Mid-County Madness

Age Group Results

February 25, 2017


Results By Race Management Systems, Inc.


Men: Top Finishers 0- 0 1-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
Women: Top Finishers 1-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

5K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Crystel Oden 95 29 6 21:54.5 21:56.6 7:05/M
Top

Female 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Natalia Hochstrasser 84 11 30 29:18.2 29:23.3 9:29/M
2 Jordan Rayner 80 14 50 47:15.4 47:27.3 15:18/M
3 Vy Nguyen Port Neches 74 14 66 57:00.6 57:03.5 18:24/M
4 Jessika Watler Groves 69 10 69 59:10.6 59:18.0 19:08/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kaylee Galloway Groves 44 18 55 51:02.8 51:10.7 16:30/M
2 Victoria Kitchen Port Neches 72 19 62 56:53.8 56:56.8 18:22/M
3 Alexia Thomas 98 17 64 46:51.9 56:59.0 18:23/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ashlyn Dumas Beaumont 24 27 20 26:46.2 26:54.2 8:41/M
2 Caitlin Werkmeister port arthur 63 28 24 27:49.1 27:53.6 9:00/M
3 Whitney Fowler Beaumont 56 28 46 38:45.5 38:50.2 12:32/M
4 Kindell Holst Groves 4 27 57 52:29.2 52:42.6 17:00/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Amber Oleksy 96 30 11 23:59.2 24:01.0 7:45/M
2 Theresa Brough Nederland 65 32 16 25:37.3 25:43.8 8:18/M
3 Carol Pierce Beaumont 12 38 26 28:24.4 28:28.5 9:11/M
4 Diane Johnson Port Neches 62 36 32 29:22.3 29:26.6 9:30/M
5 Sarah Mikkelsen Beaumont 71 36 34 30:17.3 30:23.1 9:48/M
6 Tasha Pearson Groves 34 39 39 31:40.8 31:46.6 10:15/M
7 Emily Letulle Port Neches 70 39 41 33:20.0 33:24.6 10:46/M
8 Shannon Tanner Nederland 2 37 43 33:40.4 33:47.0 10:54/M
9 Rhonda Thomas 99 38 65 46:52.7 56:59.4 18:23/M
10 Denise Watler Groves 68 31 70 59:11.1 59:18.7 19:08/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Amber Speers Groves 9 43 21 26:51.8 26:55.5 8:41/M
2 Allison Zeig Port Neches 33 42 22 27:26.4 27:32.6 8:53/M
3 Brook Wommak 86 42 23 27:45.8 27:53.0 9:00/M
4 Gina Flanagan Nederland 38 45 27 28:35.9 28:37.6 9:14/M
5 Shana Collier Lumberton 6 45 28 28:33.8 28:40.0 9:15/M
6 Cheryl Tarver Nederland 3 44 36 30:50.2 30:54.5 9:58/M
7 Dee Moore Port Neches 61 48 52 48:08.9 48:19.6 15:35/M
8 DeeAnna Halbert Groves 60 47 53 48:09.0 48:20.1 15:35/M
9 Brandy Galloway Groves 43 46 54 51:01.8 51:10.2 16:30/M
10 Kerrie Frederick 83 41 59 52:47.3 53:01.6 17:06/M
11 Jamie Antenucci Port Arthur 75 40 60 55:57.3 56:01.8 18:04/M
12 Christie Gerstenberg Port Arthur 58 49 61 55:57.3 56:02.0 18:05/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Diana Chiasson Port Arthur 64 53 15 25:40.1 25:43.3 8:18/M
2 Lisa Smith Nederland 30 50 18 26:33.2 26:35.4 8:35/M
3 Becky Hanratty Groves 48 52 33 29:42.4 29:46.3 9:36/M
4 Ann Logan Nederland 49 50 68 52:03.4 57:14.0 18:28/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Adel Kimes Beaumont 26 64 71 1:03:56.0 1:03:56.0 20:37/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 COLLIN DIETRICH 88 18 1 19:12.7 19:13.9 6:12/M
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Charles Heider Port Neches 17 0 38 31:33.5 31:42.2 10:14/M
Top

Male 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Canyon Sullivan Nederland 81 13 8 22:39.2 22:42.0 7:19/M
2 Devin Rector 101 9 48 39:06.8 40:32.7 13:05/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Caleb Dominguez 97 16 2 20:30.4 20:31.7 6:37/M
2 Sebastian Wagner Port Neches 16 16 3 20:51.6 20:52.5 6:44/M
3 Alex Luketich Nederland 41 16 7 22:30.9 22:32.2 7:16/M
4 Caleb Quinn 103 17 9 23:05.3 23:06.6 7:27/M
5 Seth Kitchen Port Neches 73 17 63 56:54.9 56:58.0 18:23/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Grant Lovelady Groves 11 25 19 26:35.0 26:39.0 8:36/M
2 Roberto Paulin Lumberton 13 28 42 33:36.4 33:39.8 10:51/M
3 Joshua Cook Port Neches 46 29 44 33:49.9 33:58.4 10:57/M
4 Damien Frederick Beaumont 14 23 45 34:04.5 34:07.4 11:00/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Shawn McCullough Port Neches 27 34 4 21:38.3 21:38.3 6:59/M
2 Thomas Tanner Nederland 1 36 5 21:48.6 21:56.1 7:05/M
3 Jason Wagner Port Neches 15 34 14 25:18.8 25:22.5 8:11/M
4 Dale Dumas Beaumont 25 30 37 30:47.3 31:05.3 10:02/M
5 Jarrod Rossi Beaumont 57 34 47 39:01.7 39:08.8 12:37/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Christian Heisner Silsbee 51 42 13 24:04.8 24:10.5 7:48/M
2 Heath Hebert Port Neches 23 41 25 27:58.3 28:08.0 9:05/M
3 Willie Hochstrasser 85 43 31 29:17.8 29:23.8 9:29/M
4 Rob Rector 102 47 49 39:04.3 40:32.9 13:05/M
5 Jon Rayner Nederland 79 45 51 47:15.9 47:28.0 15:19/M
6 TODD WOMMAK 87 44 56 51:01.2 51:12.1 16:31/M
7 James Frederick 82 43 58 52:34.4 52:47.5 17:02/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Garry Morrison Nederland 59 54 10 23:10.5 23:13.2 7:29/M
2 Alva Chance Beaumont 67 58 17 26:04.3 26:10.8 8:26/M
3 Paul Falgout 92 59 29 29:16.5 29:21.9 9:28/M
4 Joe Worley Groves 19 55 35 30:19.6 30:35.7 9:52/M
5 greg sims port neches 45 50 40 32:28.3 32:39.0 10:32/M
6 Robert Vernon Nederland 50 50 67 52:03.4 57:13.5 18:27/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Scott LaBurn Port Neches 40 64 12 23:59.6 24:01.4 7:45/M