2017 Texas Star Triathlon

Age Group Results

July 08, 2017


Results By Run Houston Timing (www.runhoustontiming.net) Run Houston Timing


Sprint Men: Top Finishers 1-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79
Sprint Women: Top Finishers 1-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 75-79
Teams 0-99
Elite Men: 0-99
Elite Women:
Athena Men:
Athena Women: 0-99
Clydesdales Men: 0-99
Clydesdales Women:
Texas High School Championships Men: 0-99
Texas High School Championships Women: 0-99
Texas HS Championship Teams 0-99
Unattached Men:
Unattached Women: 0-99

Sprint

Top

Female Open Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 (BO) ------- Bike ------- T2 (RO) ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 26 JULIANA KREPSKY Spring TX 159 40 1 5:16.4 1:27.8 1 32:05.7 1:08.7 1 27:43.9 1:07:42.7  
 
Top

Female 15 and Under

  Overall     ------- Swim ------- T1 (BO) ------- Bike ------- T2 (RO) ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 34 Eddye Abrams BALL LA 40 15 1 5:30.3 1:06.3 1 35:57.4 1:24.8 1 25:27.3 1:09:26.2  
2 59 Avery Ottenwalder HOUSTON TX 99 14 2 5:53.1 1:18.9 2 35:57.6 1:35.5 2 31:34.1 1:16:19.3  
3 102 Hannah Foster Conroe TX 143 14 3 7:10.5 3:53.5 3 39:14.9 1:37.9 3 35:56.0 1:27:53.1  
 
Top

Female 16 to 19

  Overall     ------- Swim ------- T1 (BO) ------- Bike ------- T2 (RO) ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 32 Alyssa Rabie PINEVILLE LA 77 18 3 6:03.7 1:06.1 4 39:26.6 0:36.1 1 21:52.0 1:09:04.8  
2 36 Elizabeth Fogarty Sugar Land TX 51 19 2 4:55.8 0:39.1 1 35:03.6 0:40.2 2 28:15.0 1:09:33.8  
3 44 Tori Boyle Shreveport LA 11 19 1 4:18.0 0:37.5 2 35:49.1 0:43.5 3 29:13.2 1:10:41.5  
4 87 Nicole Cheng HUMBLE TX 178 19 4 7:54.7 2:50.8 3 37:24.6 1:30.5 4 33:16.1 1:22:56.8  
 
Top

Female 20 to 24

  Overall     ------- Swim ------- T1 (BO) ------- Bike ------- T2 (RO) ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 46 Kelly Teague Houston TX 45 23 1 4:56.9 1:25.7 1 35:44.9 1:53.7 1 27:39.9 1:11:41.4  
2 80 Audrey Stein Houston TX 38 24 2 5:11.1 1:41.6 2 40:21.3 1:18.9 2 32:53.7 1:21:26.8  
 
Top

Female 25 to 29

  Overall     ------- Swim ------- T1 (BO) ------- Bike ------- T2 (RO) ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 67 Heather Burrell Austin TX 68 27 3 6:23.8 1:53.8 1 33:57.2 1:53.4 3 33:53.5 1:18:02.0  
2 78 Cashel Discepola Spring TX 82 27 2 6:00.2 42:34.8       1 31:36.0 1:20:11.1  
3 94 Alexandra Pitt Spring TX 141 26 4 7:33.1 2:23.8 3 39:43.3 1:44.4 2 32:28.9 1:23:53.7  
4 112 Kendall DeLue the woodlands TX 197 25 1 5:19.7 2:39.7 2 36:43.5 2:30.8 4 46:20.1 1:33:34.1  
 
Top

Female 30 to 34

  Overall     ------- Swim ------- T1 (BO) ------- Bike ------- T2 (RO) ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 29 Ashley Bond Conroe TX 66 33 4 5:40.1 1:15.4 1 32:05.8 1:08.1 2 28:29.0 1:08:38.7  
2 42 Heather Henley The woodlands TX 85 32 2 5:08.4 40:59.6       1 24:15.7 1:10:23.8  
3 48 Kellie Baird Conroe TX 29 34 1 4:29.4 1:27.3 3 34:33.5 0:52.0 4 30:49.6 1:12:12.0  
4 54 Josephine Meares Houston TX 89 31 3 5:39.3 1:37.1 4 35:34.0 1:12.0 3 30:04.2 1:14:06.7  
5 71 Amy Burrell Cleveland TX 58 30 5 5:54.8 1:31.5 2 34:27.4 1:48.9 6 35:28.0 1:19:10.7  
6 98 Divya Parambi Houston TX 96 33 7 7:13.8 3:24.4 5 37:31.3 1:35.1 5 35:20.5 1:25:05.3  
7 101 Dana Anthony conroe TX 91 31 6 6:10.2 1:48.4 6 39:28.1 1:05.8 7 38:08.5 1:26:41.2  
8 128 Leah Blevins The Woodlands TX 153 34 8 9:01.0 3:39.3 7 48:27.5 2:59.3 8 51:21.0 1:55:28.3  
 
Top

Female 35 to 39

  Overall     ------- Swim ------- T1 (BO) ------- Bike ------- T2 (RO) ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 30 Aly Jacobs The Woodlands TX 63 35 2 5:49.5 1:22.6 1 31:40.9 1:27.4 1 28:32.8 1:08:53.4  
2 62 Elizabeth Lafferty Spring TX 187 38 4 6:53.7 1:04.1 2 35:53.0 0:50.6 4 32:37.8 1:17:19.4  
3 69 Naomi Pipes Katy TX 98 35 3 6:48.9 1:52.4 3 38:20.8 1:32.0 2 30:04.4 1:18:38.8  
4 88 Lisa Branden KATY TX 67 35 1 5:38.7 3:23.4 4 39:05.5 3:08.6 3 31:41.2 1:22:57.5  
5 117 Ellen Lukert Spring TX 122 39 5 7:10.9 2:46.1 6 45:47.6 1:24.6 7 41:33.3 1:38:42.7  
6 120 Renee Fields Spring TX 156 39 6 9:19.8 5:14.7 5 41:14.8 2:07.2 8 43:10.7 1:41:07.4  
7 122 Scarlett Giron Houston TX 173 38 8 11:22.8 3:48.9 7 46:35.5 2:32.3 5 37:34.6 1:41:54.2  
8 124 Marylou Rodarte The Woodlands TX 163 36 7 11:04.0 2:43.5 8 49:25.8 1:16.2 6 39:29.1 1:43:58.8  
 
Top

Female 40 to 44

  Overall     ------- Swim ------- T1 (BO) ------- Bike ------- T2 (RO) ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 43 Veronica Montalvo montgomery TX 190 40 2 6:55.2 1:27.6 2 33:49.1 1:04.9 2 27:16.3 1:10:33.4  
2 49 Sarah M Klesel League City TX 60 43 1 6:16.9 1:29.9 3 34:46.0 1:31.1 3 28:08.3 1:12:12.5  
3 50 Adrienne Amy Atkinson Conroe TX 102 42 3 8:21.2 2:28.0 1 32:39.2 1:58.2 1 26:57.5 1:12:24.3  
4 79 Brandy Sambirsky SPRING TX 137 44 4 8:52.1 2:15.5 4 37:04.9 2:24.1 5 30:12.5 1:20:49.2  
5 103 Jennifer Madsen Houston TX 160 41 5 10:36.1 2:22.2 5 39:04.9 1:34.9 6 34:38.0 1:28:16.2  
6 105 Ngoc Nguyen SPRING TX 181 40 6 10:42.1 3:48.7 6 42:06.0 3:47.9 4 29:18.0 1:29:42.9  
 
Top

Female 45 to 49

  Overall     ------- Swim ------- T1 (BO) ------- Bike ------- T2 (RO) ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 65 jennifer bedore montgomery TX 56 47 1 4:58.4 2:36.8 4 40:17.8 1:23.9 2 28:31.9 1:17:49.0  
2 66 Marion Horn Conroe TX 74 49 2 6:40.1 3:16.7 1 38:02.2 1:34.9 1 28:27.1 1:18:01.2  
3 86 Linda Causey Bryan TX 69 48 6 9:03.7 3:54.9 3 38:57.4 1:33.1 3 29:24.6 1:22:53.9  
4 93 Kim Chometsky Spring TX 128 45 3 7:24.7 2:40.0 2 38:53.8 2:09.9 4 32:42.6 1:23:51.1  
5 113 Jennifer FitzSullivan Tomball TX 144 49 5 7:59.9 2:12.1 5 42:37.9 1:59.5 5 40:04.2 1:34:53.8  
6 116 Caroline Hafling Houston TX 132 45 4 7:29.9 47:39.5     0:50.0 7 40:53.7 1:36:53.2  
7 130 Lisa Wheeler Tomball TX 151 48 8 15:26.7 6:11.8 6 54:17.4 2:48.3 6 40:45.6 1:59:30.0  
8 132 Tracy Belt Daisetta TX 169 48 7 12:00.5 5:36.9 7 58:02.0 6:17.9 8 47:30.9 2:09:28.3  
 
Top

Female 50 to 54

  Overall     ------- Swim ------- T1 (BO) ------- Bike ------- T2 (RO) ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 47 Karen Goodwin The Woodlands TX 84 50 3 6:40.2 1:02.4 2 35:52.8 0:50.5 1 27:26.5 1:11:52.4  
2 61 Pam Calvert Montgomery TX 101 51 1 6:32.3 1:52.4 1 35:47.2 1:30.4 3 31:29.6 1:17:12.0  
3 70 Noel Green Dobbin TX 26 51 2 6:37.6 1:14.9 4 37:31.1 1:07.7 4 32:23.8 1:18:55.2  
4 76 Diana van Brandwijk Conroe TX 165 54 5 8:32.8 2:46.7 3 36:53.2 1:24.4 2 29:54.3 1:19:31.6  
5 107 Leah Nelson Montgomery TX 136 51 4 7:00.5 1:31.5 5 40:31.6 1:38.1 5 39:15.1 1:29:57.0  
6 131 Liza Clark Spring TX 174 53 7 13:02.6 2:48.1 7 58:48.0 1:49.7 6 47:11.5 2:03:40.0  
7 133 Leeane Lankford LIBERTY TX 172 51 6 12:29.4 5:38.4 6 58:20.2 5:55.2 7 47:32.4 2:09:55.8  
 
Top

Female 55 to 59

  Overall     ------- Swim ------- T1 (BO) ------- Bike ------- T2 (RO) ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 28 Mary Citro Montgomery TX 70 58 2 6:57.0 1:36.4 1 32:29.3 1:43.1 1 25:35.1 1:08:21.0  
2 84 Dana Whitaker Montgomery TX 79 56 1 6:45.7 1:40.2 2 35:36.2   2 38:37.9 1:22:40.1  
3 104 Kim Reid Oak Ridge North TX 78 57 3 6:57.5 2:31.5 3 36:50.8 2:58.9 3 39:41.8 1:29:00.8  
4 119 Debby Nichols Brenham TX 182 58 5 10:17.8 2:17.4 4 44:25.6 2:19.0 4 41:27.1 1:40:46.9  
5 129 Kim Bowden Hockley TX 92 57 4 9:39.4 4:39.4 5 49:25.2 2:25.6 5 53:00.4 1:59:10.1  
 
Top

Female 60 to 64

  Overall     ------- Swim ------- T1 (BO) ------- Bike ------- T2 (RO) ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 89 Margaret Mcquiggan houston TX 118 60 2 8:39.3 3:07.1 1 36:11.1 1:57.8 1 33:06.5 1:23:01.9  
2 97 Donna Moran Willis TX 111 61 1 7:03.1 2:18.0 2 39:49.8 0:48.1 2 34:24.9 1:24:24.0  
 
Top

Female 65 to 69

  Overall     ------- Swim ------- T1 (BO) ------- Bike ------- T2 (RO) ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 51 Robyn Broes magnolia TX 86 65 1 7:05.0 1:30.7 1 34:37.4 1:23.1 1 28:23.3 1:12:59.7  
2 126 Carolyn McCarthy The Woodlands TX 161 65 2 10:24.0 3:06.0 2 44:35.0 3:17.1 2 45:33.3 1:46:55.6  
 
Top

Female 75 to 79

  Overall     ------- Swim ------- T1 (BO) ------- Bike ------- T2 (RO) ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 121 Chris Gause Spring TX 131 76 1 8:33.6 2:35.3 1 42:01.8 2:38.9 1 45:40.5 1:41:30.3  
 
Top

Male Open Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 (BO) ------- Bike ------- T2 (RO) ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 1 Benjamin Beard ALEXANDRIA LA 6 16 1 4:12.9 0:44.0 1 27:42.5 0:43.3 1 18:44.9 52:07.8  
 
Top

Male 15 and Under

  Overall     ------- Swim ------- T1 (BO) ------- Bike ------- T2 (RO) ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 6 BRADEN SCALISI ALEXANDRIA LA 33 15 3 4:58.0 1:01.2 5 36:44.8 0:56.5 1 16:07.2 59:47.9  
2 13 Aiden Crowell Longleaf LA 32 11 4 5:01.5 0:41.1 2 33:44.4 0:36.2 4 23:07.1 1:03:10.4  
3 15 Charles Beard ALEXANDRIA LA 23 12 5 5:35.1 0:50.7 4 34:25.2 0:51.6 2 21:56.3 1:03:39.1  
4 19 Eli Watkins ALEXANDRIA LA 17 14 2 4:44.7 1:00.6 3 34:05.4 1:04.2 6 24:09.1 1:05:04.1  
5 38 Chase Nutt CONROE TX 88 14 6 6:00.0 1:25.4 6 38:38.1 0:47.5 3 23:01.2 1:09:52.4  
6 56 Carson Connard SPRING TX 1 15 1 2:26.6 1:22.2 1 32:13.9 0:58.9 7 31:28.9 1:14:30.7 6:00
7 83 Jacob Zimmerman Tomball TX 117 13 9 8:52.5 1:43.4 8 46:22.3 0:52.0 5 24:03.2 1:21:53.6  
8 108 Michael Watkins Alexandria LA 166 9 8 8:24.6 1:38.8 7 40:42.6 1:09.4 9 38:25.4 1:30:20.9  
9 123 Blaine Eckert Conroe TX 90 12 7 6:31.7 3:20.5 9 53:01.0 1:50.4 8 37:36.8 1:42:20.6  
 
Top

Male 16 to 19

  Overall     ------- Swim ------- T1 (BO) ------- Bike ------- T2 (RO) ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 2 Juan Restrepo The woodlands TX 10 19 1 3:15.7 0:34.6 1 27:37.1 0:28.5 1 22:06.1 54:02.0  
2 27 Bryan Foster Conroe TX 146 19 2 7:45.0 1:39.8 2 32:12.9 0:43.5 2 25:51.9 1:08:13.3  
 
Top

Male 20 to 24

  Overall     ------- Swim ------- T1 (BO) ------- Bike ------- T2 (RO) ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 3 Jace Aloway Montgomery TX 5 21 1 3:35.7 0:37.2 1 29:35.7 0:43.3 1 22:38.6 57:10.6  
2 74 Hamilton Davis BEAUMONT TX 129 21 3 15:10.6         3 1:04:14.4 1:19:25.0  
3 85 Michael Borski TOMBALL TX 127 24 2 8:52.9 3:01.6 2 39:43.4 1:10.8 2 29:55.4 1:22:44.4  
 
Top

Male 25 to 29

  Overall     ------- Swim ------- T1 (BO) ------- Bike ------- T2 (RO) ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 4 Justin Bui The Woodlands TX 24 29 2 4:49.4 0:44.4     31:25.9 1 20:59.5 57:59.4  
2 20 Dillon Hudson The Woodlands TX 19 26 1 4:19.0 1:43.4 2 31:50.6 1:19.3 3 26:03.9 1:05:16.4  
3 23 James Ingle Conroe TX 49 26 3 5:44.2 2:04.8 1 31:27.9 0:58.2 2 25:51.7 1:06:07.0  
4 81 Kyle Fornet Kingwood TX 121 28 4 6:12.7 2:18.0 3 35:21.3 1:19.9 6 36:18.0 1:21:30.1  
5 91 Mitch Horn Austin TX 134 28 6 8:44.3 3:36.7 4 39:58.5 1:34.8 4 29:13.4 1:23:07.9  
6 115 xun yu Houston TX 138 27 5 7:02.2 5:10.5 5 44:52.3 2:54.6 5 35:15.4 1:35:15.2  
 
Top

Male 30 to 34

  Overall     ------- Swim ------- T1 (BO) ------- Bike ------- T2 (RO) ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 25 Matt Harding Conroe TX 42 30 1 6:06.6 2:47.7 1 32:34.4 2:23.2 1 23:48.2 1:07:40.3  
2 134 Kevin Haley Liberty TX 157 30 2 14:04.5 5:35.3 2 58:19.3 6:00.2 2 47:33.2 2:11:32.7  
 
Top

Male 35 to 39

  Overall     ------- Swim ------- T1 (BO) ------- Bike ------- T2 (RO) ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 18 Tim Szafran Katy TX 34 35 1 4:44.6 1:49.0 1 31:21.8 1:18.3 2 25:01.3 1:04:15.1  
2 22 Matthew Olmstead Spring TX 31 38 3 5:30.2 1:43.1 2 32:31.5 1:15.3 1 24:59.0 1:05:59.3  
3 60 Andrew Fuller Spring TX 52 36 2 5:28.8 2:32.9 4 36:11.7 2:04.4 3 30:01.9 1:16:20.0  
4 64 Paul Vaughan Sioux Falls SD 192 35 4 7:46.6 1:57.9 3 32:47.1 2:28.5 4 32:47.9 1:17:48.2  
 
Top

Male 40 to 44

  Overall     ------- Swim ------- T1 (BO) ------- Bike ------- T2 (RO) ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 10 Chris Madsen HOUSTON TX 54 44 5 6:10.9 1:41.2 3 31:56.9 1:05.2 1 21:23.9 1:02:18.2  
2 17 Kyle Scott Spring TX 28 40 1 4:44.4 1:12.6 5 32:10.6 1:23.1 2 24:29.8 1:04:00.6  
3 24 Michael Battle Cypress TX 126 40 4 6:06.1 1:09.4 1 31:19.8 1:40.3 4 26:14.8 1:06:30.6  
4 31 Chris Connard The Woodlands TX 25 43 2 5:58.7 0:47.7 8 33:15.7 1:24.4 7 27:28.6 1:08:55.2  
5 33 Fred Martin Montogmery TX 97 44 11 8:00.5 2:06.8 7 32:41.6 1:16.8 3 25:20.3 1:09:26.2  
6 35 Kenneth Rademacher Cleveland TX 185 40 6 6:13.5 1:13.2 2 31:26.9 1:44.1 8 28:54.6 1:09:32.4  
7 39 Matthew Foster Conroe TX 108 41 9 7:37.5 1:38.9 6 32:25.5 0:51.1 6 27:20.9 1:09:54.1  
8 40 RYAN WINKLER Spring TX 55 44 7 6:45.8 1:46.4 9 33:16.8 1:07.0 5 27:01.5 1:09:57.6  
9 45 Zach Clark Woodlands TX 81 40 3 6:05.7 1:23.5 4 32:01.0 1:46.0 10 30:00.4 1:11:16.8  
10 96 David Caldwell The Woodlands TX 107 42 8 7:05.0 2:28.1 11 39:28.6 1:21.3 11 33:44.8 1:24:08.0  
11 106 Stephen Yuen Houston TX 183 43 10 7:52.6 6:59.5 13 42:00.0 3:45.3 9 29:17.9 1:29:55.4  
12 110 Richard Zambrano WILLIS TX 139 42 14 10:43.8 4:55.4 10 35:52.4 2:44.7 13 37:52.5 1:32:08.9  
13 118 Stephen Cheng Humble TX 179 44 13 10:32.6 3:29.9 12 39:46.7 2:24.0 14 43:58.7 1:40:12.2  
14 125 Andrew Eckert Conroe TX 65 42 12 9:36.3 3:21.5 14 53:00.7 1:49.3 12 37:36.8 1:45:24.7  
 
Top

Male 45 to 49

  Overall     ------- Swim ------- T1 (BO) ------- Bike ------- T2 (RO) ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 5 Francisco Sanchez montgomery TX 189 45 1 4:17.6 1:03.1 1 29:16.4 0:57.6 3 22:28.1 58:02.9  
2 11 Gordon Irving Houston TX 48 49 5 5:59.1 1:05.9 4 33:04.7   2 22:25.9 1:02:35.8  
3 14 John Righi The Woodlands TX 61 46 4 5:41.1 1:18.9 2 30:38.2 1:01.7 7 24:39.5 1:03:19.6  
4 16 Alfredo Balli México city INTL STATE 103 46 7 6:08.9 1:27.2 6 33:41.0 1:42.9 1 20:46.3 1:03:46.5  
5 21 Kevin Kilkeary the woodlands TX 80 47 2 5:10.7 1:24.0 9 35:21.0 0:54.5 4 22:36.9 1:05:27.3  
6 37 Todd Hunter The Woodlands TX 191 49 13 8:21.0 2:52.1 7 34:23.4 1:05.7 5 22:59.0 1:09:41.4  
7 41 Chris Fitzgerald MAGNOLIA TX 171 45 12 8:20.5 1:55.5 3 31:24.5 1:24.5 9 26:56.5 1:10:01.7  
8 55 TONY WRIGHT TOMBALL TX 116 46 9 6:29.4 3:30.0 13 36:51.9 2:17.4 8 25:03.2 1:14:12.2  
9 58 Jeff Tomz The Woodlands TX 62 46 3 5:37.8 2:40.1 12 36:26.2 1:22.8 10 29:07.9 1:15:14.9  
10 63 Robert Rosenquist conroe TX 150 46 10 6:55.3 2:03.2 8 34:54.3 3:09.7 11 30:34.0 1:17:36.6  
11 72 Matt Wilson Houston TX 94 48 16 10:40.6 4:18.5 16 38:32.3 1:38.3 6 24:02.1 1:19:11.9  
12 77 Chris Eklof Houston TX 125 48 11 8:09.2 2:08.0 11 36:20.6 1:06.2 13 31:52.2 1:19:36.3  
13 90 Don Karamihan Humble TX 180 47 15 9:51.3 2:52.6 15 37:33.5 1:09.4 12 31:36.8 1:23:03.7  
14 92 Jasper Chan HUMBLE TX 176 46 14 9:08.6 2:05.8 10 36:03.5 1:00.0 14 35:12.3 1:23:30.3  
15 99 Eric Siebert Houston TX 113 47 8 6:27.1 3:39.7 5 33:14.9 3:57.8 16 38:12.9 1:25:32.6  
16 100 Deane Hafling Houston TX 47 47 6 6:05.7 2:36.4 14 37:30.0 2:18.5 15 37:47.0 1:26:17.8  
 
Top

Male 50 to 54

  Overall     ------- Swim ------- T1 (BO) ------- Bike ------- T2 (RO) ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 7 terry garrett Houston TX 83 54 2 6:35.9 1:52.7 1 30:30.9 1:06.0 1 20:42.0 1:00:47.7  
2 12 Richard Tramm Spring TX 59 52 1 6:09.9 1:26.2 2 31:09.2 0:56.5 2 22:59.5 1:02:41.5  
3 57 Jimmy Hintz spring TX 188 53 4 6:56.8 2:11.3 3 32:01.3 1:56.3 5 32:05.1 1:15:11.0  
4 73 Henk Kool Conroe TX 158 54 6 8:45.5 3:00.1 4 34:33.5 2:21.4 4 30:38.2 1:19:18.9  
5 82 Bobby Brennan Montgomery TX 105 50 3 6:56.6 2:19.9 6 41:26.0 1:14.8 3 29:36.3 1:21:33.8  
6 111 Jeffrey Sanchez magnolia TX 164 54 5 7:57.1 4:19.1 5 36:35.5 2:01.2 6 41:33.1 1:32:26.2  
 
Top

Male 55 to 59

  Overall     ------- Swim ------- T1 (BO) ------- Bike ------- T2 (RO) ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 9 Josh Rubin Humble TX 50 57 1 5:52.2 0:51.9 1 30:35.1 1:04.3 1 23:46.3 1:02:09.9  
2 114 Dwayne McGee KINGWOOD TX 110 57 2 7:44.3 3:11.1 2 45:56.6 1:22.8 2 36:55.1 1:35:10.1  
 
Top

Male 60 to 64

  Overall     ------- Swim ------- T1 (BO) ------- Bike ------- T2 (RO) ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 75 Jared Gould The Woodlands TX 73 60 1 6:57.4 3:07.4 1 34:44.0 1:59.3 1 32:41.9 1:19:30.2  
 
Top

Male 65 to 69

  Overall     ------- Swim ------- T1 (BO) ------- Bike ------- T2 (RO) ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 8 Michael S Dwyer The Woodlands TX 36 68 1 5:25.4 1:18.7 1 30:37.5 1:12.6 1 23:00.8 1:01:35.2  
2 53 Alfredo Locht montgomery TX 53 67 3 7:04.7 1:23.9 3 34:48.3 1:29.8 2 29:06.2 1:13:53.1  
3 68 ROBERT BULLARD the woodlands TX 87 67 2 6:34.6 1:56.2 2 34:01.3 1:30.6 3 34:02.7 1:18:05.7  
4 109 Jimmy Dunham college station TX 71 69 4 7:44.9 4:59.1 4 39:53.4 1:09.9 4 36:47.8 1:30:35.3  
5 127 Robb Murphy houston TX 135 67 5 8:09.9 3:25.5 5 47:16.8 3:23.1 5 48:00.4 1:50:16.0  
 
Top

Male 70 to 74

  Overall     ------- Swim ------- T1 (BO) ------- Bike ------- T2 (RO) ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 52 David Holsey Spring TX 64 71 1 6:07.9 1:11.9 1 32:50.2 1:28.1 1 31:43.3 1:13:21.6  
 
Top

Male 75 to 79

  Overall     ------- Swim ------- T1 (BO) ------- Bike ------- T2 (RO) ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 95 Joe Rivera The Woodlands TX 149 77 1 10:11.6 1:51.7 1 35:43.2 1:49.5 1 34:21.1 1:23:57.2  
 

Teams

Top

Mixed 0-99

  Overall     ------- Swim ------- T1 (BO) ------- Bike ------- T2 (RO) ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 1 John Applewhite 154 18 1 8:06.7 1:13.5 1 56:42.9 0:35.2 1 26:07.1 1:32:45.6  
 

Elite

Top

Male 0-99

  Overall     ------- Swim ------- T1 (BO) ------- Bike ------- T2 (RO) ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 1 Jack Alexander Conroe TX 7 63 2 4:21.5 0:51.7 1 27:00.3 0:50.7 1 22:39.0 55:43.4  
2 2 Jacob McCauley Montgomery TX 4 21 1 3:33.7 1:08.1 2 30:40.2 0:49.2 2 24:34.8 1:00:46.1  
 

Athena

Top

Female 99 and Under

  Overall     ------- Swim ------- T1 (BO) ------- Bike ------- T2 (RO) ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 1 Kathy Morris Conroe TX 123 53 2 7:11.2 1:23.8 1 32:58.9 1:20.8 2 35:13.4 1:18:08.4  
2 2 Nicole Morgan The Woodlands TX 39 26 7 26:14.8         5 53:41.3 1:19:56.1  
3 3 Tiffany Barnes Spring TX 104 37 6 9:28.3 2:27.0 2 39:18.1 1:14.0 1 33:56.5 1:26:24.1  
4 4 Krysten Lerchbacker Magnolia TX 43 31 1 5:15.6 2:27.0 6 50:17.9 1:30.7 3 46:08.9 1:45:40.2  
5 5 Teresa Marianos Keller TX 140 57 5 8:37.5 3:03.8 4 42:15.1 2:54.1 4 53:26.3 1:50:17.0  
6 6 Alison Story Conroe TX 114 44 3 7:26.4 3:19.1 5 48:49.3 2:38.1 6 54:06.4 1:56:19.5  
7 7 Monica Wright Spring TX 142 56 4 8:20.4 2:32.4 3 41:10.0 3:16.1 7 1:09:19.0 2:04:38.0  
 

Clydesdales

Top

Male 99 and Under

  Overall     ------- Swim ------- T1 (BO) ------- Bike ------- T2 (RO) ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 1 Byron Moore Spring TX 37 39 1 4:33.0 1:21.5 1 28:03.8 1:08.5 1 24:20.0 59:27.0  
2 2 Steve Tucker Montgomery TX 46 43 2 4:38.1 1:15.4 7 37:23.1 0:58.5 2 24:30.1 1:08:45.5  
3 3 Jonathan Vance The woodlands TX 115 31 3 5:33.4 2:45.5 3 34:48.6 2:11.0 3 31:04.7 1:16:23.4  
4 4 Ryan Owen Houston TX 167 35 7 9:41.1 2:33.2 5 35:58.1 1:17.6 4 33:46.0 1:23:16.1  
5 5 Bj Powers deerpark TX 112 42 4 5:42.4 2:15.9 2 33:08.1 1:49.0 8 40:42.9 1:23:38.6  
6 6 Shawn Jaffray Dickinson TX 93 43 5 6:38.9 2:28.6 9 41:30.7 1:15.0 5 35:24.3 1:27:17.7  
7 7 Daniel Pena Conroe TX 184 41 9 10:02.2 2:34.7 8 37:34.8 2:34.3 6 37:27.6 1:30:13.8  
8 8 Jeff Smith conroe TX 124 50 6 9:01.1 3:16.2 4 35:57.0 3:36.8 7 40:02.9 1:31:54.3  
9 9 Tim Payne Conroe TX 147 45 8 9:46.0 3:30.4 6 36:53.1 3:36.6 9 44:09.9 1:37:56.2  
 

Texas High School Championships

Top

Female 99 and Under

  Overall     ------- Swim ------- T1 (BO) ------- Bike ------- T2 (RO) ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 6 Madeline Hernandez SUGAR LAND TX 16 19 3 4:42.0 0:50.7 1 34:08.4 0:29.4 1 24:43.5 1:04:54.1  
2 8 Sarah Dillard Spring TX 3 18 1 4:00.5 1:24.9 2 35:06.8 0:44.5 2 25:19.8 1:06:36.6  
3 9 Savannah Griffin Cypress TX 15 17 2 4:22.2 1:04.1 3 35:49.3 1:11.7 3 26:56.1 1:09:23.5  
4 10 Chloe Tondera HOUSTON TX 21 16 4 4:45.2 1:02.1 4 38:36.7 0:28.3 5 33:22.1 1:18:14.5  
5 11 Kate Hester Bellaire TX 95 14 5 5:59.6 1:09.3 5 41:00.2 0:50.4 4 29:37.1 1:18:36.8  
6 15 Katy Powers Deer Park TX 148 16 6 7:09.0 3:11.5 6 51:11.0 1:31.4 6 42:44.8 1:45:47.9  
 
Top

Male 99 and Under

  Overall     ------- Swim ------- T1 (BO) ------- Bike ------- T2 (RO) ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 1 Jared Clark BELLAIRE TX 18 17 3 4:09.3 0:33.6 2 30:45.0 0:40.8 2 21:23.4 57:32.4  
2 2 Philip Davis HOUSTON TX 14 17 4 4:52.7 0:36.6 1 30:15.4 0:42.6 3 21:51.5 58:19.0  
3 3 Aedin Lusk HOUSTON TX 76 16 7 5:50.8 1:09.1 4 32:15.9 0:44.9 5 22:12.5 1:02:13.3  
4 4 Cole Muench Spring TX 44 18 5 5:14.2 1:07.9 5 33:54.7 1:08.5 4 21:54.7 1:03:20.1  
5 5 Fernando Lopez HOUSTON TX 27 16 6 5:17.2 1:16.1 7 36:00.7 0:42.2 1 20:59.2 1:04:15.7  
6 7 Noah Pittman HOUSTON TX 13 15 1 3:52.8 0:48.3 3 32:06.9 0:43.5 6 28:19.5 1:05:51.1  
7 12 David Gunnels New caney TX 41 17 2 4:07.1 1:49.9 6 34:59.2 0:58.0 9 38:33.5 1:20:27.9  
8 13 Elijah Cheng HUMBLE TX 177 14 8 8:34.0 3:23.2 9 40:19.0 2:58.1 7 35:58.3 1:31:12.7  
9 14 Andre Paolo Ramirez Humble TX 162 18 10 10:21.9 3:22.4 8 37:11.0 1:06.0 10 39:28.4 1:31:29.9  
10 16 Caleb Zimmerman Tomball TX 152 16 9 9:03.9 2:27.2 10 58:21.9 1:28.0 8 37:59.8 1:49:21.1  
 

Texas HS Championship Teams

Top

Mixed 0-99

  Overall     ------- Swim ------- T1 (BO) ------- Bike ------- T2 (RO) ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 1 Eli Pustilnik HOUSTON TX 8 16 1 4:45.7 0:28.9 1 35:46.7 0:28.7 1 25:58.6 1:07:28.7  
 

Unattached

Top

Female 99 and Under

  Overall     ------- Swim ------- T1 (BO) ------- Bike ------- T2 (RO) ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 1 Caitlyn Faulhaber Shreveport LA 12 21 1 4:31.1 0:43.7     1:02:37.9 1 30:46.1 1:38:39.0