Polish Pickle

Age Group Results

June 24, 2017


Results By Race Management Systems, Inc.

Clydesdale/Filly

Female 39 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kristen Bartiss 266 26 3 20:01.2 20:02.1 6:27/M
2 Audrey Girard 368 28 11 23:20.8 23:24.7 7:32/M
3 DeeAnn Rekieta Bremond 31 31 14 23:58.1 24:16.1 7:44/M
4 Abbie Cates 298 17 15 24:22.0 30:08.9 7:52/M
5 jordan davidson 688 39 16 26:22.5 26:30.1 8:30/M
6 Emiley Boone 849 14 19 27:22.6 27:34.1 8:50/M
7 Donna Colley Bryan 308 39 22 28:00.3 28:25.8 9:02/M
8 Kayla Cave 852 18 32 31:50.1 32:01.1 10:16/M
9 claire spring 780 16 38 32:55.8 33:50.6 10:37/M
10 Hannah Olson Cypress 511 24 43 34:51.4 35:53.8 11:15/M
11 Amber Burleson 670 32 51 36:54.7 37:15.4 11:54/M
12 Bonnie Peikari 749 28 53 37:12.7 38:17.8 12:00/M
13 Nikki Novak KOPPY 251 39 55 38:07.8 38:41.5 12:18/M
14 Amie Fish Houston 346 38 61 41:51.1 42:36.3 13:30/M
15 Ashley Lopez Bryan 451 33 63 42:48.2 43:50.6 13:48/M
16 Heather Wirth Lorena 59 35 68 48:30.6 49:33.5 15:39/M
17 angela cooley 312 26 77 52:34.2 53:40.4 16:57/M
18 Amy Dostalik 856 17 79 54:18.1 54:28.3 17:31/M
19 Shelby Cave 853 16 80 54:18.6 54:28.5 17:31/M
20 Leslie DeMarco 330 24 83 1:01:09.9 1:01:27.7 19:44/M
 

Female 40 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Angela Sullivan 783 45 1 18:05.3 19:13.1 5:50/M
2 Melinda Hedrick Woodway 707 45 20 27:37.9 28:37.9 8:55/M
3 Alice Meek Mc Gregor 477 44 24 29:13.4 30:16.2 9:25/M
4 Jody Smith Hearne 74 52 25 29:14.9 29:38.4 9:26/M
5 Nancy Gadbois Bremond 50 50 27 29:44.0 30:03.3 9:35/M
6 Judy Warren 902 59 36 32:04.3 32:04.3 10:21/M
7 Elaine Kasowski 877 49 46 35:42.9 35:59.4 11:31/M
8 Sharon Davenport Bremond 86 48 48 35:57.3 37:12.8 11:36/M
9 Lynn Pruett Bremond 69 49 54 38:06.7 38:49.6 12:17/M
10 Peggy Smith 580 41 58 41:10.1 41:55.4 13:17/M
11 Naomi Hull 107 49 59 41:13.5 41:13.5 13:18/M
12 Kera Nichols 740 41 60 41:23.1 41:37.5 13:21/M
13 Melissa Teeter 589 42 62 42:01.8 43:18.3 13:33/M
14 Cindy Donaway 689 60 66 44:13.4 44:42.4 14:16/M
15 Bertha Perez 752 49 67 44:55.2 45:53.4 14:29/M
16 Brenda Yanowski Houston 636 59 69 48:43.4 48:43.4 15:43/M
17 Sarah Harty Houston 387 56 70 48:44.2 48:44.2 15:43/M
18 Heidi Olson Cypress 512 52 72 49:39.7 50:47.8 16:01/M
19 Ruth Carpenter 814 56 73 49:49.4 50:28.1 16:04/M
20 Nancy Biehler 270 67 74 51:22.7 52:00.7 16:34/M
21 Rolande Kain 414 56 75 52:30.8 53:40.1 16:56/M
22 Tara Ortiz 515 45 76 52:33.4 53:40.6 16:57/M
23 Camille bivens 275 54 78 52:35.0 53:41.8 16:58/M
24 Dena Barger 265 99 81 55:58.9 55:58.9 18:03/M
25 Alisha Wright 635 42 82 1:00:48.3 1:02:01.2 19:37/M
26 Patsy Collins 681 58 84 1:05:01.9 1:06:17.0 20:58/M
 

Male 39 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Johnathon White 120 25 6 22:25.2 22:28.3 7:14/M
2 Justin Key 823 30 8 22:34.9 22:41.3 7:17/M
3 Carlos Gonzalez 371 27 13 23:54.3 23:56.4 7:43/M
4 Jeffrey Outlaw Waco 744 34 17 26:39.2 27:14.1 8:36/M
5 Michael K. Yezak 638 39 18 27:11.6 28:11.8 8:46/M
6 Colby Wilganowski 83 21 26 29:34.4 29:39.2 9:32/M
7 Dawson Norcross 741 12 30 30:50.6 31:20.2 9:57/M
8 Joseph Vargas 819 29 34 32:01.1 32:53.5 10:20/M
9 Nathan Jones 820 34 35 32:02.7 32:53.1 10:20/M
10 Kyle Lopez 447 32 49 36:23.0 37:26.9 11:44/M
11 Bruce Norvell 742 30 56 41:03.5 41:18.0 13:15/M
12 Rylan Bigley 273 11 64 43:16.2 44:24.0 13:57/M
13 James Walker 804 35 85 1:21:13.9 1:21:13.9 26:12/M
 

Male 40 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Russell Meyer 478 48 2 18:47.0 18:48.6 6:04/M
2 Steve Allen 169 45 4 21:17.2 22:41.3 6:52/M
3 Paul Wirth 58 52 5 22:01.0 22:01.0 7:06/M
4 Joaquin Martinez 725 45 7 22:28.9 22:29.7 7:15/M
5 Anthony Morrison 816 48 9 22:51.5 23:01.5 7:22/M
6 Michael Schaefer 774 52 10 22:58.2 23:17.7 7:25/M
7 Jimmie Gowton montgomery 375 44 12 23:34.6 23:44.6 7:36/M
8 Jose Venegas 810 42 21 27:38.4 27:47.3 8:55/M
9 William Rhames 767 53 23 28:28.9 28:48.0 9:11/M
10 Jason Anderson Crawford TX 657 40 28 29:44.2 30:00.0 9:35/M
11 John Mason 472 45 29 30:26.9 31:03.2 9:49/M
12 Steve Cicherski 677 47 31 30:59.1 31:28.8 10:00/M
13 Robert Gadbois Bremond 36 53 33 31:51.6 32:42.0 10:16/M
14 Michael Anzaldua 845 40 37 32:53.2 33:39.8 10:36/M
15 Chris Carpenter 815 58 39 33:02.9 33:40.1 10:39/M
16 Keith Cotropia League City TX 316 53 40 33:04.1 33:55.3 10:40/M
17 andrew peregrine 63 46 41 33:33.3 34:54.9 10:49/M
18 Joshua Benn 848 44 42 33:57.8 35:14.8 10:57/M
19 Paul Goebel 369 53 44 35:02.1 35:26.9 11:18/M
20 Tom Costa 315 55 45 35:05.1 36:23.5 11:19/M
21 James Novy 887 50 47 35:43.2 35:59.2 11:31/M
22 David Kajawa 117 57 50 36:50.6 36:50.6 11:53/M
23 Shawn Cureton Cypress 324 42 52 37:09.0 37:41.4 11:59/M
24 Daniel Rekieta 34 57 57 41:09.0 41:27.9 13:16/M
25 Bret Humphrey 712 50 65 43:26.3 44:23.5 14:01/M
26 Jim Olson Cypress 513 51 71 49:33.1 50:42.8 15:59/M