2014 Summertime Blues Triathlon

Age Group Results

August 10, 2014


Results By Run Houston Timing (www.runhoustontiming.net)


Sprint Men: Top Finishers 1-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 70-99
Sprint Women: Top Finishers 1-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59
Teams 0-99
Elite Men: 0-99
Elite Women: 0-99
Athenas Men:
Athenas Women: 0-99
Clydesdales Men: 0-99
Clydesdales Women:

Sprint

Top

Female Open Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 7 Jessica Anderson 285 25 1 9:50.8 1:26.2 1 39:58.1 0:48.8 1 20:50.7 1:12:54.9
 
Top

Female Masters Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 46 Kathleen Scharchburg 151 55 1 10:34.5 1:42.7 1 45:27.7 1:04.4 1 28:22.9 1:27:12.3
 
Top

Female 19 and Under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 38 Triona Swanson 123 17 2 10:28.9 1:37.8 1 47:27.5 0:24.4 1 23:05.8 1:23:04.5
2 92 Korbin Terpening 122 14 1 9:24.7 2:01.8 2 53:13.3 0:59.9 2 34:55.2 1:40:35.2
 
Top

Female 20 to 24

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 22 Lauren Smith 280 23 1 12:45.2 2:11.8 1 45:12.0 0:39.5 1 18:20.3 1:19:08.9
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 59 Kate Howard 127 28 1 10:35.7 2:25.6 1 50:24.2 1:10.7 2 26:20.6 1:30:56.9
2 73 Jennifer Wells 126 27 5 16:23.5 2:33.7 4 52:08.5 1:02.3 1 22:39.8 1:34:48.1
3 81 Melissa Seedorf 124 25 2 13:15.5 2:24.8 2 51:04.4 0:31.9 3 28:34.9 1:35:51.7
4 93 Avery Clayton 125 26 3 13:36.4 2:30.0 3 51:54.7 0:54.2 4 31:40.1 1:40:35.6
5 107 Rachel Ricks 255 28 4 16:03.8 3:28.7 5 1:08:11.2 1:19.7 5 39:38.7 2:08:42.4
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 12 Casey Keller 129 31 1 0:52.1 2:10.3 2 47:55.8 0:26.7 1 23:55.5 1:15:20.6
2 60 Andrea Howson 130 33 3 12:08.0 1:32.8 1 47:06.3 0:50.7 2 29:29.4 1:31:07.5
3 100 candace landry 128 31 2 12:03.5 2:21.3 3 1:01:29.2 1:17.2 3 32:26.7 1:49:38.1
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 25 becky foster 133 36 1 10:46.4 2:05.9 1 44:16.0 1:05.2 1 21:35.8 1:19:49.5
2 57 Cherish Thompson 134 37 4 12:35.8 1:55.3 2 46:14.8 0:49.4 3 29:14.0 1:30:49.6
3 74 Jill Thompson 135 37 3 12:14.9 2:15.7 3 49:59.2 0:55.0 4 29:24.9 1:34:50.0
4 76 Jacalyn Johnson-Alviza 132 35 5 15:37.9 1:52.9 4 50:53.0 1:00.8 2 25:51.6 1:35:16.4
5 99 Beth Wing 136 39 2 12:12.9 2:53.3 5 54:00.2 1:46.8 5 37:25.7 1:48:19.2
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 66 TERRI STONE 139 43 2 13:09.0 2:07.2 1 51:29.8 0:57.0 1 25:30.8 1:33:14.0
2 104 Keele Steglich 137 42 1 8:18.6 3:14.8 2 57:16.4 2:12.1 2 44:40.2 1:55:42.2
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 49 Ana Lorena Gallardo 143 47 5 14:50.0 1:32.6 1 44:33.8 1:03.3 1 26:06.1 1:28:06.1
2 64 Tracy Hunt Hunt 141 45 3 12:55.3 1:43.8 2 47:54.0 0:45.1 2 28:09.9 1:31:28.2
3 80 Carri Wright 142 46 4 13:05.3 2:24.9 5 49:20.6 1:07.9 3 29:45.3 1:35:44.3
4 89 Kristine Anthony 145 47 1 12:23.3 2:27.7 4 49:03.4 1:20.1 6 33:23.0 1:38:37.6
5 90 Diane Mckernan 144 47 2 12:50.1 2:36.3 3 48:24.5 1:57.7 5 33:15.9 1:39:04.7
6 103 Carmen Lukner 146 48 6 17:21.2 2:58.5 6 59:57.8 1:37.6 4 32:19.4 1:54:14.6
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 62 Kristie Terpening 149 52 1 9:16.4 2:20.6 2 49:18.3 1:12.0 2 29:10.0 1:31:17.5
2 79 Vicki Strouz 148 51 3 13:14.2 2:37.1 1 49:08.0 1:15.1 3 29:20.3 1:35:35.0
3 83 Andrea Milbourne 150 53 2 12:51.9 2:07.1 3 49:41.5 1:23.2 4 30:13.0 1:36:16.9
4 85 Tami Fincher 147 50 4 13:22.4 2:01.8 4 52:59.2 0:58.9 1 27:37.1 1:36:59.6
 
Top

Female 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 84 Kim Runge 152 55 2 11:12.3 2:11.1 1 50:26.6 1:18.5 2 31:21.1 1:36:29.8
2 88 Meg Kneeshaw 154 57 1 10:00.9 1:55.5 2 51:53.3 1:39.4 3 33:02.9 1:38:32.2
3 98 Nancy Woods 153 57 3 17:41.3 2:31.6 3 55:53.2 1:27.1 1 30:35.7 1:48:09.0
 
Top

Male Open Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Christopher Cassidy 199 44 1 7:49.8 1:39.1 1 37:57.8 0:53.9 1 20:08.5 1:08:29.3
 
Top

Male Masters Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 4 David Depinet 272 51 1 11:06.5 1:11.3 1 38:53.5 0:40.2 1 20:22.3 1:12:14.1
 
Top

Male 19 and Under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 17 Gabriel Jacobson 158 18 3 9:17.9   1 44:28.9 0:28.5 3 22:46.8 1:17:02.2
2 18 Adriel Sanes 156 16 1 7:26.9 1:25.3 3 45:58.7 0:29.8 2 21:52.6 1:17:13.5
3 26 Jeremy Lee 157 18 2 9:01.5 1:40.8 4 48:18.4 0:29.3 1 20:36.7 1:20:06.8
4 34 Matthew Oakes 159 19 4 10:21.3 2:03.3 2 44:37.1 1:04.5 4 23:33.9 1:21:40.3
5 78 sebastian chalcraft 155 15 5 11:47.4 1:58.9 5 52:38.6 1:22.2 5 27:44.7 1:35:32.0
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 14 Frankie Wiggins 161 23 1 9:41.3 1:06.9 1 42:46.1 0:32.3 2 21:31.3 1:15:38.1
2 19 Brandon Lee 160 20 2 10:20.0 2:11.7 2 44:17.2 0:50.6 1 19:39.0 1:17:18.7
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Kurtland Tyler 166 28             6 1:09:32.9 1:09:32.9
2 8 Roddy Harwell 164 27 1 8:40.7 1:49.9 1 41:53.0 0:51.4 1 20:36.0 1:13:51.3
3 53 Vitaliy Greenberg 167 29 4 11:37.9 1:45.6 4 46:10.7 0:51.5 3 28:49.4 1:29:15.3
4 54 David Clayton 165 27 3 11:30.3 1:48.9 3 44:50.9 0:40.2 4 31:05.2 1:29:55.8
5 56 Blake Linnerud 163 25 5 13:39.2 3:27.5 5 46:21.7 1:14.1 2 25:45.7 1:30:28.5
6 72 Darrell Queza 169 29 2 11:02.5 2:07.3 2 44:40.2 0:55.5 5 35:35.3 1:34:21.0
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 9 Eric Wilson 175 34 3 11:06.6 1:33.3 1 39:26.3 0:37.9 2 21:08.2 1:13:52.5
2 11 Brandon Lovell 171 31 5 11:24.8 1:56.0 2 41:38.5 0:42.1 1 19:24.2 1:15:05.7
3 29 Mike Agiannidis 287 34 4 11:23.7 1:33.0 3 43:51.1 0:38.8 3 23:10.2 1:20:37.0
4 31 Tim Szafran 248 32 1 9:24.1 1:53.3 5 44:21.6 0:41.9 6 24:22.0 1:20:43.1
5 41 Rafael Serrano 170 30 6 12:48.5 2:07.6 4 44:18.6 1:01.0 4 24:11.8 1:24:27.7
6 42 Zach Hart 173 33 2 10:54.3 2:41.5 6 46:18.3 1:02.1 5 24:19.9 1:25:16.3
7 95 Eugene Frogozo 286 33 8 14:02.0 3:36.7 7 52:44.8 2:16.9 7 31:07.6 1:43:48.1
8 105 johnpaul landry 174 33 7 13:52.1 4:53.4 8 1:01:30.8 2:04.1 8 33:23.0 1:55:43.6
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 3 Gabor Olah 185 39 1 8:45.9 1:20.0 3 41:12.8 0:34.7 1 17:51.4 1:09:45.0
2 5 Adam Walton 182 37 2 8:49.1 1:25.2 2 39:31.6 0:32.6 3 22:11.4 1:12:30.2
3 6 John Mayfield 177 35 4 10:16.4 1:27.8 1 38:27.8 0:42.0 2 21:56.5 1:12:50.7
4 20 Edgar Rios 181 37 8 11:28.9 1:35.0 4 42:27.8   5 22:32.9 1:18:04.8
5 28 Akizumi Fukushima 186 39 3 9:48.9 1:26.5 6 44:15.6 0:46.9 6 24:07.4 1:20:25.5
6 32 Dan Darden 179 36 5 10:33.3 1:21.4 5 43:10.3 0:37.0 7 25:40.5 1:21:22.7
7 37 Manny Cabrera 178 36 10 11:57.0 1:29.7 8 46:11.9 0:50.7 4 22:17.2 1:22:46.6
8 43 Aaron Hetherington 183 38 7 11:19.8 1:22.4 7 46:07.0 0:36.3 9 26:35.8 1:26:01.3
9 44 Colin Mackie 184 38 9 11:41.0 1:30.5 9 46:27.0 0:49.5 8 25:48.9 1:26:17.1
10 68 Michael Merritt 180 37 6 11:03.0 3:41.9 10 50:21.0 0:59.2 10 27:37.2 1:33:42.5
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 13 KYLE STONE 196 44 4 10:26.2 1:54.2 1 40:08.3 0:48.2 1 22:08.2 1:15:25.2
2 21 Jon Furr 193 42 2 9:15.6 1:15.9 3 42:32.3 0:33.7 3 25:16.0 1:18:53.8
3 24 Toshiaki Ansai 197 44 12 13:02.4 1:27.7 2 41:13.9 0:39.7 2 23:14.1 1:19:38.0
4 33 Miles Roden 190 41 1 8:59.7 2:07.5 5 44:13.7 0:34.8 4 25:40.8 1:21:36.8
5 47 John Koza 187 40 7 11:13.5 2:32.5 8 46:50.4 1:11.1 6 25:53.9 1:27:41.5
6 50 Ken Farris 195 43 10 12:05.8 2:01.2 4 44:13.3   12 29:58.8 1:28:19.2
7 51 Scott Langum 198 44 9 12:05.4 2:13.7 7 46:39.6 0:48.0 7 26:35.6 1:28:22.5
8 55 Mike Thompson 200 44 5 11:11.2 1:57.7 6 45:51.8 0:38.5 13 30:24.9 1:30:04.2
9 58 Matt Fahey 191 41 3 10:14.1 2:39.5 10 49:49.4 0:42.6 8 27:28.5 1:30:54.2
10 65 King Banerjee 274 44 6 11:12.9 2:34.9 9 47:37.7 1:06.0 11 29:48.9 1:32:20.6
11 77 Juan Rodriguez 277 43 14 13:53.5 1:50.9 12 50:47.4 1:01.7 9 27:51.9 1:35:25.5
12 82 Ricardo Campos 189 41 8 12:04.4 2:47.1 11 50:24.0 2:06.9 10 28:33.6 1:35:56.1
13 87 Thomas Scire 188 40 13 13:14.6 3:12.3 14 53:16.9 2:15.4 5 25:52.9 1:37:52.2
14 94 Charles Hutchins 192 42 11 12:29.4 2:27.3 13 52:29.7 2:15.0 14 30:54.7 1:40:36.3
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 15 Rick Snell 256 45 2 9:55.3 1:44.0 4 41:12.8 0:45.3 1 23:14.0 1:16:51.6
2 16 Kirk Anderson 258 49 5 10:22.3 1:26.5 1 40:29.4 0:49.1 2 23:45.5 1:16:53.0
3 27 Jeffrey Ryder 273 46 6 10:31.3 2:58.7 2 40:33.3 0:48.6 3 25:26.2 1:20:18.4
4 36 Philip Mount 276 45 3 10:04.0 1:19.7 3 40:34.8 0:51.9 5 29:43.7 1:22:34.4
5 40 Art Waggoner 268 48 1 9:26.1 2:04.6 5 43:44.3 0:49.5 4 27:44.9 1:23:49.6
6 69 Robert Jacobson 262 46 9 14:43.6 1:52.0 7 46:29.5 1:10.6 6 29:46.4 1:34:02.3
7 70 Bill Sessums 254 45 7 10:49.7 2:46.7 6 46:18.3 1:08.6 9 32:59.2 1:34:02.6
8 91 GENE FOUSSADIER 253 49 4 10:09.3 2:59.7 8 52:11.6 1:37.7 8 32:32.9 1:39:31.3
9 97 albert morales 264 46 8 11:31.0 4:02.7 9 58:27.0 1:57.8 7 32:06.3 1:48:05.1
10 108 Donald Watson 284 45 10 15:47.8 5:20.0 10 1:04:46.2 2:09.8 10 1:01:35.9 2:29:39.9
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 35 peter chalcraft 259 54 2 10:24.3 1:38.9 2 43:14.1 0:48.4 2 25:54.9 1:22:00.9
2 39 Steve Kotal 263 54 1 10:15.7 1:49.4 5 45:16.6 0:45.1 1 25:32.9 1:23:39.9
3 45 Kenneth Nalepa 250 52 5 11:02.0 2:46.9 3 44:57.8 1:24.9 3 26:34.8 1:26:46.6
4 52 Mich Evans 261 53 9 14:40.3 1:59.7 1 42:08.0 0:55.6 6 28:45.5 1:28:29.3
5 63 Mike Diaz 278 54 4 10:48.8 2:57.0 7 48:52.9 2:05.7 4 26:36.5 1:31:21.1
6 67 Ruberman Aldana 270 51 7 11:54.2 2:01.1 4 45:11.4 0:48.7 8 33:43.0 1:33:38.6
7 71 Gary Schmalfeldt 265 53 8 12:48.4 2:53.1 8 49:37.8 0:38.1 5 28:11.1 1:34:08.7
8 86 Carson Sparks 266 53 3 10:26.5 3:50.7 6 46:30.4 0:53.2 9 35:36.2 1:37:17.2
9 96 samuel rodriguez 257 52 6 11:44.8 2:38.8 11 53:11.7 1:39.1 10 37:19.6 1:46:34.2
10 101 Mark Spruce 267 50 12 21:36.4 3:27.2 10 53:07.1 2:21.9 7 30:10.5 1:50:43.4
11 102 Robert Clayton 260 54 10 15:10.9 4:17.3 9 52:10.9 1:54.4 11 37:55.8 1:51:29.5
12 106 Larry Davis 271 52 11 16:38.9 5:48.0 12 56:06.7 2:24.9 12 38:09.6 1:59:08.3
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 10 Joe Anders 222 56 1 9:28.9 1:49.3 1 39:22.7 0:35.8 1 23:45.5 1:15:02.4
2 23 Norm Grady 252 55 2 10:02.0 1:54.1 2 41:07.7 1:11.2 3 25:11.7 1:19:26.9
3 30 John Moyer 224 57 3 10:09.5 1:41.1 3 43:07.5 1:10.5 2 24:34.3 1:20:43.1
4 48 Thomas Gauthey 223 57 4 11:40.6 2:21.7 4 45:54.5 1:07.1 4 26:59.4 1:28:03.6
5 61 Jeff Gill 225 59 5 12:00.6 2:11.0 5 47:24.4 0:33.1 5 29:04.1 1:31:13.4
 
Top

Male 70 and Over

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 75 Jimmy Fleming 228 75 1 12:11.2 1:48.9 1 47:02.8 1:00.1 1 33:10.5 1:35:13.8
 

Teams

Top

Mixed 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Beth Lee 121 47 6 11:16.5 1:49.2 2 46:30.5   1 24:18.7 1:23:55.0
2 3 Geri Niess 117 51 7 11:17.8 1:40.3 4 48:27.5 0:40.8 2 24:41.9 1:26:48.4
3 7 Janice Shineldecker 114 56 12 16:58.6 2:16.3 5 51:06.6 0:48.2 9 27:38.9 1:38:48.8
4 8 Maria Saldana 116 27 5 10:40.0 1:42.6 10 59:34.7 0:47.5 6 26:22.1 1:39:07.1
5 10 Cynthia Jimenez 119 48 11 14:38.7 1:54.0 11 59:36.0 0:27.9 4 26:02.2 1:42:39.0
6 11 Deanna Waggoner 120 47 9 13:53.3 2:04.8 12 1:00:12.6 0:39.1 11 30:11.9 1:47:02.0
7 12 Barb Power 118 51 3 10:15.6 1:51.7 9 58:10.3 0:43.9 12 36:25.6 1:47:27.2
 
Top

Mixed 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Ken Merenda 112 59 4 10:21.4 1:38.8 1 41:24.1 0:32.7 3 25:30.5 1:19:27.7
2 4 Josh May 275 30 10 13:56.5 2:12.7 3 46:38.6 0:48.7 7 26:35.5 1:30:12.2
3 5 Greg Gray 283 42 1 7:53.7 1:31.1 6 52:50.1 0:44.4 8 27:21.6 1:30:21.2
4 6 Kolton Terpening 113 10 2 9:18.2 2:22.9 7 54:54.6 0:43.6 5 26:21.1 1:33:40.5
5 9 Jonathan Niess 115 28 8 13:19.8 1:35.5 8 57:45.9 1:33.5 10 28:23.8 1:42:38.7
 

Elite

Top

Female 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 6 Kathy Sanford 241 35 2 9:18.1 1:28.8 1 39:42.8 0:42.3 2 21:42.2 1:12:54.4
2 7 Alana Kennedy-Nasser 242 40 3 9:34.9 1:22.0 2 41:36.4 0:40.3 1 21:32.9 1:14:46.6
3 10 Morgan Fox 240 24 1 9:15.0 1:19.2 3 43:18.2 0:38.0 3 24:49.2 1:19:19.9
 
Top

Male 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Mark Simmons 243 21 2 7:19.2 1:15.2 2 36:26.3 0:36.4 1 18:16.6 1:03:53.9
2 2 Albert Sustala 247 45 4 7:41.5 1:44.6 1 36:13.8 0:45.9 3 20:55.9 1:07:21.9
3 3 Keilan Freeman 251 24 1 6:43.5 1:03.7 6 41:17.5 0:35.1 2 19:42.3 1:09:22.4
4 4 Trent Stephens 245 42 5 8:02.0 1:33.6 4 39:09.5 0:38.4 4 21:27.6 1:10:51.4
5 5 Emil Raschle 281 61     11:01.6 3 38:35.8   5 21:41.1 1:11:18.6
6 8 Tim Raschle 282 26 3 7:27.4 1:13.8 8 42:57.1 1:03.1 7 22:28.3 1:15:10.0
7 9 SLADE LEWIS 288 44 7 10:11.8 1:29.5 5 39:32.0 2:46.0 6 22:10.0 1:16:09.7
8 11 Bastian Sopora 244 31 6 10:03.3 2:17.6 7 42:21.6 0:43.0 8 25:05.5 1:20:31.1
9 12 Steve Jones 249 58 8 13:08.4 2:30.4 9 1:18:29.9 1:14.2 9 34:43.4 2:10:06.5
 

Athenas

Top

Female 99 and Under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Amy Bredbenner 232 43 2 12:34.8 2:00.2 2 46:52.5 0:52.8 1 30:44.5 1:33:04.9
2 2 Jennifer Kuhl 233 43 7 14:31.3 1:42.8 1 45:01.5 1:11.7 2 31:00.9 1:33:28.4
3 3 Sabrina Behrens 230 36 1 10:05.3 1:59.2 4 50:07.1 0:45.8 3 36:19.5 1:39:17.2
4 4 Kim Drake 231 41 3 12:47.0 2:13.6 3 49:48.8 1:29.5 5 38:50.3 1:45:09.3
5 5 Tina Gray 279 48 6 14:05.7 2:25.4 5 50:45.4 1:43.0 4 36:41.1 1:45:40.9
6 6 Kathy Morris 235 50 4 13:46.2 2:05.4 6 56:19.9 1:22.2 6 39:22.1 1:52:55.9
7 7 Mallory Parker 229 27 5 14:03.0 4:25.1 7 1:12:29.0 0:59.7 7 48:35.6 2:20:32.6
 

Clydesdales

Top

Male 99 and Under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Kris Nygaard 239 52 1 11:18.4 1:49.9 3 48:24.2 1:56.3 2 29:06.4 1:32:35.2
2 2 Bill Cox 237 41 2 13:09.4 1:55.0 1 46:09.3 0:53.8 3 30:30.6 1:32:38.4
3 3 Trevor Parker 236 35 4 14:17.4 2:02.3 4 54:25.1 1:03.6 1 28:27.7 1:40:16.4
4 4 Bengt Jarlsjo 238 48 3 13:39.0 4:14.6 2 47:48.4 2:10.7 4 40:58.2 1:48:51.1