Doggone Fun Run

Age Group Results

April 22, 2017


Results by RunHoustonTiming.net www.RunHoustonTiming.net


Men: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 60-99
Women: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59

Dog/Human 5K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Penalty
1 Kathy Bell 337 43 1 24:06.2 24:09.3  
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Penalty
1 Deb Whitebread 314 60 9 30:09.5 30:09.5 10:00
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Penalty
1 Layla Flores 335 7 6 25:58.2 26:42.1  
2 Taylor Joyner 338 9 20 42:04.3 42:09.6  
3 Tina Prentis 329 17 29 48:44.7 49:02.6  
4 Ingrid Lee 325 19 36 59:12.9 59:35.3  
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Penalty
1 CRYSTAL GONZALES 332 25 4 25:44.8 26:24.8  
2 Virginia Flores 333 25 5 25:46.0 26:29.7  
3 Ashley Irwin 352 25 11 31:08.9 31:15.7  
4 Melissa Kopecky 323 29 13 33:52.8 34:11.4  
5 Nicole Till 356 25 16 38:17.4 38:57.6  
6 Leslie Lam 362 26 27 47:37.2 47:43.9  
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Penalty
1 Vanessa Paez 360 34 8 29:43.1 29:47.5  
2 Monique Batinga 350 30 14 38:01.7 38:24.4  
3 Kathleen Hosek 303 36 28 48:21.1 48:32.0  
4 Mandi Richter 330 32 34 54:05.8 54:34.0  
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Penalty
1 amy lewing 301 47 12 33:28.9 33:32.7  
2 Michelle Heebner 312 46 18 40:45.1 41:05.4  
3 Katherine Rodriguez 317 47 25 46:21.0 46:33.4  
4 Sherrie Prentis 328 48 30 48:45.0 49:02.7  
5 Tamra Lopez 313 49 39 59:49.1 1:00:09.0  
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Penalty
1 Terry Till 357 54 15 38:16.3 38:57.7  
2 Deanne Bodine 345 59 17 40:20.1 40:36.9  
3 Tracy Hughey 341 50 23 46:19.2 46:29.7  
4 Rita Macha 302 52 37 59:14.3 59:37.8  
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Penalty
1 Eduardo Garcia 363 51 2 25:05.9 28:34.5  
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Penalty
1 John Tipton 340 59 22 42:09.4 42:12.1  
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Penalty
1 Nathan Salazar 336 9 3 25:44.7 26:28.4  
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Penalty
1 Nathan Irwin 351 25 7 28:23.7 28:29.6  
2 Inam Udom 355 29 19 41:08.8 41:18.5  
3 Adrian Castillo 361 28 26 47:36.0 47:42.9  
4 Derek Martinez 311 26 38 59:48.1 1:00:08.7  
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Penalty
1 Oliver Batinga 349 38 10 31:00.1 31:18.2  
2 Russell Joyner 339 35 21 42:04.3 42:09.9  
3 David Ross 353 39 31 50:13.0 50:28.4  
4 Alex Perez 359 35 32 50:15.9 50:23.0  
5 Chris Richter 331 32 33 54:02.8 54:31.3  
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Penalty
1 Jonatan Mustafa 354 45 35 57:00.1 57:07.8  
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Penalty
1 Jesse Rodriguez 318 70 24 46:20.4 46:34.0