Heroes & Hope

Age Group Results

May 29, 2016


Results By Race Management Systems, Inc.


Men: Top Finishers 0- 0 1-19 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Amanda Jenkins Houston TX 808 26 2 18:42.7 18:43.2 6:02/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Becky Nesbitt Hempstead TX 774 47 4 21:23.1 21:23.4 6:54/M
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lexie Ammons Houston TX 806 19 30 27:49.0 27:49.9 8:58/M
2 Emily Rodriguez Houston TX 811 7 64 41:20.7 41:21.3 13:20/M
3 Kateyn Segarra Katy TX 795 13 66 43:42.6 43:45.4 14:06/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Cindy Le Houston TX 800 29 26 27:07.7 27:10.5 8:45/M
2 Karen Solis pasadena TX 857 26 65 43:16.8 43:22.1 13:57/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 JoDee Hale Katy TX 792 35 10 23:46.2 23:50.3 7:40/M
2 Kenya Stanley 856 30 18 25:50.2 25:55.8 8:20/M
3 Chloe Pritchard Houston TX 793 38 31 28:01.8 28:03.1 9:02/M
4 Jane Dunn Cypress TX 787 39 37 29:07.0 29:26.5 9:24/M
5 Rosie Moore Richmond TX 791 38 41 32:27.3 32:28.7 10:28/M
6 Nicole Hart 201 Wilcrest Dr TX 796 30 45 32:57.6 33:04.0 10:38/M
7 Nicole Blanchard Katy TX 789 38 49 36:03.4 36:15.5 11:38/M
8 Stephanie Gustavson Richmond TX 778 32 52 36:35.3 36:41.8 11:48/M
9 Maria Maldonado 812 33 58 39:44.6 39:48.9 12:49/M
10 Pam Rodriguez Houston TX 803 35 63 41:04.6 41:06.0 13:15/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jennifer Ozturk Sugar Land TX 776 42 14 25:04.4 25:10.3 8:05/M
2 Lenore Bush 859 46 40 31:07.0 31:09.8 10:02/M
3 Shelley Lendermon Missouri City TX 752 48 42 32:36.4 32:47.4 10:31/M
4 Hayet Sharaf 853 42 60 39:58.6 40:04.3 12:54/M
5 Lisa Segarra Katy TX 794 40 67 44:24.2 44:27.7 14:19/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Aleksandra Lawera Sugar Land TX 751 52 19 25:53.2 25:53.9 8:21/M
2 Christine Ammons Houston TX 771 53 32 28:03.6 28:04.9 9:03/M
3 Jacquelyn Wolf Houston TX 750 56 38 29:08.0 29:09.7 9:24/M
4 Mary Hoffman Richmond TX 768 55 53 37:11.8 37:18.3 12:00/M
5 Patricia Jones 851 57 55 37:32.6 37:38.4 12:06/M
6 Lynne Mulcahy SUGAR LAND TX 767 59 56 39:08.7 39:16.8 12:37/M
7 Vicki Villarreal Bayer Richmond TX 797 54 61 40:11.3 40:20.1 12:58/M
8 Kat Nguyen Houston TX 769 54 68 44:36.5 44:47.3 14:23/M
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Anesha Godden Missouri Ctiy TX 764 62 27 27:18.6 27:23.4 8:48/M
2 Rhozine Hart Houston TEXAS 766 60 44 32:57.0 33:04.0 10:38/M
3 Betsy Sims Richmond TX 758 74 46 35:06.7 35:13.4 11:19/M
4 Barbara Barnhart Houston TX 760 68 62 40:32.1 40:43.7 13:05/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Bernardo Palmero 785 27 1 18:41.4 18:42.8 6:02/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Clayton Bankson Pearland TX 754 41 3 20:34.9 20:36.4 6:38/M
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Unknown Partic. 584 584 54 37:25.1 37:25.1 12:04/M
2 Unknown Partic. 165 165 57 39:37.5 39:49.1 12:47/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ryan Hougland 860 18 12 24:23.3 24:25.6 7:52/M
2 Hunter Maddox Richmond TX 801 9 22 26:50.4 26:53.0 8:39/M
3 Austin Ammons Houston TX 807 11 33 28:23.5 28:23.5 9:09/M
4 Thomas Dunn Cypress TX 809 11 48 36:00.1 36:19.2 11:37/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Robert Altmiller 861 34 5 21:39.9 21:41.1 6:59/M
2 Parvish Sharaf 854 34 9 23:42.6 23:44.7 7:39/M
3 Patrick Dunn Cypress TX 788 39 23 26:52.5 26:55.7 8:40/M
4 Omar Roman Houston TX 858 33 25 26:59.1 27:02.7 8:42/M
5 Justin Douglas Houston TX 777 33 28 27:21.8 27:22.5 8:49/M
6 John Payne Missouri City TX 799 34 29 27:47.7 27:52.2 8:58/M
7 Andrew Hradecky Katy TX 805 31 35 28:47.8 28:58.7 9:17/M
8 Shannon Stanley Katy TX 855 35 39 30:39.0 30:43.7 9:53/M
9 Jonathon Hart Houston TX 804 33 43 32:39.9 32:43.1 10:32/M
10 Joe Dunn Cypress TX 790 38 50 36:03.4 36:23.4 11:38/M
11 Mario Cedeno 810 36 59 39:46.8 39:50.8 12:50/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Robert Lapus Missouri city TX 757 42 6 22:05.7 22:07.6 7:07/M
2 israel cerda pearland TX 780 41 15 25:23.0 25:30.7 8:11/M
3 Clint Maddox Richmond TX 802 45 21 26:50.1 26:53.2 8:39/M
4 Edward Cobb middle sackville NOVA SCOTI 775 42 24 26:55.9 27:00.1 8:41/M
5 Claudio Rodriguez Houston TX 786 40 34 28:24.6 28:24.6 9:10/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 David Saul Chesham BUCKINGHAM 756 53 7 22:40.6 22:47.5 7:19/M
2 Douglas Godden Missouri City TX 770 53 11 24:10.7 24:15.0 7:48/M
3 Harry Wong Sugarland TX 755 53 13 24:52.8 25:00.6 8:01/M
4 Michael Bayer Richmond TX 798 54 16 25:38.7 25:40.7 8:16/M
5 Robert Sawchuk Sugar Land TX 772 52 20 26:24.2 26:32.8 8:31/M
6 David Jones 852 55 51 36:10.6 36:16.7 11:40/M
7 Roy Rodriguez Houston TX 753 50 70 46:31.6 46:41.8 15:00/M
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 William Price Missouri City TX 761 68 8 23:11.0 23:14.2 7:29/M
2 Rafael G Rohena Jr Houston TX 762 64 17 25:42.7 25:45.3 8:17/M
3 The Blok Missouri City TX 759 71 36 29:00.2 29:08.3 9:21/M
4 Michael Catt The Woodlands TX 763 63 47 35:21.1 37:56.0 11:24/M
5 Daniel Rider Sugar Land TX 765 61 69 45:02.0 48:01.6 14:32/M