September 30, 2017


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Finish List - Boys

Middle School Boys Navy Div

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace    
1 1 30 Emmanuel Sgouros Annunciation Orthodox MS 11:30.67 5:45/M    
2 (< 5) 895 Luke Mason Logos Preparatory Academy MS 11:40.45 5:50/M    
3 2 1451 Shrikar Thangavel TH Rogers MS 11:43.16 5:52/M    
4 3 1108 Xavier Olvela? Sealy MS 12:06.59 6:03/M    
5 4 1107 Daniel Medrano? Sealy MS 12:12.11 6:06/M    
6 5 1730 Jeferson Garcia Yes Prep White Oak MS 12:14.50 6:07/M    
7 6 1115 Conner Krenek Sealy MS 12:16.33 6:08/M    
8 (< 5) 217 Kyle Evans Faith West Academy MS 12:17.05 6:09/M    
9 7 1292 Thomas Ramsey St Thomas Episcopal MS 12:18.23 6:09/M    
10 8 29 Sam Randall Annunciation Orthodox MS 12:22.06 6:11/M    
11 (< 5) 199 Mason Crist East Bernard MS 12:22.41 6:11/M    
12 9 1205 William Smith St John's MS 12:22.71 6:11/M    
13 10 28 Kenny Moffet Annunciation Orthodox MS 12:23.13 6:12/M    
14 11 1202 Jackson Harvey St John's MS 12:24.54 6:12/M    
15 12 1385 John Stone Tanglewood MS 12:26.90 6:13/M    
16 13 1289 Jacob King St Thomas Episcopal MS 12:28.72 6:14/M    
17 14 31 Doug Suell Annunciation Orthodox MS 12:30.24 6:15/M    
18 15 25 Wilson Bailey Annunciation Orthodox MS 12:37.38 6:19/M    
19 16 27 Daniel Benz Annunciation Orthodox MS 12:37.38 6:19/M    
20 17 1294 Alex Wei St Thomas Episcopal MS 12:38.19 6:19/M    
21 18 1384 Edgar Nunez Tanglewood MS 12:43.23 6:22/M    
22 19 1153 Daniel Klein Second Baptist MS 12:45.30 6:23/M    
23 20 831 Louis Gustafson Lanier MS 12:49.25 6:25/M    
24 21 996 Dylan Ballard Pin Oak MS 12:53.24 6:27/M    
25 22 1733 Brandon Villafuerte Yes Prep White Oak MS 12:54.84 6:27/M    
26 23 1151 Schuyler Clark Second Baptist MS 12:56.53 6:28/M    
27 24 1204 Russel Li St John's MS 12:59.04 6:30/M    
28 25 1206 Danny Wasserman St John's MS 13:03.17 6:32/M    
29 26 1338 Cookie O'Connor St. John Paul II Catholic School MS 13:04.54 6:32/M    
30 27 1291 Josh McLean St Thomas Episcopal MS 13:07.88 6:34/M    
31 28 1383 Roberto Mendez Tanglewood MS 13:09.76 6:35/M    
32 29 63 Nick Sullo Annunciation Orthodox MS 13:12.97 6:36/M    
33 (< 5) 233 Drew Cameron Foundation Preparatory Academy MS 13:13.65 6:37/M    
34 30 1288 Nathan Davis St Thomas Episcopal MS 13:16.21 6:38/M    
35 (< 5) 1253 Jacob Young St Mark Lutheran MS 13:19.56 6:40/M    
36 (> 7) 26 Davis Barringer Annunciation Orthodox MS 13:20.98 6:40/M    
37 31 1727 Lizandro Bustamante Yes Prep White Oak MS 13:21.86 6:41/M    
38 32 1155 Alek Moya Second Baptist MS 13:22.06 6:41/M    
39 33 1103 Julius Aguilar Sealy MS 13:22.40 6:41/M    
40 34 1104 Logan Eschenburg Sealy MS 13:24.47 6:42/M    
41 35 1566 Clay Kennedy Trinity Classical MS 13:25.64 6:43/M    
42 (< 5) 900 Matthew Gaitan Lutheran South Academy MS 13:26.06 6:43/M    
43 36 1447 Jonathan Diaz TH Rogers MS 13:28.27 6:44/M    
44 (< 5) 219 Gabe Salas Faith West Academy MS 13:29.67 6:45/M    
45 (< 5) 218 Evan Parkerson Faith West Academy MS 13:33.77 6:47/M    
46 37 833 Hampton Pillsbury Lanier MS 13:34.66 6:47/M    
47 (< 5) 899 Marcus Gaitan Lutheran South Academy MS 13:36.27 6:48/M    
48 38 1203 Bobby Hlavinka St John's MS 13:39.21 6:50/M    
49 39 1728 Gerardo Charles Yes Prep White Oak MS 13:40.04 6:50/M    
50 40 1207 Richard Zheng St John's MS 13:42.28 6:51/M    
51 41 832 Zain Hamdani Lanier MS 13:43.74 6:52/M    
52 42 1508 Weifan Zhang TH Rogers MS 13:45.29 6:53/M    
53 43 1335 David DeVaull St. John Paul II Catholic School MS 13:46.87 6:53/M    
54 44 754 Edder Hernandez KIPP Connect MS 13:52.73 6:56/M    
55 45 1224 Sam Humphries St John's MS 13:53.12 6:57/M    
56 46 835 Luke Summer Lanier MS 13:57.82 6:59/M    
57 47 830 Philip Gallagher Lanier MS 13:57.99 6:59/M    
58 48 1382 Nicolas Lopez Tanglewood MS 14:04.04 7:02/M    
59 (< 5) 894 Samuel Hobbs Logos Preparatory Academy MS 14:04.12 7:02/M    
60 49 834 Logan Quintanilla Lanier MS 14:06.11 7:03/M    
61 50 1293 William Thames St Thomas Episcopal MS 14:07.59 7:04/M    
62 51 1457 Donald Bankston TH Rogers MS 14:09.00 7:05/M    
63 52 763 Miguel Serna KIPP Connect MS 14:10.58 7:05/M    
64 (> 7) 1201 Bo Farnell St John's MS 14:11.14 7:06/M    
65 53 997 Jason Beveridge Pin Oak MS 14:15.68 7:08/M    
66 54 1731 Christopher Montano Yes Prep White Oak MS 14:15.73 7:08/M    
67 55 1499 Matthew Soenjoto TH Rogers MS 14:22.63 7:11/M    
68 56 1158 Jimmy Smith Second Baptist MS 14:22.88 7:11/M    
69 (> 7) 1226 Matthew Johnston St John's MS 14:25.08 7:13/M    
70 57 1159 Trace Tarkington Second Baptist MS 14:25.81 7:13/M    
71 58 1732 Michael Montano Yes Prep White Oak MS 14:25.90 7:13/M    
72 59 1001 Ahmad Johns Pin Oak MS 14:28.15 7:14/M    
73 (< 5) 904 Stephen Momeier Lutheran South Academy MS 14:28.91 7:14/M    
74 60 1112 Daniel Eschenburg Sealy MS 14:30.26 7:15/M    
75 61 1339 Diego Ramos St. John Paul II Catholic School MS 14:31.22 7:16/M    
76 62 829 Alexander Alt Lanier MS 14:33.48 7:17/M    
77 63 1337 Dan Garza St. John Paul II Catholic School MS 14:33.85 7:17/M    
78 64 738 Oluwatobiloba Ajala KIPP Academy MS 14:39.80 7:20/M    
79 65 1106 Ike Konvicka Sealy MS 14:42.20 7:21/M    
80 (> 7) 35 Ethan Cardin Annunciation Orthodox MS 14:44.00 7:22/M    
81 66 674 Christian Felan International Leadership - Houston MS 14:47.23 7:24/M    
82 (< 5) 722 Francisco Gonzalez Kipp 3D Academy NE MS 14:49.39 7:25/M    
83 67 998 Vincent Chuo Pin Oak MS 14:49.46 7:25/M    
84 (< 5) 725 Alexis Romero Kipp 3D Academy NE MS 14:53.31 7:27/M    
85 68 999 Carter Dixon Pin Oak MS 14:53.86 7:27/M    
86 69 1341 Ethan Smith St. John Paul II Catholic School MS 14:58.28 7:29/M    
87 70 1448 Carlos Gonzalez TH Rogers MS 15:06.49 7:33/M    
88 71 1449 Bruce Le TH Rogers MS 15:09.86 7:35/M    
89 72 737 Jovonie Lavake KIPP Academy MS 15:11.64 7:36/M    
90 73 765 Ander Vasquez KIPP Connect MS 15:13.58 7:37/M    
91 74 753 Max Hernandez KIPP Connect MS 15:16.57 7:38/M    
92 75 1336 Michael DeVaull St. John Paul II Catholic School MS 15:17.11 7:39/M    
93 76 1302 Christian Lewis St Thomas Episcopal MS 15:17.18 7:39/M    
94 77 1565 Andres Fernandez Trinity Classical MS 15:18.37 7:39/M    
95 78 1157 Ben Longbottom Second Baptist MS 15:18.78 7:39/M    
96 (< 5) 1736 James Moreno YES Prep-East End MS 15:21.12 7:41/M    
97 79 1152 Samuel Ireland Second Baptist MS 15:27.67 7:44/M    
98 80 1562 Samuel Anderson Trinity Classical MS 15:31.59 7:46/M    
99 81 676 Basel Omar International Leadership - Houston MS 15:31.67 7:46/M    
100 (< 5) 1737 Reynaldo Raya YES Prep-East End MS 15:37.32 7:49/M    
O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace    
101 82 1567 Carter Rapp Trinity Classical MS 15:40.78 7:50/M    
102 83 1340 Felipe Rivas St. John Paul II Catholic School MS 15:48.60 7:54/M    
103 84 1729 Frank Espericuete Yes Prep White Oak MS 15:49.66 7:55/M    
104 85 1054 Daniel Rosenstrauch Post Oak MS 15:49.75 7:55/M    
105 (> 7) 36 Daniel Colson Annunciation Orthodox MS 15:51.61 7:56/M    
106 86 1051 Tyler Holland Post Oak MS 15:53.16 7:57/M    
107 (< 5) 897 Wyatt Carranco Lutheran South Academy MS 15:57.40 7:59/M    
108 (< 5) 1250 Gavin Johnson St Mark Lutheran MS 16:00.91 8:00/M    
109 87 1053 Isaak Townsend Post Oak MS 16:02.69 8:01/M    
110 88 755 Esteban Jiminez KIPP Connect MS 16:08.25 8:04/M    
111 89 739 Christian Ojeda KIPP Academy MS 16:11.84 8:06/M    
112 (< 5) 1680 Rodrigo Silva YES PREP North Forest MS 16:12.33 8:06/M    
113 90 284 Woody Woodrow Hempstead MS 16:12.86 8:06/M    
114 91 1392 Zain Malik Tanglewood MS 16:14.12 8:07/M    
115 92 535 Alfonso Amador Houston YES Prep Fifth Ward MS 16:31.28 8:16/M    
116 93 1000 Landon Fisher Pin Oak MS 16:32.82 8:16/M    
117 94 1049 Gabriel Avritscher Post Oak MS 16:34.05 8:17/M    
118 (< 5) 896 Caleb Watt Logos Preparatory Academy MS 16:36.53 8:18/M    
119 95 1563 Jeremiah Anderson Trinity Classical MS 16:43.22 8:22/M    
120 (< 5) 1681 Abram Torres YES PREP North Forest MS 16:52.20 8:26/M    
121 (< 5) 200 Ryan Kelly East Bernard MS 16:58.70 8:29/M    
122 96 761 Kevin Rios KIPP Connect MS 16:59.09 8:30/M    
123 (< 5) 202 Nathan Kramr East Bernard MS 17:05.72 8:33/M    
124 97 1722 Jacob Shields YES Prep Northside MS 17:08.19 8:34/M    
125 (< 5) 721 Michael Flores Kipp 3D Academy NE MS 17:08.35 8:34/M    
126 (> 7) 1150 Tanner Chapman Second Baptist MS 17:20.95 8:40/M    
127 (> 7) 1156 Jack Stahl Second Baptist MS 17:24.78 8:42/M    
128 98 539 Julio Nazario Houston YES Prep Fifth Ward MS 17:27.49 8:44/M    
129 99 1002 William Spires Pin Oak MS 17:28.20 8:44/M    
130 100 280 Trintin Hyden Hempstead MS 17:45.93 8:53/M    
131 101 275 Daniel Macedo Hempstead MS 17:52.85 8:56/M    
132 102 1721 Joel Perez YES Prep Northside MS 17:54.44 8:57/M    
133 103 741 Carlos Rodriguez KIPP Academy MS 18:00.62 9:00/M    
134 (< 5) 1677 Juan Castillo YES PREP North Forest MS 18:03.49 9:02/M    
135 104 740 Jonathan Rodriguez KIPP Academy MS 18:03.89 9:02/M    
136 (< 5) 243 Cody Baker Founders Christian MS 18:17.01 9:09/M    
137 105 758 Rogelio Moreno KIPP Connect MS 18:30.32 9:15/M    
138 106 276 Alexis Munos Hempstead MS 18:40.86 9:20/M    
139 107 673 Jaime Alvarado International Leadership - Houston MS 18:42.14 9:21/M    
140 108 1050 Andreas Cantu Post Oak MS 18:44.82 9:22/M    
141 (> 7) 751 Jaylain Barajas KIPP Connect MS 18:45.74 9:23/M    
142 (< 5) 234 Tyler Laughrey Foundation Preparatory Academy MS 18:57.81 9:29/M    
143 109 1564 Alessandro Cartegena Trinity Classical MS 18:57.93 9:29/M    
144 (> 7) 759 Tomas Ramirez KIPP Connect MS 19:08.19 9:34/M    
145 110 1718 Rolvin Colon YES Prep Northside MS 19:11.09 9:36/M    
146 111 281 Camani Kilpatrick Hempstead MS 19:18.33 9:39/M    
147 (> 7) 756 Oscar Monroy KIPP Connect MS 19:34.06 9:47/M    
148 112 678 Daniel Sararia International Leadership - Houston MS 19:37.13 9:49/M    
149 113 273 Jacob Butler Hempstead MS 19:39.70 9:50/M    
150 114 1388 Javier Cassis Tanglewood MS 19:48.78 9:54/M    
151 115 1720 Christian Lewis YES Prep Northside MS 19:53.34 9:57/M    
152 116 675 Joel Flores International Leadership - Houston MS 20:03.48 10:02/M    
153 (< 5) 1678 Alan Flores YES PREP North Forest MS 20:06.13 10:03/M    
154 117 536 Julian Lara Houston YES Prep Fifth Ward MS 20:16.83 10:08/M    
155 (> 7) 757 Manuel Moran KIPP Connect MS 20:19.14 10:10/M    
156 118 1055 Andy Walsh Post Oak MS 20:28.18 10:14/M    
157 (> 7) 760 Marcos Rios KIPP Connect MS 20:39.47 10:20/M    
158 119 1381 Trajan Lewis Tanglewood MS 20:59.86 10:30/M    
159 120 282 Emiliano Molina Hempstead MS 21:32.20 10:46/M    
160 (> 7) 1154 Sebastian Marquez Second Baptist MS 22:32.96 11:16/M    
161 121 537 Isaak Madrigal Houston YES Prep Fifth Ward MS 22:53.89 11:27/M    
162 122 538 Jeronimo Martinez Houston YES Prep Fifth Ward MS 24:16.14 12:08/M    
163 123 1723 Juan Zaldana YES Prep Northside MS 26:19.64 13:10/M    
164 (> 7) 764 Umair Shams KIPP Connect MS 26:27.55 13:14/M    
165 (< 5) 720 Daniel DeLeon Kipp 3D Academy NE MS 28:09.22 14:05/M    
166 124 742 Daniel Serrano KIPP Academy MS 29:29.40 14:45/M    

Final Team Results - Boys

Middle School Boys Navy Div

Team - Annunciation Orthodox MS

Finish Position - 1

Team Score (places): 48

Team Score (times): 1:01:23.48

Ave Time:12:16.70

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 30 Emmanuel Sgouros   1 1 11:30.67 11:30.67 0:00.00
2 29 Sam Randall   8 9 12:22.06 23:52.73 0:51.39
3 28 Kenny Moffet   10 19 12:23.13 36:15.86 0:52.46
4 31 Doug Suell   14 33 12:30.24 48:46.10 0:59.57
5 25 Wilson Bailey   15 48 12:37.38 1:01:23.48 1:06.71
6 27 Daniel Benz   (16) (64) 12:37.38 1:14:00.86 1:06.71
7 63 Nick Sullo   (29) (93) 13:12.97 1:27:13.83 1:42.30
8 26 Davis Barringer   More Than 7   13:20.98 1:40:34.81 1:50.31
9 35 Ethan Cardin   More Than 7   14:44.00 1:55:18.81 3:13.33
10 36 Daniel Colson   More Than 7   15:51.61 2:11:10.42 4:20.94

Team - Sealy MS

Finish Position - 2

Team Score (places): 80

Team Score (times): 1:03:21.90

Ave Time:12:40.38

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1108 Xavier Olvela?   3 3 12:06.59 12:06.59 0:00.00
2 1107 Daniel Medrano?   4 7 12:12.11 24:18.70 0:05.52
3 1115 Conner Krenek   6 13 12:16.33 36:35.03 0:09.74
4 1103 Julius Aguilar   33 46 13:22.40 49:57.43 1:15.81
5 1104 Logan Eschenburg   34 80 13:24.47 1:03:21.90 1:17.88
6 1112 Daniel Eschenburg   (60) (140) 14:30.26 1:17:52.16 2:23.67
7 1106 Ike Konvicka   (65) (205) 14:42.20 1:32:34.36 2:35.61

Team - St Thomas Episcopal MS

Finish Position - 3

Team Score (places): 94

Team Score (times): 1:03:49.23

Ave Time:12:45.85

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1292 Thomas Ramsey   7 7 12:18.23 12:18.23 0:00.00
2 1289 Jacob King   13 20 12:28.72 24:46.95 0:10.49
3 1294 Alex Wei   17 37 12:38.19 37:25.14 0:19.96
4 1291 Josh McLean   27 64 13:07.88 50:33.02 0:49.65
5 1288 Nathan Davis   30 94 13:16.21 1:03:49.23 0:57.98
6 1293 William Thames   (50) (144) 14:07.59 1:17:56.82 1:49.36
7 1302 Christian Lewis   (76) (220) 15:17.18 1:33:14.00 2:58.95

Team - St John's MS

Finish Position - 4

Team Score (places): 107

Team Score (times): 1:04:28.67

Ave Time:12:53.73

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1205 William Smith   9 9 12:22.71 12:22.71 0:00.00
2 1202 Jackson Harvey   11 20 12:24.54 24:47.25 0:01.83
3 1204 Russel Li   24 44 12:59.04 37:46.29 0:36.33
4 1206 Danny Wasserman   25 69 13:03.17 50:49.46 0:40.46
5 1203 Bobby Hlavinka   38 107 13:39.21 1:04:28.67 1:16.50
6 1207 Richard Zheng   (40) (147) 13:42.28 1:18:10.95 1:19.57
7 1224 Sam Humphries   (45) (192) 13:53.12 1:32:04.07 1:30.41
8 1201 Bo Farnell   More Than 7   14:11.14 1:46:15.21 1:48.43
9 1226 Matthew Johnston   More Than 7   14:25.08 2:00:40.29 2:02.37

Team - Yes Prep White Oak MS

Finish Position - 5

Team Score (places): 151

Team Score (times): 1:06:26.97

Ave Time:13:17.39

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1730 Jeferson Garcia   5 5 12:14.50 12:14.50 0:00.00
2 1733 Brandon Villafuerte   22 27 12:54.84 25:09.34 0:40.34
3 1727 Lizandro Bustamante   31 58 13:21.86 38:31.20 1:07.36
4 1728 Gerardo Charles   39 97 13:40.04 52:11.24 1:25.54
5 1731 Christopher Montano   54 151 14:15.73 1:06:26.97 2:01.23
6 1732 Michael Montano   (58) (209) 14:25.90 1:20:52.87 2:11.40
7 1729 Frank Espericuete   (84) (293) 15:49.66 1:36:42.53 3:35.16

Team - TH Rogers MS

Finish Position - 6

Team Score (places): 186

Team Score (times): 1:07:28.35

Ave Time:13:29.67

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1451 Shrikar Thangavel   2 2 11:43.16 11:43.16 0:00.00
2 1447 Jonathan Diaz   36 38 13:28.27 25:11.43 1:45.11
3 1508 Weifan Zhang   42 80 13:45.29 38:56.72 2:02.13
4 1457 Donald Bankston   51 131 14:09.00 53:05.72 2:25.84
5 1499 Matthew Soenjoto   55 186 14:22.63 1:07:28.35 2:39.47
6 1448 Carlos Gonzalez   (70) (256) 15:06.49 1:22:34.84 3:23.33
7 1449 Bruce Le   (71) (327) 15:09.86 1:37:44.70 3:26.70

Team - Second Baptist MS

Finish Position - 7

Team Score (places): 187

Team Score (times): 1:07:52.58

Ave Time:13:34.52

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1153 Daniel Klein   19 19 12:45.30 12:45.30 0:00.00
2 1151 Schuyler Clark   23 42 12:56.53 25:41.83 0:11.23
3 1155 Alek Moya   32 74 13:22.06 39:03.89 0:36.76
4 1158 Jimmy Smith   56 130 14:22.88 53:26.77 1:37.58
5 1159 Trace Tarkington   57 187 14:25.81 1:07:52.58 1:40.51
6 1157 Ben Longbottom   (78) (265) 15:18.78 1:23:11.36 2:33.48
7 1152 Samuel Ireland   (79) (344) 15:27.67 1:38:39.03 2:42.37
8 1150 Tanner Chapman   More Than 7   17:20.95 1:55:59.98 4:35.65
9 1156 Jack Stahl   More Than 7   17:24.78 2:13:24.76 4:39.48
10 1154 Sebastian Marquez   More Than 7   22:32.96 2:35:57.72 9:47.66

Team - Lanier MS

Finish Position - 8

Team Score (places): 191

Team Score (times): 1:08:03.46

Ave Time:13:36.69

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 831 Louis Gustafson   20 20 12:49.25 12:49.25 0:00.00
2 833 Hampton Pillsbury   37 57 13:34.66 26:23.91 0:45.41
3 832 Zain Hamdani   41 98 13:43.74 40:07.65 0:54.49
4 835 Luke Summer   46 144 13:57.82 54:05.47 1:08.57
5 830 Philip Gallagher   47 191 13:57.99 1:08:03.46 1:08.74
6 834 Logan Quintanilla   (49) (240) 14:06.11 1:22:09.57 1:16.86
7 829 Alexander Alt   (62) (302) 14:33.48 1:36:43.05 1:44.23

Team - Tanglewood MS

Finish Position - 9

Team Score (places): 197

Team Score (times): 1:08:38.05

Ave Time:13:43.61

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1385 John Stone   12 12 12:26.90 12:26.90 0:00.00
2 1384 Edgar Nunez   18 30 12:43.23 25:10.13 0:16.33
3 1383 Roberto Mendez   28 58 13:09.76 38:19.89 0:42.86
4 1382 Nicolas Lopez   48 106 14:04.04 52:23.93 1:37.14
5 1392 Zain Malik   91 197 16:14.12 1:08:38.05 3:47.22
6 1388 Javier Cassis   (114) (311) 19:48.78 1:28:26.83 7:21.88
7 1381 Trajan Lewis   (119) (430) 20:59.86 1:49:26.69 8:32.96

Team - St. John Paul II Catholic School MS

Finish Position - 10

Team Score (places): 262

Team Score (times): 1:10:54.76

Ave Time:14:10.95

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1338 Cookie O'Connor   26 26 13:04.54 13:04.54 0:00.00
2 1335 David DeVaull   43 69 13:46.87 26:51.41 0:42.33
3 1339 Diego Ramos   61 130 14:31.22 41:22.63 1:26.68
4 1337 Dan Garza   63 193 14:33.85 55:56.48 1:29.31
5 1341 Ethan Smith   69 262 14:58.28 1:10:54.76 1:53.74
6 1336 Michael DeVaull   (75) (337) 15:17.11 1:26:11.87 2:12.57
7 1340 Felipe Rivas   (83) (420) 15:48.60 1:42:00.47 2:44.06

Team - Pin Oak MS

Finish Position - 11

Team Score (places): 268

Team Score (times): 1:11:20.39

Ave Time:14:16.08

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 996 Dylan Ballard   21 21 12:53.24 12:53.24 0:00.00
2 997 Jason Beveridge   53 74 14:15.68 27:08.92 1:22.44
3 1001 Ahmad Johns   59 133 14:28.15 41:37.07 1:34.91
4 998 Vincent Chuo   67 200 14:49.46 56:26.53 1:56.22
5 999 Carter Dixon   68 268 14:53.86 1:11:20.39 2:00.62
6 1000 Landon Fisher   (93) (361) 16:32.82 1:27:53.21 3:39.58
7 1002 William Spires   (99) (460) 17:28.20 1:45:21.41 4:34.96

Team - KIPP Connect MS

Finish Position - 12

Team Score (places): 331

Team Score (times): 1:14:41.71

Ave Time:14:56.34

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 754 Edder Hernandez   44 44 13:52.73 13:52.73 0:00.00
2 763 Miguel Serna   52 96 14:10.58 28:03.31 0:17.85
3 765 Ander Vasquez   73 169 15:13.58 43:16.89 1:20.85
4 753 Max Hernandez   74 243 15:16.57 58:33.46 1:23.84
5 755 Esteban Jiminez   88 331 16:08.25 1:14:41.71 2:15.52
6 761 Kevin Rios   (96) (427) 16:59.09 1:31:40.80 3:06.36
7 758 Rogelio Moreno   (105) (532) 18:30.32 1:50:11.12 4:37.59
8 751 Jaylain Barajas   More Than 7   18:45.74 2:08:56.86 4:53.01
9 759 Tomas Ramirez   More Than 7   19:08.19 2:28:05.05 5:15.46
10 756 Oscar Monroy   More Than 7   19:34.06 2:47:39.11 5:41.33
11 757 Manuel Moran   More Than 7   20:19.14 3:07:58.25 6:26.41
12 760 Marcos Rios   More Than 7   20:39.47 3:28:37.72 6:46.74
13 764 Umair Shams   More Than 7   26:27.55 3:55:05.27 12:34.82

Team - Trinity Classical MS

Finish Position - 13

Team Score (places): 369

Team Score (times): 1:16:39.60

Ave Time:15:19.92

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1566 Clay Kennedy   35 35 13:25.64 13:25.64 0:00.00
2 1565 Andres Fernandez   77 112 15:18.37 28:44.01 1:52.73
3 1562 Samuel Anderson   80 192 15:31.59 44:15.60 2:05.95
4 1567 Carter Rapp   82 274 15:40.78 59:56.38 2:15.14
5 1563 Jeremiah Anderson   95 369 16:43.22 1:16:39.60 3:17.58
6 1564 Alessandro Cartegena   (109) (478) 18:57.93 1:35:37.53 5:32.29

Team - KIPP Academy MS

Finish Position - 14

Team Score (places): 432

Team Score (times): 1:22:07.79

Ave Time:16:25.56

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 738 Oluwatobiloba Ajala   64 64 14:39.80 14:39.80 0:00.00
2 737 Jovonie Lavake   72 136 15:11.64 29:51.44 0:31.84
3 739 Christian Ojeda   89 225 16:11.84 46:03.28 1:32.04
4 741 Carlos Rodriguez   103 328 18:00.62 1:04:03.90 3:20.82
5 740 Jonathan Rodriguez   104 432 18:03.89 1:22:07.79 3:24.09
6 742 Daniel Serrano   (124) (556) 29:29.40 1:51:37.19 14:49.60

Team - Post Oak MS

Finish Position - 15

Team Score (places): 460

Team Score (times): 1:23:04.47

Ave Time:16:36.89

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1054 Daniel Rosenstrauch   85 85 15:49.75 15:49.75 0:00.00
2 1051 Tyler Holland   86 171 15:53.16 31:42.91 0:03.41
3 1053 Isaak Townsend   87 258 16:02.69 47:45.60 0:12.94
4 1049 Gabriel Avritscher   94 352 16:34.05 1:04:19.65 0:44.30
5 1050 Andreas Cantu   108 460 18:44.82 1:23:04.47 2:55.07
6 1055 Andy Walsh   (118) (578) 20:28.18 1:43:32.65 4:38.43

Team - International Leadership - Houston

Finish Position - 16

Team Score (places): 482

Team Score (times): 1:28:41.65

Ave Time:17:44.33

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 674 Christian Felan   66 66 14:47.23 14:47.23 0:00.00
2 676 Basel Omar   81 147 15:31.67 30:18.90 0:44.44
3 673 Jaime Alvarado   107 254 18:42.14 49:01.04 3:54.91
4 678 Daniel Sararia   112 366 19:37.13 1:08:38.17 4:49.90
5 675 Joel Flores   116 482 20:03.48 1:28:41.65 5:16.25

Team - Hempstead MS

Finish Position - 17

Team Score (places): 508

Team Score (times): 1:29:50.83

Ave Time:17:58.17

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 284 Woody Woodrow   90 90 16:12.86 16:12.86 0:00.00
2 280 Trintin Hyden   100 190 17:45.93 33:58.79 1:33.07
3 275 Daniel Macedo   101 291 17:52.85 51:51.64 1:39.99
4 276 Alexis Munos   106 397 18:40.86 1:10:32.50 2:28.00
5 281 Camani Kilpatrick   111 508 19:18.33 1:29:50.83 3:05.47
6 273 Jacob Butler   (113) (621) 19:39.70 1:49:30.53 3:26.84
7 282 Emiliano Molina   (120) (741) 21:32.20 2:11:02.73 5:19.34

Team - YES Prep Northside MS

Finish Position - 18

Team Score (places): 547

Team Score (times): 1:40:26.70

Ave Time:20:05.34

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1722 Jacob Shields   97 97 17:08.19 17:08.19 0:00.00
2 1721 Joel Perez   102 199 17:54.44 35:02.63 0:46.25
3 1718 Rolvin Colon   110 309 19:11.09 54:13.72 2:02.90
4 1720 Christian Lewis   115 424 19:53.34 1:14:07.06 2:45.15
5 1723 Juan Zaldana   123 547 26:19.64 1:40:26.70 9:11.45

Team - Houston YES Prep Fifth Ward MS

Finish Position - 19

Team Score (places): 550

Team Score (times): 1:41:25.63

Ave Time:20:17.13

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 535 Alfonso Amador   92 92 16:31.28 16:31.28 0:00.00
2 539 Julio Nazario   98 190 17:27.49 33:58.77 0:56.21
3 536 Julian Lara   117 307 20:16.83 54:15.60 3:45.55
4 537 Isaak Madrigal   121 428 22:53.89 1:17:09.49 6:22.61
5 538 Jeronimo Martinez   122 550 24:16.14 1:41:25.63 7:44.86

Team - East Bernard MS

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 199 Mason Crist   Less Than 5   12:22.41 12:22.41 0:00.00
2 200 Ryan Kelly   Less Than 5   16:58.70 29:21.11 4:36.29
3 202 Nathan Kramr   Less Than 5   17:05.72 46:26.83 4:43.31

Team - Faith West Academy MS

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 217 Kyle Evans   Less Than 5   12:17.05 12:17.05 0:00.00
2 219 Gabe Salas   Less Than 5   13:29.67 25:46.72 1:12.62
3 218 Evan Parkerson   Less Than 5   13:33.77 39:20.49 1:16.72

Team - Foundation Preparatory Academy MS

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 233 Drew Cameron   Less Than 5   13:13.65 13:13.65 0:00.00
2 234 Tyler Laughrey   Less Than 5   18:57.81 32:11.46 5:44.16

Team - Founders Christian MS

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 243 Cody Baker   Less Than 5   18:17.01 18:17.01 0:00.00

Team - Kipp 3D Academy NE MS

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 722 Francisco Gonzalez   Less Than 5   14:49.39 14:49.39 0:00.00
2 725 Alexis Romero   Less Than 5   14:53.31 29:42.70 0:03.92
3 721 Michael Flores   Less Than 5   17:08.35 46:51.05 2:18.96
4 720 Daniel DeLeon   Less Than 5   28:09.22 1:15:00.27 13:19.83

Team - Logos Preparatory Academy MS

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 895 Luke Mason   Less Than 5   11:40.45 11:40.45 0:00.00
2 894 Samuel Hobbs   Less Than 5   14:04.12 25:44.57 2:23.67
3 896 Caleb Watt   Less Than 5   16:36.53 42:21.10 4:56.08

Team - Lutheran South Academy MS

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 900 Matthew Gaitan   Less Than 5   13:26.06 13:26.06 0:00.00
2 899 Marcus Gaitan   Less Than 5   13:36.27 27:02.33 0:10.21
3 904 Stephen Momeier   Less Than 5   14:28.91 41:31.24 1:02.85
4 897 Wyatt Carranco   Less Than 5   15:57.40 57:28.64 2:31.34

Team - St Mark Lutheran MS

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1253 Jacob Young   Less Than 5   13:19.56 13:19.56 0:00.00
2 1250 Gavin Johnson   Less Than 5   16:00.91 29:20.47 2:41.35

Team - YES PREP North Forest MS

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1680 Rodrigo Silva   Less Than 5   16:12.33 16:12.33 0:00.00
2 1681 Abram Torres   Less Than 5   16:52.20 33:04.53 0:39.87
3 1677 Juan Castillo   Less Than 5   18:03.49 51:08.02 1:51.16
4 1678 Alan Flores   Less Than 5   20:06.13 1:11:14.15 3:53.80

Team - YES Prep-East End MS

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1736 James Moreno   Less Than 5   15:21.12 15:21.12 0:00.00
2 1737 Reynaldo Raya   Less Than 5   15:37.32 30:58.44 0:16.20

Overall Finish List - Girls

Middle School Boys Navy Div

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace    
1 (< 5) 714 Leidy Martinez Kipp 3D Academy NE MS 13:27.00 6:44/M    
2 (< 5) 513 Danna Rodriguez Houston YES Prep Fifth Ward MS 16:17.71 8:09/M    
3 (< 5) 519 Destiny Meeks Houston YES Prep Fifth Ward MS 21:59.09 11:00/M    

Final Team Results - Girls

Middle School Boys Navy Div

Team - Houston YES Prep Fifth Ward MS

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 513 Danna Rodriguez   Less Than 5   16:17.71 16:17.71 0:00.00
2 519 Destiny Meeks   Less Than 5   21:59.09 38:16.80 5:41.38

Team - Kipp 3D Academy NE MS

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 714 Leidy Martinez   Less Than 5   13:27.00 13:27.00 0:00.00