2017 5 Alarm 5K

Age Group Results

July 07, 2017


Results By Run Houston Timing (www.runhoustontiming.net) Run Houston Timing


Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

5 Alarm 5K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Kymberlee Trnka 63 1 21:16.7 6:52/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Sarah Siska 86 36 44:11.4 14:15/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Jenna Forrester 18 6 25:45.1 8:18/M
2 Ally Dickens 67 10 26:30.4 8:33/M
3 Joan June 82 15 27:36.0 8:54/M
4 Pearl Jones 85 23 33:31.5 10:49/M
5 Madison Manak 41 26 34:32.6 11:08/M
6 Kayla Jasso 73 31 40:59.0 13:13/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Megan June 81 17 28:08.4 9:05/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Kyndall Trnka 62 2 23:12.8 7:29/M
2 Lorena Cervantes 11 4 25:21.5 8:11/M
3 Brittany Hall 27 7 26:10.5 8:26/M
4 Marilyn Fuentes 19 9 26:16.0 8:28/M
5 Aubrie Litchauer 91 11 26:44.4 8:37/M
6 Katie Baker 2 12 26:48.9 8:39/M
7 Jene Kershner 36 19 30:54.6 9:58/M
8 Michelle Svehla 58 20 31:24.7 10:08/M
9 Lindsay Laird 89 21 32:07.8 10:22/M
10 Cayla Cummings 13 28 34:40.2 11:11/M
11 Christina Verm 65 33 41:10.6 13:17/M
12 Lauren Faldyn 90 38 45:00.4 14:31/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Amber Leopold Nada TX 96 3 24:44.9 7:59/M
2 Andrea Writer 77 14 27:32.3 8:53/M
3 Stephanie Palomino 48 16 27:38.0 8:55/M
4 Vikki Tortin 92 18 28:39.3 9:15/M
5 Virginia Gilbert 23 24 33:34.7 10:50/M
6 Maria Jasso 74 32 40:59.7 13:13/M
7 Savanna Stanford Sealy 54 34 43:18.3 13:58/M
8 Melisa Kloss 37 35 43:47.5 14:07/M
9 Brandi Noack 46 39 49:24.8 15:56/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Carla Holycross 30 13 27:14.6 8:47/M
2 Elva Castro Eagle Lake TX 9 22 32:19.2 10:25/M
3 Charise Lambros 38 27 34:34.5 11:09/M
4 Brett Thompson 60 37 44:20.9 14:18/M
5 Stacey Picard 52 40 49:25.4 15:56/M
6 Kelley Smith Nashville 87 42 50:08.1 16:10/M
7 Dannel Stubblefield Houston TX 57 43 50:31.2 16:18/M
8 Christa Garner 20 44 50:31.2 16:18/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Karen Parenica Placedo TX 50 5 25:26.3 8:12/M
2 Paula Adams Cat Spring 1 8 26:13.6 8:27/M
3 Tracey Dorenkamp Sealy TX 15 29 36:12.5 11:41/M
4 Debbie Maples Richmond TX 42 41 50:07.6 16:10/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Peggy Breland 4 25 34:07.8 11:00/M
2 Gloria Hinton San Leon TX 29 30 37:22.3 12:03/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Colton Gajewski 75 1 17:46.9 5:44/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Kallen Hendry 28 13 24:33.2 7:55/M
2 Jackson Ellis 69 27 31:49.3 10:16/M
3 Weston Cryan 68 28 31:51.3 10:16/M
4 Colton Gilbert 26 30 32:53.4 10:36/M
5 Brady Burttschell San Felipe 7 31 32:56.9 10:37/M
6 Alex Gilbert 25 33 33:30.7 10:48/M
7 Bryce Stanford 55 42 43:18.6 13:58/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Daniel Gerlach 22 2 18:28.4 5:57/M
2 Daniel Medrano 79 5 20:39.4 6:40/M
3 Dayne MacHa 39 16 25:57.5 8:22/M
4 James Statham Sealy 56 21 28:32.0 9:12/M
5 Dakota Jones 84 22 29:53.8 9:38/M
6 Jake Dickens 66 25 30:42.2 9:54/M
7 Jackson Burttschell San Felipe 6 35 34:02.0 10:59/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 James Gassiott 93 3 19:22.8 6:15/M
2 Nahhol Ahmed 71 4 19:26.9 6:16/M
3 Diego Castaneda 8 6 20:40.9 6:40/M
4 Nathan Garza 94 7 20:56.2 6:45/M
5 Jesus Barroso 78 8 21:06.4 6:48/M
6 Taja June 83 10 23:01.5 7:25/M
7 Thomas Kovar 76 23 30:20.7 9:47/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Kody Chamberlain 12 9 21:26.9 6:55/M
2 Gregorio Cerda 10 12 23:43.4 7:39/M
3 Cameron Kershner 35 14 24:58.4 8:03/M
4 Tayler Whitehead 72 20 28:18.0 9:08/M
5 Tyler Reichardt 53 24 30:28.5 9:50/M
6 Matthew Smith 88 29 32:08.5 10:22/M
7 Derrick Thompson 61 43 44:21.0 14:18/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Bill Ortiz 47 15 25:15.5 8:09/M
2 Michael Gomez Houston 95 19 27:52.4 8:59/M
3 Casey Picard 51 26 31:08.6 10:03/M
4 Brad Burttschell San Felipe 5 32 32:57.4 10:38/M
5 David Cummings 14 36 34:40.4 11:11/M
6 Jeffery Gilbert 24 37 35:44.3 11:32/M
7 Steven Manak 40 38 35:48.2 11:33/M
8 Ronnie Bratton 3 39 36:25.9 11:45/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Keith June 80 11 23:02.3 7:26/M
2 Warren Escovy 17 46 50:09.2 16:11/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Rick Gerlach 21 18 26:25.7 8:31/M
2 Todd Holycross 31 34 33:35.0 10:50/M
3 Douglas Tamm Port Lavaca TX 59 40 38:54.3 12:33/M
4 Charlie Verm Sealy 64 41 41:09.7 13:16/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 John Epperson 16 17 26:16.0 8:28/M
2 John Pape 49 44 44:39.3 14:24/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Gerry Simpson Houston TX 70 45 45:52.0 14:48/M

*Overall place within gender.