2015 Mosquito Chase 5K

Age Group Results

July 25, 2015


Run Houston Timing


Men: Top Finishers 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: Top Finishers 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

5K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 LAUREN SMITH Lake Jackson 453 24 1 17:58.8 17:58.8 5:48/M
2 GRECIA MERRITT Lake Jackson TX 439 27 2 21:49.4 21:50.4 7:02/M
3 MARIA CARMICHAEL Galveston 416 40 3 25:01.6 25:01.8 8:04/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Maria Rios Dickinson 472 41 4 26:26.3 26:27.6 8:32/M
2 Noosha Smith Pearland 456 46 7 28:34.7 28:39.9 9:13/M
3 Rosa Garcia Alvin 471 43 8 28:47.9 28:49.7 9:17/M
Top

Female 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 KATELYN THOMAS Angleton 452 15 10 29:13.9 29:17.8 9:25/M
2 CAROLINE LOWE Lake Jackson 405 17 14 30:15.0 30:18.0 9:45/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 BRITTANY BELL Clute TX 414 28 9 29:07.4 29:11.7 9:24/M
2 Kayla Caceres Richwood TX 474 23 18 32:22.3 32:27.9 10:26/M
3 REGAN SULLIVAN Mansfield 423 29 23 34:33.1 34:37.9 11:09/M
4 GABRIELLE LARA Lake Jackson 450 25 30 40:40.0 40:40.0 13:07/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 KATHERINE REED Brazoria 443 38 5 27:39.0 27:40.7 8:55/M
2 Val Van Horn Madison 465 35 6 28:02.3 28:05.3 9:03/M
3 Lena Gilbert Othello 464 31 12 29:32.6 29:36.0 9:32/M
4 KRISTINA ZAVALA-PULIDO Clute TX 451 37 20 32:49.2 32:54.9 10:35/M
5 JAMIE CRUZ Round Rock 433 34 24 35:25.8 35:31.2 11:25/M
6 JACQUI SIKES Lake Jackson 413 34 28 39:07.2 39:12.1 12:37/M
7 LAURA FRIESEN-HAG Freeport 455 33 31 44:05.1 44:13.1 14:13/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Claudia Avila Houston 481 45 16 30:33.4 30:34.6 9:51/M
2 MICHELE LOWE Lake Jackson 407 47 17 30:35.7 30:38.5 9:52/M
3 BILLIE BRANNAN Lake Jackson TX 411 44 19 32:23.3 32:29.2 10:27/M
4 Cindy Nolan Burleson 461 45 21 33:26.8 33:33.7 10:47/M
5 KEELY RUSSELL Angleton 406 43 25 35:58.2 35:59.2 11:36/M
6 REBECCA GOLDEN Clute 435 47 32 44:08.3 44:15.4 14:14/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 VICKI STROUZ Rosharon TX 445 52 11 29:21.7 29:24.2 9:28/M
2 LESLIE BATEMAN Lake Jackson TEXAS 428 54 13 30:09.0 30:11.1 9:44/M
3 LAURIE FISHER Lake Jackson 440 50 15 30:25.8 30:28.0 9:49/M
4 SHERI MCCOY Angleton TX 444 55 22 34:05.8 34:08.7 11:00/M
5 MARGARET BACHMAN Freeport 425 55 29 40:37.9 40:44.9 13:06/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 GLORIA HENTON San Leon 401 61 27 37:33.1 37:36.7 12:07/M
Top

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 MARY KAPLAN Sunrise Beach 419 76 26 36:23.9 36:24.6 11:44/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 KYLE STACKS Pearland 436 15 1 18:52.7 18:53.1 6:05/M
2 Rivaldo Rios Freeport 475 16 2 19:10.4 19:10.4 6:11/M
3 Leno Rios Dickinson TX 470 44 3 19:41.9 19:42.2 6:21/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 KELLY CARMICHAEL Galveston 417 52 7 21:40.6 21:40.6 6:59/M
2 Tracy Harrington League City 462 40 8 21:44.2 21:44.6 7:01/M
3 DALE KOHN Friendswood 404 58 9 21:27.6 21:46.4 6:55/M
Top

Male 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Conner Holt Lake Jackson 468 12 32 36:14.7 36:14.7 11:41/M
Top

Male 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 MATTHEW FIELDER Lake Jackson 442 16 10 22:08.5 22:11.6 7:08/M
2 Blake Hutchins Lake Jackson 476 15 17 25:04.7 25:08.8 8:05/M
3 FERNANDO PAZ Angleton 431 17 24 28:09.6 28:15.0 9:05/M
4 Hayden Holt Lake Jackson 467 13 34 38:02.2 38:02.6 12:16/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Wes Caceres Richwood 473 26 5 20:25.4 20:25.9 6:35/M
2 HUGO DELEON Lake Jackson TX 437 21 13 23:15.7 23:16.9 7:30/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 CLINT STROUD Lake Jackson 454 30 4 20:05.6 20:05.9 6:29/M
2 Stephen Meier Lake Jackson TX 469 38 6 21:26.6 21:26.9 6:55/M
3 CODY STILES Fairfax 422 34 11 22:29.2 22:32.9 7:15/M
4 Gabriel Jaimes Angelton 479 38 15 24:54.9 24:54.9 8:02/M
5 KEVIN MERRITT Lake Jackson 438 31 19 25:41.9 25:42.4 8:17/M
6 John Baldridge Lake Jackson 459 36 22 27:10.3 27:12.3 8:46/M
7 Waylan Mikel Lake Jackson 480 38 27 28:54.9 29:04.0 9:19/M
8 OTIS BRANTLY Clute 418 37 28 29:02.2 29:12.8 9:22/M
9 Aaron Campbell Richwood 466 36 33 37:38.1 37:42.3 12:08/M
10 PHILLIP PARKER Boling 448 34 36 40:43.8 40:51.4 13:08/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 RICARDO OROZCO Houston TX 412 40 12 22:45.0 22:45.0 7:20/M
2 JIM FIELDER Lake Jackson 441 42 29 31:49.9 31:53.2 10:16/M
3 BRIAN LANG San Antonio 427 47 35 38:56.6 40:20.6 12:34/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Raymond Calullo Freeport 457 52 14 24:24.4 24:25.7 7:52/M
2 GLENN LAMONT Angleton 420 52 18 25:14.7 25:16.1 8:08/M
3 BRUCE SMITH Clute 446 53 20 26:16.9 26:18.9 8:28/M
4 Mark Wales Bay City TX 460 58 21 27:08.0 27:10.8 8:45/M
5 Mark Garvin Friendswood 458 52 25 28:12.5 28:16.4 9:06/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 KEN MERENDA Seabrook TX 408 60 16 25:02.8 25:04.1 8:05/M
2 Daryl Beatty Lake Jackson 478 61 23 27:59.3 28:02.4 9:02/M
3 William Dowell Manvel 463 68 30 33:32.2 33:38.3 10:49/M
4 EMILIO VILLEGAS Clute 429 69 31 34:06.8 34:14.1 11:00/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 LARRY LINDEEN Houston 421 74 26 28:49.2 28:52.5 9:18/M
2 Bob Sipple Lake Jackson 477 73 37 41:16.8 41:21.4 13:19/M

*Overall place within gender.