October 07, 2017


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Finish List - Boys

Varsity Boys

XC

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Mile 1 Mile 2 Finish Time Pace    
1 1 679 Alex De la maza Frassati Catholic     16:36 16:36.90 5:21/M    
2 (< 5) 402 Elijah Bennett Aggieland Home School     16:52 16:52.12 5:26/M    
3 2 1262 Joshy Shearer The Woodlands Christian     17:09 17:09.58 5:32/M    
4 3 1274 Ben Shearer The Woodlands Christian     17:13 17:13.45 5:33/M    
5 4 435 Habtamu Geta Bay Area Christian     17:25 17:25.31 5:37/M    
6 5 964 Sam Corley Southwest Christian (Fort Wo     17:27 17:27.35 5:38/M    
7 6 957 Christian Brasher Southwest Christian (Fort Wo     17:30 17:30.28 5:39/M    
8 7 1273 Josh Mueck The Woodlands Christian     17:32 17:32.71 5:39/M    
9 8 1252 Ben Mueck The Woodlands Christian     17:32 17:32.96 5:39/M    
10 9 917 Cameron Watson Second Baptist     17:41 17:41.23 5:42/M    
11 10 977 Rhys Davis Southwest Christian (Fort Wo     17:45 17:45.32 5:44/M    
12 (< 5) 699 Cymon Shy HCYA Home School Lions     17:46 17:46.77 5:44/M    
13 11 1261 Brett Odom The Woodlands Christian     17:58 17:58.59 5:48/M    
14 (< 5) 698 Matthew Dulworth HCYA Home School Lions     18:37 18:37.16 6:00/M    
15 12 1240 Canyon Neundorfer St. John XXIII College Prep     18:50 18:50.67 6:05/M    
16 13 958 Andy Le Southwest Christian (Fort Wo     18:53 18:53.30 6:05/M    
17 14 483 Christian Gibson Concordia Lutheran     18:54 18:54.77 6:06/M    
18 15 978 Jared Gallagher Southwest Christian (Fort Wo     18:55 18:55.52 6:06/M    
19 16 680 Cameron Gill Frassati Catholic     18:56 18:56.30 6:06/M    
20 17 622 Connor Brotherton Fort Bend Christian Academy     18:57 18:57.73 6:07/M    
21 (< 5) 1780 Blake Robertson Unattached HS     19:00 19:00.47 6:08/M    
22 18 592 Jess Taberner Faith West Academy     19:06 19:06.48 6:10/M    
23 19 486 Adam Meier Concordia Lutheran     19:15 19:15.77 6:13/M    
24 (< 5) 606 Finn McBride First Baptist Christian     19:16 19:16.86 6:13/M    
25 20 474 David Henscheid Concordia Lutheran     19:19 19:19.78 6:14/M    
26 21 683 John Paul Bartsch Frassati Catholic     19:20 19:20.95 6:14/M    
27 22 540 Landen Overton Cypress Christian     19:26 19:26.21 6:16/M    
28 23 541 Garrett Valez Cypress Christian     19:36 19:36.40 6:19/M    
29 24 632 Jedi Jones Fort Bend Christian Academy     19:38 19:38.85 6:20/M    
30 (< 5) 590 Josh Poorman Faith Academy (Bellville)     19:40 19:40.19 6:21/M    
31 25 596 Gabe Knapp Faith West Academy     19:40 19:40.25 6:21/M    
32 26 591 Sam Bulkley Faith West Academy     19:45 19:45.30 6:22/M    
33 27 979 Maguire Smith Southwest Christian (Fort Wo     19:52 19:52.32 6:25/M    
34 28 1272 Caleb Bigler The Woodlands Christian     19:54 19:54.18 6:25/M    
35 (< 5) 585 Miguel Guerrero Faith Academy (Bellville)     19:54 19:54.33 6:25/M    
36 29 692 Marius Sanford Frassati Catholic     19:57 19:57.00 6:26/M    
37 30 624 Shannon Orsak Fort Bend Christian Academy     20:00 20:00.04 6:27/M    
38 (< 5) 864 Jacob Filip Rosehill Christian     20:01 20:01.19 6:27/M    
39 31 484 Lucas Hunsdale Concordia Lutheran     20:03 20:03.26 6:28/M    
40 32 919 Kendall Rodriguez Second Baptist     20:04 20:04.04 6:28/M    
41 33 1137 Arvind Mohan St Thomas Episcopal     20:05 20:05.32 6:29/M    
42 34 916 Dylan Sanders Second Baptist     20:06 20:06.87 6:29/M    
43 35 1131 Mitchell Harrington St Thomas Episcopal     20:08 20:08.00 6:30/M    
44 36 633 Tyler Thompson Fort Bend Christian Academy     20:10 20:10.26 6:30/M    
45 37 1132 Jonathan Riley St Thomas Episcopal     20:17 20:17.70 6:33/M    
46 38 485 Jacob Kastenschmidt Concordia Lutheran     20:20 20:20.37 6:34/M    
47 39 482 Jason Everitt Concordia Lutheran     20:20 20:20.65 6:34/M    
48 40 930 Isaac Baker Second Baptist     20:22 20:22.56 6:34/M    
49 41 915 George Hofmann Second Baptist     20:28 20:28.47 6:36/M    
50 (< 5) 778 Nicholas Teutsch Legacy Prep Christian Academ     20:28 20:28.61 6:36/M    
51 42 1136 Matthew McCullough St Thomas Episcopal     20:40 20:40.27 6:40/M    
52 43 959 Stratton Thomas Southwest Christian (Fort Wo     20:46 20:46.83 6:42/M    
53 44 594 Andrew Spigener Faith West Academy     20:46 20:46.96 6:42/M    
54 45 847 Markus Oltmanns Providence Classical     20:55 20:55.17 6:45/M    
55 46 600 Alex Hood Faith West Academy     20:55 20:55.24 6:45/M    
56 47 844 Colin Post Providence Classical     20:58 20:58.64 6:46/M    
57 48 1231 William Glueck St. John XXIII College Prep     21:03 21:03.68 6:47/M    
58 49 1224 Mark England St. John XXIII College Prep     21:14 21:14.85 6:51/M    
59 50 623 Reagan Lotze Fort Bend Christian Academy     21:18 21:18.88 6:52/M    
60 51 1146 Andrew Grimley St Thomas Episcopal     21:28 21:28.29 6:55/M    
61 52 681 Carl Heinzler Frassati Catholic     21:32 21:32.98 6:57/M    
62 53 845 Addison Lindsey Providence Classical     21:38 21:38.43 6:59/M    
63 54 850 William Critchfield Providence Classical     21:38 21:38.97 6:59/M    
64 55 931 Luke Johnson Second Baptist     21:44 21:44.62 7:01/M    
65 (< 5) 814 Will Graves Lutheran-North     21:48 21:48.91 7:02/M    
66 56 537 Jacob Hall Cypress Christian     21:52 21:52.85 7:03/M    
67 57 538 Jason Hall Cypress Christian     21:53 21:53.07 7:04/M    
68 58 437 Trent Rullman Bay Area Christian     21:53 21:53.55 7:04/M    
69 59 1232 Thomas Rider St. John XXIII College Prep     22:00 22:00.47 7:06/M    
70 60 1230 Matthew De Guzman St. John XXIII College Prep     22:05 22:05.83 7:07/M    
71 61 1247 Jacob Gordon St. John XXIII College Prep     22:09 22:09.63 7:09/M    
72 (< 5) 815 Ethan Waiser Lutheran-North     22:22 22:22.20 7:13/M    
73 (< 5) 816 Christian White Lutheran-North     22:26 22:26.18 7:14/M    
74 62 627 Samuel Gee Fort Bend Christian Academy     22:30 22:30.62 7:15/M    
75 63 436 Jacob Plummer Bay Area Christian     22:34 22:34.02 7:17/M    
76 64 542 Beto Vasquez Cypress Christian     22:43 22:43.99 7:20/M    
77 65 1246 Joseph Cosgray St. John XXIII College Prep     22:44 22:44.75 7:20/M    
78 66 1148 Caleb King St Thomas Episcopal     22:47 22:47.37 7:21/M    
79 (< 5) 1095 Mitchell Barry St Joseph Catholic     22:58 22:58.80 7:25/M    
80 (< 5) 609 Weston Kowalski First Baptist Christian     23:06 23:06.36 7:27/M    
81 67 846 Caleb Keener Providence Classical     23:07 23:07.02 7:27/M    
82 68 536 Ben Bezner Cypress Christian     23:46 23:46.61 7:40/M    
83 (< 5) 587 Eric Carlin Faith Academy (Bellville)     23:52 23:52.73 7:42/M    
84 (< 5) 1098 Rylee Hutka St Joseph Catholic     23:59 23:59.58 7:44/M    
85 69 434 Justin Geisen Bay Area Christian     24:03 24:03.27 7:45/M    
86 (< 5) 605 Nicholas Denny First Baptist Christian     24:07 24:07.12 7:47/M    
87 (< 5) 586 Brody Schiller Faith Academy (Bellville)     24:23 24:23.31 7:52/M    
88 70 439 Ethan Fitzpatrick Bay Area Christian     25:11 25:11.56 8:07/M    
89 (< 5) 528 Nima Poshtkoohi Covenant Preparatory     27:04 27:04.11 8:44/M    
90 71 597 Scott Stanley Faith West Academy     27:44 27:44.94 8:57/M    
91 72 438 Justin Diulus Bay Area Christian     27:56 27:56.23 9:01/M    
92 (< 5) 1099 Michael Paval St Joseph Catholic     27:58 27:58.95 9:01/M    
93 73 593 Michael Cedeno Faith West Academy     33:31 33:31.10 10:49/M    
94 74 432 Andrew Jaris Bay Area Christian     33:31 33:31.36 10:49/M    

Final Team Results - Boys

Varsity Boys

XC

Team - The Woodlands Christian

Finish Position - 1

Team Score (places): 31

Team Score (times): 1:27:27.29

Ave Time:17:29.46

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1262 Joshy Shearer   2 2 17:09.58 17:09.58 0:00.00
2 1274 Ben Shearer   3 5 17:13.45 34:23.03 0:03.87
3 1273 Josh Mueck   7 12 17:32.71 51:55.74 0:23.13
4 1252 Ben Mueck   8 20 17:32.96 1:09:28.70 0:23.38
5 1261 Brett Odom   11 31 17:58.59 1:27:27.29 0:49.01
6 1272 Caleb Bigler   (28) (59) 19:54.18 1:47:21.47 2:44.60

Team - Southwest Christian (Fort Wo

Finish Position - 2

Team Score (places): 49

Team Score (times): 1:30:31.77

Ave Time:18:06.35

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 964 Sam Corley   5 5 17:27.35 17:27.35 0:00.00
2 957 Christian Brasher   6 11 17:30.28 34:57.63 0:02.93
3 977 Rhys Davis   10 21 17:45.32 52:42.95 0:17.97
4 958 Andy Le   13 34 18:53.30 1:11:36.25 1:25.95
5 978 Jared Gallagher   15 49 18:55.52 1:30:31.77 1:28.17
6 979 Maguire Smith   (27) (76) 19:52.32 1:50:24.09 2:24.97
7 959 Stratton Thomas   (43) (119) 20:46.83 2:11:10.92 3:19.48

Team - Frassati Catholic

Finish Position - 3

Team Score (places): 119

Team Score (times): 1:36:24.13

Ave Time:19:16.83

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 679 Alex De la maza   1 1 16:36.90 16:36.90 0:00.00
2 680 Cameron Gill   16 17 18:56.30 35:33.20 2:19.40
3 683 John Paul Bartsch   21 38 19:20.95 54:54.15 2:44.05
4 692 Marius Sanford   29 67 19:57.00 1:14:51.15 3:20.10
5 681 Carl Heinzler   52 119 21:32.98 1:36:24.13 4:56.08

Team - Concordia Lutheran

Finish Position - 4

Team Score (places): 122

Team Score (times): 1:37:53.95

Ave Time:19:34.79

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 483 Christian Gibson   14 14 18:54.77 18:54.77 0:00.00
2 486 Adam Meier   19 33 19:15.77 38:10.54 0:21.00
3 474 David Henscheid   20 53 19:19.78 57:30.32 0:25.01
4 484 Lucas Hunsdale   31 84 20:03.26 1:17:33.58 1:08.49
5 485 Jacob Kastenschmidt   38 122 20:20.37 1:37:53.95 1:25.60
6 482 Jason Everitt   (39) (161) 20:20.65 1:58:14.60 1:25.88

Team - Second Baptist

Finish Position - 5

Team Score (places): 156

Team Score (times): 1:38:43.17

Ave Time:19:44.63

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 917 Cameron Watson   9 9 17:41.23 17:41.23 0:00.00
2 919 Kendall Rodriguez   32 41 20:04.04 37:45.27 2:22.81
3 916 Dylan Sanders   34 75 20:06.87 57:52.14 2:25.64
4 930 Isaac Baker   40 115 20:22.56 1:18:14.70 2:41.33
5 915 George Hofmann   41 156 20:28.47 1:38:43.17 2:47.24
6 931 Luke Johnson   (55) (211) 21:44.62 2:00:27.79 4:03.39

Team - Fort Bend Christian Academy

Finish Position - 6

Team Score (places): 157

Team Score (times): 1:40:05.76

Ave Time:20:01.15

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 622 Connor Brotherton   17 17 18:57.73 18:57.73 0:00.00
2 632 Jedi Jones   24 41 19:38.85 38:36.58 0:41.12
3 624 Shannon Orsak   30 71 20:00.04 58:36.62 1:02.31
4 633 Tyler Thompson   36 107 20:10.26 1:18:46.88 1:12.53
5 623 Reagan Lotze   50 157 21:18.88 1:40:05.76 2:21.15
6 627 Samuel Gee   (62) (219) 22:30.62 2:02:36.38 3:32.89

Team - Faith West Academy

Finish Position - 7

Team Score (places): 159

Team Score (times): 1:40:14.23

Ave Time:20:02.85

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 592 Jess Taberner   18 18 19:06.48 19:06.48 0:00.00
2 596 Gabe Knapp   25 43 19:40.25 38:46.73 0:33.77
3 591 Sam Bulkley   26 69 19:45.30 58:32.03 0:38.82
4 594 Andrew Spigener   44 113 20:46.96 1:19:18.99 1:40.48
5 600 Alex Hood   46 159 20:55.24 1:40:14.23 1:48.76
6 597 Scott Stanley   (71) (230) 27:44.94 2:07:59.17 8:38.46
7 593 Michael Cedeno   (73) (303) 33:31.10 2:41:30.27 14:24.62

Team - St Thomas Episcopal

Finish Position - 8

Team Score (places): 198

Team Score (times): 1:42:39.58

Ave Time:20:31.92

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1137 Arvind Mohan   33 33 20:05.32 20:05.32 0:00.00
2 1131 Mitchell Harrington   35 68 20:08.00 40:13.32 0:02.68
3 1132 Jonathan Riley   37 105 20:17.70 1:00:31.02 0:12.38
4 1136 Matthew McCullough   42 147 20:40.27 1:21:11.29 0:34.95
5 1146 Andrew Grimley   51 198 21:28.29 1:42:39.58 1:22.97
6 1148 Caleb King   (66) (264) 22:47.37 2:05:26.95 2:42.05

Team - Cypress Christian

Finish Position - 9

Team Score (places): 222

Team Score (times): 1:45:32.52

Ave Time:21:06.50

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 540 Landen Overton   22 22 19:26.21 19:26.21 0:00.00
2 541 Garrett Valez   23 45 19:36.40 39:02.61 0:10.19
3 537 Jacob Hall   56 101 21:52.85 1:00:55.46 2:26.64
4 538 Jason Hall   57 158 21:53.07 1:22:48.53 2:26.86
5 542 Beto Vasquez   64 222 22:43.99 1:45:32.52 3:17.78
6 536 Ben Bezner   (68) (290) 23:46.61 2:09:19.13 4:20.40

Team - St. John XXIII College Prep

Finish Position - 10

Team Score (places): 228

Team Score (times): 1:45:15.50

Ave Time:21:03.10

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1240 Canyon Neundorfer   12 12 18:50.67 18:50.67 0:00.00
2 1231 William Glueck   48 60 21:03.68 39:54.35 2:13.01
3 1224 Mark England   49 109 21:14.85 1:01:09.20 2:24.18
4 1232 Thomas Rider   59 168 22:00.47 1:23:09.67 3:09.80
5 1230 Matthew De Guzman   60 228 22:05.83 1:45:15.50 3:15.16
6 1247 Jacob Gordon   (61) (289) 22:09.63 2:07:25.13 3:18.96
7 1246 Joseph Cosgray   (65) (354) 22:44.75 2:30:09.88 3:54.08

Team - Bay Area Christian

Finish Position - 11

Team Score (places): 264

Team Score (times): 1:51:07.71

Ave Time:22:13.54

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 435 Habtamu Geta   4 4 17:25.31 17:25.31 0:00.00
2 437 Trent Rullman   58 62 21:53.55 39:18.86 4:28.24
3 436 Jacob Plummer   63 125 22:34.02 1:01:52.88 5:08.71
4 434 Justin Geisen   69 194 24:03.27 1:25:56.15 6:37.96
5 439 Ethan Fitzpatrick   70 264 25:11.56 1:51:07.71 7:46.25
6 438 Justin Diulus   (72) (336) 27:56.23 2:19:03.94 10:30.92
7 432 Andrew Jaris   (74) (410) 33:31.36 2:52:35.30 16:06.05

Team - Providence Classical

Finish Position - 12

Team Score (places): 266

Team Score (times): 1:48:18.23

Ave Time:21:39.65

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 847 Markus Oltmanns   45 45 20:55.17 20:55.17 0:00.00
2 844 Colin Post   47 92 20:58.64 41:53.81 0:03.47
3 845 Addison Lindsey   53 145 21:38.43 1:03:32.24 0:43.26
4 850 William Critchfield   54 199 21:38.97 1:25:11.21 0:43.80
5 846 Caleb Keener   67 266 23:07.02 1:48:18.23 2:11.85

Team - Aggieland Home School

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 402 Elijah Bennett   Less Than 5   16:52.12 16:52.12 0:00.00

Team - Covenant Preparatory

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 528 Nima Poshtkoohi   Less Than 5   27:04.11 27:04.11 0:00.00

Team - Faith Academy (Bellville)

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 590 Josh Poorman   Less Than 5   19:40.19 19:40.19 0:00.00
2 585 Miguel Guerrero   Less Than 5   19:54.33 39:34.52 0:14.14
3 587 Eric Carlin   Less Than 5   23:52.73 1:03:27.25 4:12.54
4 586 Brody Schiller   Less Than 5   24:23.31 1:27:50.56 4:43.12

Team - First Baptist Christian

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 606 Finn McBride   Less Than 5   19:16.86 19:16.86 0:00.00
2 609 Weston Kowalski   Less Than 5   23:06.36 42:23.22 3:49.50
3 605 Nicholas Denny   Less Than 5   24:07.12 1:06:30.34 4:50.26

Team - HCYA Home School Lions

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 699 Cymon Shy   Less Than 5   17:46.77 17:46.77 0:00.00
2 698 Matthew Dulworth   Less Than 5   18:37.16 36:23.93 0:50.39

Team - Legacy Prep Christian Academ

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 778 Nicholas Teutsch   Less Than 5   20:28.61 20:28.61 0:00.00

Team - Lutheran-North

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 814 Will Graves   Less Than 5   21:48.91 21:48.91 0:00.00
2 815 Ethan Waiser   Less Than 5   22:22.20 44:11.11 0:33.29
3 816 Christian White   Less Than 5   22:26.18 1:06:37.29 0:37.27

Team - Rosehill Christian

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 864 Jacob Filip   Less Than 5   20:01.19 20:01.19 0:00.00

Team - St Joseph Catholic

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1095 Mitchell Barry   Less Than 5   22:58.80 22:58.80 0:00.00
2 1098 Rylee Hutka   Less Than 5   23:59.58 46:58.38 1:00.78
3 1099 Michael Paval   Less Than 5   27:58.95 1:14:57.33 5:00.15

Team - Unattached HS

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1780 Blake Robertson   Less Than 5   19:00.47 19:00.47 0:00.00

Overall Finish List - Girls

Varsity Boys

XC

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Mile 1 Mile 2 Finish Time Pace    
1 (< 5) 503 Megan Wooddell Concordia Lutheran     19:55 19:55.00 6:25/M    

Final Team Results - Girls

Varsity Boys

XC

Team - Concordia Lutheran

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 503 Megan Wooddell   Less Than 5   19:55.00 19:55.00 0:00.00