 8:00/M    
43 25 1769 Hudson Howard Woodlands Christian JH 7:58 8:11   16:09.80 8:05/M    
44 (< 5) 1123 Wesley Barton St Mark's Episcopal JH 7:56 8:16   16:12.41 8:06/M    
45 (< 5) 798 Aidan Rivers Legacy Prep Christian Academ JH 8:18 8:02   16:20.56 8:10/M    
46 (< 5) 795 Gage Gerwick Legacy Prep Christian Academ JH 8:17 8:04   16:21.40 8:11/M    
47 (< 5) 1290 Oliver Chambers Trinity Classical JH 8:04 8:19   16:23.22 8:12/M    
48 (< 5) 1129 Colson Batchelor St Mark's Episcopal JH 8:01 8:25   16:27.34 8:14/M    
49 (< 5) 1122 Chase Anstead St Mark's Episcopal JH 8:01 8:27   16:28.96 8:14/M    
50 26 873 Joshua Areola Rosehill Christian JH 8:01 8:30   16:32.85 8:16/M    
51 (< 5) 1708 Aiden Nash Trinity Klein Lutheran JH 8:29 8:22   16:51.43 8:26/M    
52 (> 7) 1758 Jacob Bigler Woodlands Christian JH 8:42 8:17   17:00.10 8:30/M    
53 27 1073 Taymur Faruqui St John's JH 8:27 8:36   17:03.76 8:32/M    
54 28 877 James Herring Rosehill Christian JH 8:43 8:21   17:04.73 8:32/M    
55 29 1215 Michael Finger St. John Paul II Catholic Sc JH 8:39 8:39   17:18.81 8:39/M    
56 (< 5) 1735 Diego Hansell Western Academy JH 8:41 8:40   17:22.04 8:41/M    
57 30 876 Jack Guerrero Rosehill Christian JH 8:45 8:38   17:23.55 8:42/M    
58 31 1112 Sam Cherry St Mark Lutheran JH 8:38 8:53   17:31.52 8:46/M    
59 32 879 Parker Johnson Rosehill Christian JH 8:49 8:47   17:36.68 8:48/M    
60 (< 5) 676 Luke Avery Founders Christian JH 9:01 8:55   17:56.74 8:58/M    
61 33 520 Caleb Mathew Covenant Academy JH 9:07 8:52   18:00.10 9:00/M    
62 34 1806 Chris Bolleter Covenant Academy JH 9:07 8:54   18:02.13 9:01/M    
63 (< 5) 677 Robert Welling Founders Christian JH 9:29 8:40   18:10.13 9:05/M    
64 35 1119 Noah Lusk St Mark Lutheran JH 9:16 8:59   18:15.85 9:08/M    
65 (< 5) 731 Edwin Ayala International Leadership - Katy JH 8:57 9:26   18:24.11 9:12/M    
66 36 1216 Gabriel Gonzalez St. John Paul II Catholic Sc JH 8:44 10:09   18:54.64 9:27/M    
67 (> 7) 1086 Nathan Vits St John's JH 9:00 9:56   18:56.64 9:28/M    
68 (> 7) 1079 Jack Lang St John's JH 10:20 9:20   19:41.92 9:51/M    
69 (< 5) 431 Levi Badal Aristoi Classical JH 10:43 9:16   19:59.29 10:00/M    
70 (< 5) 796 Tanner Herridge Legacy Prep Christian Academ JH 9:46 10:14   20:00.76 10:00/M    
71 (< 5) 734 Utkarsh Raana International Leadership - Katy JH 10:18 10:10   20:29.45 10:15/M    
72 (< 5) 1124 Jackson Soler St Mark's Episcopal JH 9:51 11:12   21:03.83 10:32/M    
73 37 1113 Carter Coleman St Mark Lutheran JH 10:57 10:15   21:13.08 10:37/M    
74 (< 5) 732 Collin Beckley International Leadership - Katy JH 10:54 11:17   22:12.08 11:06/M    
75 (> 7) 1765 Nathan Bellamy Woodlands Christian JH 10:32 11:51   22:23.86 11:12/M    
76 (< 5) 835 Colin Scamp Northland Christian JH 11:02 12:02   23:04.28 11:32/M    
77 (< 5) 733 Cesar Eljuri International Leadership - Katy JH 11:06 12:11   23:17.47 11:39/M    
78 (> 7) 1767 Jake Bunch Woodlands Christian JH 11:04 13:14   24:19.65 12:10/M    
79 (< 5) 661 Trey Richard Fort Bend Christian Academy JH 11:17 13:33   24:51.06 12:26/M    

Final Team Results - Boys

JH Boys 6th and under

XC

Team - St John's JH

Finish Position - 1

Team Score (places): 41

Team Score (times): 1:09:31.93

Ave Time:13:54.39

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1078 Sam Humphries   1 1 12:56.27 0:00.00
2 1087 Danny Wasserman   2 3 25:55.22 0:00.00
3 1077 Nickolas Hensel   5 8 39:26.78 0:00.00
4 1085 Tyler Pollack   11 19 53:42.69 0:00.00
5 1081 Michael Mann   22 41 1:09:31.93 0:00.00
6 1072 Conner Batsell   (24) (65) 1:25:23.80 0:00.00
7 1073 Taymur Faruqui   (27) (92) 1:42:27.56 0:00.00
8 1086 Nathan Vits   More Than 7   2:01:24.20 0:00.00
9 1079 Jack Lang   More Than 7   2:21:06.12 0:00.00

Team - Covenant Academy JH

Finish Position - 2

Team Score (places): 75

Team Score (times): 1:15:14.89

Ave Time:15:02.98

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1809 Sean Adams   8 8 14:00.87 0:00.00
2 1805 Colby VanBruaene   9 17 28:05.36 0:00.00
3 1807 Boston Dockrey   12 29 42:37.76 0:00.00
4 1808 Charlie Wade   13 42 57:14.79 0:00.00
5 520 Caleb Mathew   33 75 1:15:14.89 0:00.00
6 1806 Chris Bolleter   (34) (109) 1:33:17.02 0:00.00

Team - St. John Paul II Catholic Sc JH

Finish Position - 3

Team Score (places): 79

Team Score (times): 1:16:50.48

Ave Time:15:22.10

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1212 Ethan Smith   3 3 13:24.45 0:00.00
2 1210 David DeVaull   4 7 26:51.33 0:00.00
3 1218 Liam Smith   7 14 40:37.03 0:00.00
4 1215 Michael Finger   29 43 57:55.84 0:00.00
5 1216 Gabriel Gonzalez   36 79 1:16:50.48 0:00.00

Team - Woodlands Christian JH

Finish Position - 4

Team Score (places): 80

Team Score (times): 1:15:13.44

Ave Time:15:02.69

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1761 Owen Jadlot   10 10 14:07.90 0:00.00
2 1762 Marlon Oliver   16 26 29:13.51 0:00.00
3 1770 Grant Lusk   17 43 44:28.55 0:00.00
4 1771 Knox Trevathan   18 61 59:48.33 0:00.00
5 1760 Phillip Catron   19 80 1:15:13.44 0:00.00
6 1768 Connor Gorman   (20) (100) 1:30:47.79 0:00.00
7 1769 Hudson Howard   (25) (125) 1:46:57.59 0:00.00
8 1758 Jacob Bigler   More Than 7   2:03:57.69 0:00.00
9 1765 Nathan Bellamy   More Than 7   2:26:21.55 0:00.00
10 1767 Jake Bunch   More Than 7   2:50:41.20 0:00.00

Team - St Mark Lutheran JH

Finish Position - 5

Team Score (places): 104

Team Score (times): 1:18:26.51

Ave Time:15:41.30

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1118 Brody James   14 14 14:39.33 0:00.00
2 1117 Jackson Bubela   15 29 29:20.93 0:00.00
3 1115 Jacob Johnson   21 50 45:04.43 0:00.00
4 1114 Jacob Eddington   23 73 1:00:54.99 0:00.00
5 1112 Sam Cherry   31 104 1:18:26.51 0:00.00
6 1119 Noah Lusk   (35) (139) 1:36:42.36 0:00.00
7 1113 Carter Coleman   (37) (176) 1:57:55.44 0:00.00

Team - Rosehill Christian JH

Finish Position - 6

Team Score (places): 122

Team Score (times): 1:22:12.21

Ave Time:16:26.44

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 880 Banks Tessier   6 6 13:34.40 0:00.00
2 873 Joshua Areola   26 32 30:07.25 0:00.00
3 877 James Herring   28 60 47:11.98 0:00.00
4 876 Jack Guerrero   30 90 1:04:35.53 0:00.00
5 879 Parker Johnson   32 122 1:22:12.21 0:00.00

Team - Aggieland Home School JH

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 410 John Ely   Less Than 5   13:51.36 0:00.00
2 412 George Ely   Less Than 5   28:12.97 0:00.00
3 411 Cole Skinner   Less Than 5   43:21.33 0:00.00

Team - Aristoi Classical JH

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 431 Levi Badal   Less Than 5   19:59.29 0:00.00

Team - British International School JH

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 467 John Jones   Less Than 5   13:25.37 0:00.00
2 468 Niall Kelly   Less Than 5   28:57.63 0:00.00

Team - Fort Bend Christian Academy JH

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 660 Mark Mounir   Less Than 5   14:59.27 0:00.00
2 659 Lance Lemus   Less Than 5   30:24.91 0:00.00
3 661 Trey Richard   Less Than 5   55:15.97 0:00.00

Team - Founders Christian JH

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 676 Luke Avery   Less Than 5   17:56.74 0:00.00
2 677 Robert Welling   Less Than 5   36:06.87 0:00.00

Team - International Leadership - Katy JH

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 731 Edwin Ayala   Less Than 5   18:24.11 0:00.00
2 734 Utkarsh Raana   Less Than 5   38:53.56 0:00.00
3 732 Collin Beckley   Less Than 5   1:01:05.64 0:00.00
4 733 Cesar Eljuri   Less Than 5   1:24:23.11 0:00.00

Team - Legacy Prep Christian Academ JH

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 799 Wyles Tyler   Less Than 5   15:56.74 0:00.00
2 798 Aidan Rivers   Less Than 5   32:17.30 0:00.00
3 795 Gage Gerwick   Less Than 5   48:38.70 0:00.00
4 796 Tanner Herridge   Less Than 5   1:08:39.46 0:00.00

Team - Northland Christian JH

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 834 Jordan Kasinger   Less Than 5   15:43.30 0:00.00
2 835 Colin Scamp   Less Than 5   38:47.58 0:00.00

Team - Salt and Light Homeschool

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 886 Jedidiah Nimmons   Less Than 5   12:39.83 0:00.00

Team - Salt and Light Homeschool JH

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 908 Noah Rowe   Less Than 5   14:51.60 0:00.00

Team - St Mark's Episcopal JH

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1123 Wesley Barton   Less Than 5   16:12.41 0:00.00
2 1129 Colson Batchelor   Less Than 5   32:39.75 0:00.00
3 1122 Chase Anstead   Less Than 5   49:08.71 0:00.00
4 1124 Jackson Soler   Less Than 5   1:10:12.54 0:00.00

Team - Trinity Classical JH

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1287 Clay Kennedy   Less Than 5   12:51.85 0:00.00
2 1285 Samuel Anderson   Less Than 5   27:03.12 0:00.00
3 1286 Alessandro Cartegena   Less Than 5   42:27.09 0:00.00
4 1290 Oliver Chambers   Less Than 5   58:50.31 0:00.00

Team - Trinity Klein Lutheran JH

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1707 Christopher Karim   Less Than 5   16:00.51 0:00.00
2 1708 Aiden Nash   Less Than 5   32:51.94 0:00.00

Team - Western Academy JH

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1736 Xavier Klatt   Less Than 5   13:02.98 0:00.00
2 1737 Joseph Nichols   Less Than 5   26:16.63 0:00.00
3 1721 Rafael Parra   Less Than 5   41:09.46 0:00.00
4 1735 Diego Hansell   Less Than 5   58:31.50 0:00.00