RGT

Age Group Results

November 02, 2016


Results By Run Houston Timing


5K Men: Top Finishers 1-15 16-29 30-39 40-49 50-99
5K Women: Top Finishers 0- 0 1-15 16-29 30-39 40-49 50-99
10K Men: Top Finishers 16-29 30-39 40-49 50-99
10K Women: Top Finishers 16-29 30-39 40-49 50-99

5K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Naomi Whymant 480 47 4 21:30.4 21:33.6 0:03.1 6:57/M
2 Aidyn Lawton 469 12 7 22:50.9 22:51.3 0:00.4 7:22/M
3 Callen Nash 440 12 14 24:35.2 24:37.2 0:02.0 7:56/M
Top

Female No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Mayson Taylor 500 0 40 31:10.3 31:21.4 0:11.1 10:07/M
2 Jeanne Earhart 499 0 97 1:01:03.7 1:01:26.4 0:22.6 19:49/M
Top

Female 15 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Lauren McIntyre 431 12 15 25:22.0 25:23.4 0:01.3 8:11/M
2 Delaney Dice 413 13 21 26:18.0 26:21.1 0:03.0 8:30/M
3 Alexis Brazil 430 12 22 27:59.8 28:01.8 0:02.0 9:02/M
4 Jillian Alford 599 13 24 28:17.4 28:17.4 9:07/M
5 Avery Campbell 462 12 25 28:37.5 28:53.4 0:15.8 9:19/M
6 Zoey Nash 441 7 30 29:08.1 29:09.7 0:01.5 9:24/M
7 Emily Wiley 405 12 31 29:17.0 29:17.0 9:27/M
8 Taylor Mosser 425 15 42 32:04.4 32:10.7 0:06.2 10:23/M
9 Ella Goeke 426 12 44 32:37.6 32:40.1 0:02.4 10:32/M
10 Camryn Cobb 410 13 45 32:46.3 32:48.3 0:01.9 10:35/M
11 Bella Taylor 468 10 61 35:47.8 35:53.4 0:05.5 11:35/M
12 Trenna Mosser 568 10 62 35:56.7 35:56.7 11:35/M
13 Eva Anderson 456 8 68 37:44.4 37:46.7 0:02.2 12:11/M
14 Madilyn Ziegler 437 9 70 37:51.7 38:06.5 0:14.7 12:17/M
15 Leah Sullivan 435 12 71 37:54.9 38:11.4 0:16.5 12:19/M
16 Cassidy Cobb 408 8 77 40:46.6 40:49.4 0:02.7 13:10/M
17 Triniti Ortiz 465 10 82 45:04.6 45:09.2 0:04.6 14:34/M
18 Olivia Cate 406 11 83 45:05.6 45:10.7 0:05.1 14:34/M
19 Molly Sullivan 433 12 94 55:34.3 55:45.1 0:10.8 17:59/M
Top

Female 16 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Maggie Marshall 412 16 76 40:46.0 40:50.0 0:04.0 13:10/M
2 Amber Novotny 552 28 90 50:35.6 50:35.6 16:19/M
3 Civnan Quance 471 27 98 1:03:19.4 1:03:58.7 0:39.3 20:38/M
4 Tommi Jo Scott 554 29 106 1:09:27.1 1:09:27.1 22:24/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Jenna Vallejo 473 30 20 26:15.8 26:19.2 0:03.4 8:29/M
2 Griselle Betancourt 417 38 28 28:47.2 28:51.1 0:03.9 9:18/M
3 Kanade Tu 475 34 34 29:42.4 29:48.1 0:05.7 9:37/M
4 Caren Veillon 477 36 39 30:57.1 31:03.1 0:05.9 10:01/M
5 Tiffany Ramirez 472 30 41 31:54.2 32:03.4 0:09.2 10:20/M
6 Heather Shores 461 35 43 32:19.2 32:25.5 0:06.2 10:27/M
7 christina head 458 37 47 33:06.3 33:14.3 0:08.0 10:43/M
8 ELIZABETH GUZMAN 401 30 49 33:15.6 33:21.7 0:06.1 10:45/M
9 Michele Bowen 576 35 50 33:19.0 33:19.0 10:45/M
10 Kaylyn Phillippe 416 31 52 33:39.6 33:44.1 0:04.5 10:53/M
11 Gina Klein 415 36 53 33:40.8 33:45.0 0:04.2 10:53/M
12 Jennifer Spencer 418 34 54 33:44.8 33:53.8 0:08.9 10:56/M
13 Marissa Anderson 453 36 69 37:44.8 37:47.8 0:03.0 12:11/M
14 Jennifer Brazil 429 38 72 38:00.8 38:09.5 0:08.7 12:18/M
15 Miriam Crosby 569 38 75 39:06.8 39:06.8 12:37/M
16 sarah traylor 504 32 96 1:01:00.8 1:01:18.2 0:17.3 19:46/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Julie Bonner1 452 46 26 28:38.8 28:43.4 0:04.6 9:16/M
2 Julie Adkison 424 45 58 35:23.0 35:32.2 0:09.2 11:28/M
3 Kristy Taylor 522 49 59 35:29.5 35:29.5 11:27/M
4 Denise Alford 579 45 60 35:46.2 35:46.2 11:32/M
5 Carolina Gibson 478 45 63 37:01.0 37:12.1 0:11.0 12:00/M
6 Rafaela Prince Sealy 444 40 73 38:07.8 38:17.8 0:10.0 12:21/M
7 Lori Mosser 563 40 74 38:54.5 38:54.5 12:33/M
8 Michelle Smith 427 44 78 40:49.1 40:53.7 0:04.5 13:11/M
9 Jaelyn Hardy 479 46 81 42:57.5 43:07.9 0:10.3 13:55/M
10 Tracy McCowin 450 45 99 1:04:40.9 1:04:55.0 0:14.0 20:56/M
Top

Female 50 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Nancy Bohnstedt 414 64 36 30:03.9 30:10.7 0:06.8 9:44/M
2 Ruth Stalder 524 72 51 33:37.1 33:37.1 10:51/M
3 Kerry Billingsley 443 50 56 35:12.1 35:29.2 0:17.0 11:27/M
4 Ann Wankum 503 54 57 35:15.4 35:24.0 0:08.6 11:25/M
5 Kathy Butcher 551 58 65 37:27.1 37:27.1 12:05/M
6 Yvonne Kruse 449 57 80 42:33.7 42:43.5 0:09.8 13:47/M
7 Marian Evans 481 50 85 45:42.1 46:07.2 0:25.1 14:53/M
8 Joani Fischer 438 58 88 48:26.6 48:31.9 0:05.2 15:39/M
9 Donna Clopton 420 52 91 51:39.2 51:51.8 0:12.5 16:44/M
10 Aynne Daugherty 432 64 95 56:13.6 56:36.8 0:23.2 18:15/M
11 Hilda Scott 553 62 101 1:06:08.8 1:06:08.8 21:20/M
12 Donna Mckenna 402 77 102 1:08:58.5 1:09:17.8 0:19.3 22:21/M
13 Gaylynn Green 403 58 103 1:09:00.8 1:09:20.8 0:19.9 22:22/M
14 Galina Wright 404 56 104 1:09:01.4 1:09:19.7 0:18.3 22:22/M
15 Estelle Maxwell 482 60 105 1:09:11.1 1:09:23.2 0:12.0 22:23/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Adolfo gomez 498 34 1 17:35.6 17:37.4 0:01.7 5:41/M
2 Matthew Gillespie 486 16 2 18:03.0 18:03.0 5:49/M
3 Connor Klaus 457 18 3 19:50.2 19:50.2 6:24/M
Top

Male 15 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Maverick Martin 484 12 6 21:43.8 21:43.9 0:00.1 7:00/M
2 Aaron Fossen 485 13 8 23:15.8 23:15.8 0:00.0 7:30/M
3 Saimon Evermon 459 10 10 24:26.2 24:26.2 7:53/M
4 Caleb Anderson 454 11 11 24:26.3 24:26.5 0:00.1 7:53/M
5 Carson Cobb 409 11 12 24:34.2 24:36.8 0:02.6 7:56/M
6 Jason Carter 407 12 16 25:23.5 25:23.5 8:11/M
7 Gray Nash 442 7 17 25:33.5 25:35.6 0:02.1 8:15/M
8 Cade Adkison 421 12 32 29:22.4 29:22.4 9:28/M
9 Wes Hano 537 12 35 30:00.3 30:00.3 9:41/M
10 Jonah Hano 536 10 48 33:08.1 33:08.1 10:41/M
11 Seth Hano 531 8 55 34:21.1 34:21.1 11:05/M
12 Luke Anderson 455 9 66 37:32.7 37:32.7 12:06/M
13 Reid Adkison 422 10 87 48:11.0 48:17.2 0:06.2 15:35/M
14 Cameron Clopton 419 11 92 51:41.4 51:54.5 0:13.1 16:45/M
15 Jacob McCowin 451 10 100 1:04:44.0 1:04:59.3 0:15.3 20:58/M
Top

Male 16 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Nicholas Daigle 487 17 5 21:32.5 21:32.5 6:57/M
2 Carlos Sorto 490 27 23 28:14.4 28:21.1 0:06.7 9:09/M
3 Alphonso Clemente 489 25 27 28:42.8 28:47.0 0:04.2 9:17/M
4 Austin Foster 497 16 37 30:04.1 30:05.5 0:01.3 9:42/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ROBERT GUZMAN 600 33 33 29:29.0 29:29.0 9:31/M
2 Joshua Horton 491 30 64 37:04.9 37:11.9 0:07.0 12:00/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Nathan VanFarowe 493 48 9 23:50.5 23:52.3 0:01.8 7:42/M
2 David Cobb 411 43 13 24:35.2 24:38.2 0:02.9 7:57/M
3 Dean Gibson 492 41 18 25:53.8 26:06.1 0:12.3 8:25/M
4 Scott Campbell 463 45 46 33:02.5 33:19.9 0:17.4 10:45/M
5 James Ortiz 464 47 67 37:35.4 37:44.6 0:09.2 12:10/M
6 Chris Ziegler 436 40 79 41:42.7 42:01.4 0:18.7 13:33/M
7 Daron Adkison 423 47 93 53:13.0 53:20.7 0:07.7 17:12/M
Top

Male 50 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 John Butcher 542 65 19 26:01.7 26:01.7 8:24/M
2 John Stalder 523 68 29 29:02.5 29:02.5 9:22/M
3 john bonner 467 50 38 30:56.0 31:01.4 0:05.4 10:00/M
4 Ray Owen 502 71 84 45:17.2 45:27.9 0:10.7 14:40/M
5 Randall Evans 496 69 86 45:44.7 46:08.1 0:23.3 14:53/M
6 Lou Fischer 439 60 89 48:27.7 48:31.4 0:03.6 15:39/M
 

10K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Laney Nash 900 10 15 51:31.5 51:31.5 8:19/M
2 Carolina Little 895 42 17 52:01.8 52:01.8 8:23/M
3 Virginia Beard 873 39 19 52:57.4 52:57.4 8:32/M
Top

Female 16 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Alisha Rembach 705 28 25 55:17.0 55:23.7 0:06.7 8:56/M
2 AMANDA SULLIVAN 714 29 29 59:00.0 59:05.1 0:05.1 9:32/M
3 Jessica Gan 713 23 42 1:09:12.1 1:09:18.4 0:06.3 11:11/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Krystal Limb 706 33 34 1:01:46.0 1:02:27.4 0:41.4 10:04/M
2 Jeanann Cartter 867 37 37 1:05:41.6 1:05:41.6 10:36/M
3 Courtney McInnis 889 34 38 1:05:44.0 1:05:44.0 10:36/M
4 Leslie McDonald Tomball 718 36 39 1:06:42.6 1:06:48.8 0:06.2 10:46/M
5 lindy rostro 716 35 40 1:07:49.0 1:07:55.8 0:06.8 10:57/M
6 Nicole Belleville 717 36 44 1:12:10.6 1:12:16.7 0:06.1 11:39/M
7 Nicole Hoffman 711 31 45 1:13:07.7 1:13:17.3 0:09.5 11:49/M
8 Edie Matos 896 32 48 1:17:50.9 1:17:50.9 12:33/M
9 Erin Lobdell 897 32 49 1:17:52.8 1:17:52.8 12:34/M
10 Mieca Johnson 719 36 50 1:18:40.0 1:18:52.0 0:12.0 12:43/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Anissa Nash 899 42 20 52:59.3 52:59.3 8:33/M
2 Cathy Dice 886 46 21 53:01.8 53:01.8 8:33/M
3 Oanh Kargar 803 48 41 1:07:53.9 1:07:53.9 10:57/M
4 Salli Cobb 885 40 47 1:15:07.8 1:15:07.8 12:07/M
Top

Female 50 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ENDA LARA 722 54 31 1:00:10.4 1:00:14.6 0:04.2 9:43/M
2 Lisha Hendrix 721 51 46 1:14:28.5 1:14:39.6 0:11.1 12:02/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Alex Smith 725 18 1 37:46.1 37:46.1 0:00.0 6:05/M
2 Mark Lawton 733 40 2 38:00.4 38:03.0 0:02.6 6:08/M
3 Peter Lash 726 24 3 40:04.4 40:06.6 0:02.2 6:28/M
Top

Male 16 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Trent Alford 859 16 4 42:26.1 42:26.1 6:51/M
2 Daniel Garcia 728 25 7 47:51.1 47:54.8 0:03.7 7:44/M
3 Tan Nguyen 891 23 9 49:55.7 49:55.7 8:03/M
4 PATRICK SULLIVAN 729 27 10 49:57.1 50:03.2 0:06.0 8:04/M
5 Walker Whiddon 723 16 11 50:21.9 50:24.8 0:02.9 8:08/M
6 Manny FLores 730 29 23 53:50.7 53:56.3 0:05.6 8:42/M
7 Andrew Mackenzie 727 25 28 58:15.0 58:21.3 0:06.3 9:25/M
8 Gerry Marroquin 724 17 43 1:10:10.3 1:10:13.6 0:03.2 11:20/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Benjamin rossman 712 38 8 48:32.2 48:40.9 0:08.6 7:51/M
2 James Robertson 731 34 12 50:30.8 50:34.8 0:03.9 8:09/M
3 Jason Mock 893 39 16 51:40.9 51:40.9 8:20/M
4 Jeffrey Fogle 888 32 18 52:55.2 52:55.2 8:32/M
5 Christopher Limb 707 34 33 1:01:45.6 1:02:26.7 0:41.1 10:04/M
6 Randall Reames 890 35 36 1:03:10.9 1:03:10.9 10:11/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 jamil wakil 739 45 5 44:09.7 44:12.5 0:02.7 7:08/M
2 Paul Willmon 710 43 6 47:33.7 47:33.7 7:40/M
3 Brad Nash 898 42 13 51:03.1 51:03.1 8:14/M
4 Charles Reynolds 892 41 14 51:17.3 51:17.3 8:16/M
5 Vino Philip 894 48 24 54:47.6 54:47.6 8:50/M
6 David Simonson 709 40 35 1:02:28.3 1:02:39.2 0:10.9 10:06/M
Top

Male 50 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Andrew Chapman 738 57 22 53:40.5 53:45.8 0:05.3 8:40/M
2 Patrick Pittman 708 51 26 56:41.9 56:45.8 0:03.8 9:09/M
3 Kerry Anderson 704 52 27 56:47.5 56:54.6 0:07.1 9:11/M
4 Gary Wankum 887 57 30 59:54.7 59:54.7 9:40/M
5 Simon Gan 737 52 32 1:00:37.2 1:00:43.8 0:06.6 9:48/M
6 Jim Spence 736 50 51 1:18:43.5 1:18:52.7 0:09.2 12:43/M
7 Dan George 861 68 52 1:22:45.1 1:22:45.1 13:21/M